Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Pancerny

Stanisław Konarski

Recommended Posts

Pancerny   

Chciałbym zaprosić do oceny działalności Hieronima Franciszka Konarskiego, znanego jako Stanisław ( to imię przybrane po wstąpieniu do zakonu pijarów) Konarski.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znany przede wszystkim jako założyciel Colegium Nobilium, które miało przygotować wykształconych obywateli gotowych na reformy kraju.

W traktacie politycznym O skutecznym rad sposobie przedstawił błędy ustrojowe i dał zarys reformy państwowej.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pancerny   

Przede wszystkim poprzewracał system nauczania w szkołach do góry nogami.Kładąc szczególną uwagą na wychowanie patriotyczne i obywatelskie.

Twórczość literacka Konarskiego związana była głównie z walką o czystość języka polskiego (O poprawie wad wymowy, 1741). Napisał podręcznik retoryki, tłumaczył klasyków francuskich. Rolę jaką odegrał w walce w odrodzeniu z zacofania polityczno-kulturalnego czasów saskich jest przeogromna. Jako pierwszy walczył o reformę sejmowania w Polsce, postulując likwidację liberum veto ("O skutecznym rad sposobie albo o utrzymywaniu ordynaryjnych sejmów" tom 1-4, 1760-1763), domagając się wprowadzenia zasady głosowania większością głosów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.