Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Pancerny

Architektura renesansu

Recommended Posts

Pancerny   

To może pogadamy o architekturze renesansu? Czy odrodzenie to przede wszystkim epoka wielkich indywidualności, nawet w budownictwie?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Lu Tzy   

Jest swietny film Kennetha Branagha "Wiele halasu o nic". Zrobiony w Toskanii.

Dom i ogrod, ktore sa tlem akcji, to dla mnie kwintesencja Renesansu. Nie katedry, nie palace. Architektura dla czlowieka. Skromna i wygodna. No i piekna.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pancerny   

Dla architektury renesansu wzorem idealnych proporcji i podziałów były liczne zabytki rzymskie. Stosowano antyczne proporcje architektoniczne operując kolumnami i belkowaniem. Rozpowszechnia się schemat łuku triumfalnego oraz portyk z trójkątnym tympanonem. Występują często ornamenty o rodowodzie grecko-rzymskim m.in.: liście akantu, rozety, wieńce, układy kandelabrowe. Można powiedzieć, iż architekturę Renesansu cechowało uproszczenie konstrukcyjne. Całkowicie zrezygnowano wtedy z eksperymentów w budownictwie jeśli chodzi o strukturę budowli. Wszystkie elementy konstrukcyjne cechowała niezwykła prostota. Stosowano sklepienia kolebkowe, żaglaste, rzadko krzyżowe.

Na podstawie - Zgapa.pl, Onet.pl.wiem

Share this post


Link to post
Share on other sites

Albo Katedra Santa Maria del Fiore we Florencji, uznawana jako przepiękna budowla wczesnego renesansu.

Na załączonym obrazku mamy fasadę. Powstałą w 2 poł. XIX w. Jeśli Renesans, to bardzo późny.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jest jeszcze przykład Bazyliki świętego Piotra. Michał Anioł zaprojektował bardzo piękną kopułę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jest jeszcze przykład Bazyliki świętego Piotra. Michał Anioł zaprojektował bardzo piękną kopułę.

O ile to jego projekt (ten zrealizowany), a nie Giacomo della porty. No i to zaden renesans. Kopuła to barok pełną gębą.

Share this post


Link to post
Share on other sites
jakober   

Jeżeli della Porta ukończył kopułę według projektu Michała Anioła, to nie był to barok pełną gębą. Sam fakt, iż della Porta jest współautorem projektu pierwszego barokowego kościoła w historii architektury (Il Gesu w Rzymie) na zlecenie jezuitów, nie czyni kopuły na bazylice Św. Piotra w Rzymie z automatu barokową. Patrząc z punktu widzenia czasu powstania planów, kopuła Michała Anioła to późny renesans. Jednak to też okres w twórczości Michała Anioła, w którym ten "skręcił" ku manieryzmowi. Dlatego przypisanie kopuły do konkretnego stylu stwarza problemy i dzieli historyków sztuki :)

Jak na dyskusję o renesansie, zaprezentowane tu przykłady są aż nadto skrajne. Z jednej strony manierystyczna kopuła z czasu schyłku renesansu i narodzin baroku, z drugiej - katerda we Florencji, gotycka z kopułą Bruneleschiego uchodzącą (obok Ospedale degli Innocenti) za sam początek renesansu, na 100 lat przed rozkwitem tego stylu w Europie.

Zadane pytanie na samym początku wątku - czy renesans to epoka wielkich indywidualności - jak najbardziej warte rozważenia, tylko nie rozumiem dopisku: "nawet w budownictwie"? Raczej usunąłbym owo "nawet" a budownictwo zamieniłbym na przystającą tematowi architekturę :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.