Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Pancerny

Szuanie

Recommended Posts

Pancerny   

Chciałbym dowiedzieć się czegoś więcej o Szuanach. Internet nie zaspokoił mojej ciekawości, jest tu na forum trochę o powstaniu w Wandei, ale o szuanizmie nic...

Chyba, że coś przeoczyłem...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Estera   

Pewnie nalazłeś w Internecie, że nazwa „Szuanie” wzięła się od słowa chouan – sowa. Ostrzegawczy sygnał przez nich używany przypominał odgłosy wydawane przez sowę.

Wandejscy Szuani pod wodzą Cadoudala, związani są z zamachem na Napoleona z roku 1800. Byli dobrze zorganizowani. Cadoudal był wrogiem Napoleona. W przeprowadzeniu zamachu na Napoleona pomógł mu mierzący 140 cm Robinet de Saint-Regent (pseudonim Pierrot). Użyto wówczas słynnej „machiny piekielnej”- był 24 12 1800 r. O zamach oskarżono jakobinów.

Na chwilę obecną tylko tyle :( Będę szukać.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pancerny   

Jakbym dowiedział się jeszcze, ilu jeszcze było tych szuanów, to już więcej bym głowy nie zawracał... :roll:

[ Dodano: 2008-05-24, 04:14 ]

Aha, czy byli jakoś z organizowani wojskowo czy latali z bronią, jak polska husaria w filmie "Ogniem i mieczem"?(czyt. bez składu i ładu, jak się co komu podoba)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Estera   

Mam coś o składzie:

Tarle w rozdziale o zamachu stanu z 1799 r. pisze:

Odżył nagle tlejący jak węgiel pod popiołem ruch rojalistyczny w Wandei. Wodzowie szuanów (tak nazywano tutejszych spiskowców rojalistycznych), Georges Cadoudal, Frotte, La Rochejaquelin, nawoływali do powstania w Normandii i Bretanii. W niektórych miejscowościach rojaliści czuli się tak bezpiecznie, ze wołali na ulicach: "Niech żyje Suworow! Precz z republiką"

Tarle, "Napoleon", str. 84

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.