Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Tofik

Kto odkrył Amerykę?

Rekomendowane odpowiedzi

Tofik   

Mowa o obydwu kontynentach amerykańskich.

Wśród przeróżnych hipotez dotyczących tego kto pierwszy postawił nogę na kontynencie amerykańskim (oczywiście wyłączając ludzi, którzy dotarli tam z Azji kilkanaście tysięcy lat temu :roll: ) ciekawa jest hipoteza dotycząca Fenicjan. Mieli oni dopłynąć do wybrzeży dzisiejszej Brazylii, po przeżyciu sztormów. Inna teoria to ta mówiąca o odkryciu Chińczyków. Na pewno (negowana przez niektórych) do Ameryki dopłynął Bjarni Herjolfsson (najpierw dopłynął, zmierzając z Norwegii na Grenlandię, do Nowej Funlandii, stamtąd do Labradoru, wzdłuż wybrzeży na północ i skręcił gwałtownie na zachód oraz płynął aż do grenlandzkich wybrzeży). Nikt nie neguje tego, że ok. 1000 r. (ale dokładna roczna data wyprawy jest dość trudna) do Nowej Fundlandii dopłynął Leif Eriksson, zwany też Leifem Szczęściarzem. Powszechnie znany jest fakt dopłynięcia do zachodniego kontynentu w 1492 r. Krzysztofa Kolumba.

Co można nazwać odkryciem Ameryki? Co sądzicie o poszczególnych teoriach odkrycia kontynentu amerykańskiego przez Fenicjan lub Chińczyków? Zapraszam do dyskusji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Funta   

Ja słyszałem że kilkanaście lat przed Kolumbem do Ameryki dopłynął duński żeglarz polskiego pochodzenia. Niejaki Jan z Kolna ( jeśli dobrze pamiętam ). Nie pamiętam niestety ani źródła ani daty :(

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Amerykę dla naszej świadomości odkrył Kolumb, a wikingowie nie za bardzo się chyba chwalili, więc wieść o tym lądzie umarła.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
a wikingowie nie za bardzo się chyba chwalili

No cóż. Nie chwalili się, bo w ich mniemaniu tamtejsi tubylcy byli agresywni (to potwierdzają sagi; to czy ktoś w to uwierzy to już jego sprawa), ale chwalili się we własnym środowisku tym, że Leif znalazł krainę winogron i twardego drewna - Winlandię. A, że nie chwalili się tym szerzej to zapewne znak, że chcieli mieć ten kraj tylko dla siebie. Problem w tym, że (ich zdaniem) tubylcy (Dorseci, Indianie Beothuke) również.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
lukass   

A ja sie pochwale swoją ignorancją i powiem, że Amerykę odkryli pierwsi Neaderltańczycy czy inne Homo Sapiens, docierając tam i zasiedlając tamte tereny, przecież Ameryka nie była bezludnym kontynentem, tyle że w tamtym czasie nie było narodowości, a więc Ameryki nie odkryła, jakaś konkretna narodowość tylko rasa, która tam przybyła, zasiedliła i straciła na rzecz Europejczyków.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
A ja sie pochwale swoją ignorancją

i nieczytaniem pierwszego postu w temacie zarazem :roll:

Wśród przeróżnych hipotez dotyczących tego kto pierwszy postawił nogę na kontynencie amerykańskim (oczywiście wyłączając ludzi, którzy dotarli tam z Azji kilkanaście tysięcy lat temu :roll: )

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawa jest hipoteza dotycząca Fenicjan. Mieli oni dopłynąć do wybrzeży dzisiejszej Brazylii, po przeżyciu sztormów.

Szczerze mówiąc niespecjalnie bym uwierzył w taką hipotezę. Zakładając nawet, że Fenicjanie wybrali się za Słupy Heraklesa, to i tak żeglowanie w tamtych czasach polegało na żegludze wzdłuż lądu, tak aby go było wciąż widać. no i skąd na ich malutkich stateczkach tyle żywności i wody, żeby dopłynąć aż do Brazylii? Nawet na karawelach Kolumba były z tym spore problemy. No, a potem kto wybrałby się w powrotną podróż, żeby o tym opowiedzieć?

że Leif znalazł krainę winogron i twardego drewna - Winlandię

Chciałem tylko zaznaczyć, że nazwa Winlandia, nie pochodzi od winogron. o ile dobrze pamiętam (choć mogę się mylić) chodziło o pastwiska czy coś takiego. W każdym razie coś z zielenią.

Dziwne artefakty w Massachusetts albo w Maine, o wyraźnej konotacji z kult punicką.

Ale w jaki sposób mieli by tego dokonać? Myślę, że to co napisałem trochę wyżej, jest dosyć dobrym kontrargumentem dla tej hipotezy. poza tym równie dobrze możemy myśleć, że ponieważ zarówno Egipcjanie jak i Majowie budowali piramidy, to Egipcjanie odkryli Amerykę. A to już raczej kompletny absurd :(

tyle że w tamtym czasie nie było narodowości

Myślę, że Inków czy Majów można nazwać narodowościami. A idąc o krok dalej to i Apaczy, Siuksów i innych Mohikan (tak to się odmienia?) :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ale w jaki sposób mieli by tego dokonać? Myślę, że to co napisałem trochę wyżej, jest dosyć dobrym kontrargumentem dla tej hipotezy.

No cóż z dowodami materialnymi się nie polemizuje, a takie wlasnie są w Nowej Anglii.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Zależy co rozumiemy pod pojęciem "odkrycie". Świata człowiek nie odkrył, świat był taki jaki go człowiek spotkał od momentu swojego istnienia i od momentu jego zaludnienia. W XV wieku człowiek znał już cały świat, ale poszczególne cywilizacje i kultury siebie nawzajem nie znały. I tak:

Chińczycy odkryli w swoim czasie nowe kontynenty. Wikingowie też odkryli dla siebie. Europejczycy z swoim Kolumbem w swoim czasie. Et cetera. Et cetera.

Przychylam się do zdania, że Neandertalczycy czy Fenicjanie Ameryki odkryć nie mogli, chyba, że umieli budować coś w stylu karawel.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Szczerze mówiąc niespecjalnie bym uwierzył w taką hipotezę. Zakładając nawet, że Fenicjanie wybrali się za Słupy Heraklesa, to i tak żeglowanie w tamtych czasach polegało na żegludze wzdłuż lądu, tak aby go było wciąż widać. no i skąd na ich malutkich stateczkach tyle żywności i wody, żeby dopłynąć aż do Brazylii? Nawet na karawelach Kolumba były z tym spore problemy. No, a potem kto wybrałby się w powrotną podróż, żeby o tym opowiedzieć?

Fenicjanie, co bardzo prawdopodobne, znali Azory, nie sposób dopłynąć tam cały czas wzdłuż wybrzeży. Co do zaopatrzenia statku to nie musiało być tak źle - silniejsi by przeżyli i szybko by coś znaleźli do jedzenia na lądzie.

Chciałem tylko zaznaczyć, że nazwa Winlandia, nie pochodzi od winogron. o ile dobrze pamiętam (choć mogę się mylić) chodziło o pastwiska czy coś takiego. W każdym razie coś z zielenią.

Przede wszystkim - nieco namieszałeś. Jak nazwa zaczynająca się od "win" może mieć coś wspólnego z pastwiskami? Tak tłumaczyli niektórzy badacze, ale o tym niżej.

Wg "Sagi o Grenlandczykach" Leif w dzień po odnalezieniu przez jednego z członków wyprawy (Tyrkera) winnej latorośli i winogron powiedział: Odtąd będziemy mieli dwa zadania. Będziemy co dzień zbierali winogrona i ścinali latorośl lub zwalali drzewa na ładunek dla mojego statku. Te słowa potwierdzają, że to co głównie zaciekawiło Leifa i jego żeglarzy to twarde drewno i winogrona. Wracając do sprawy badaczy. Otóż, dla niektórych nie do pomyślenia było to, że wówczas nieopodal Kanady rosły winogrona. Jednak zdaje się, że było to możliwe, gdyż te winogrona rosły tam jeszcze (idąc za relacją Jamesa Yonge) w XVII wieku. Pamiętajmy, że klimat ochłodził się dość znacznie dopiero w XVI wieku, a mimo to winogrona rosły tam nadal.

Winlandia owszem, posiada wyborne pastwiska (Tickle Cove Pond), ale Normanów interesowało twarde drewno, a winorośl była dla nich zaskoczeniem, więc stąd nazwa (na pastwiska raczej nie narzekali, a jeśli już to nie tak jak na brak drewna).

Przychylam się do zdania, że Neandertalczycy czy Fenicjanie Ameryki odkryć nie mogli, chyba, że umieli budować coś w stylu karawel.

W takim razie Amerykę z pewnością odkrył Bjarni Herjolfsson, gdyż hipotezy dotyczące Chińczyków i Fenicjan nie są pewne (choć mniej pewne są wyprawy fenickie od wypraw chińskich).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.