Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Matura z historii 2008

Rekomendowane odpowiedzi

Znaczy się ten próg 16/17-20 jest dla pracy błyskotliwej, logicznej, właściwie bezbłędnej i z odwołaniami. Bez odwołań spada też trochę błyskotliwość, bo nie ma sporu z jakimiś historykami czy zestawianie ich odmiennych poglądów etc. W Portalu w dziale matura z historii była proponowana matura, z której można się odwoływać szkoda, że tylko ten Jasienica, który jest trochę oklepany i moim zdaniem nierzetelny. Napisałem do CKE prośbę o to jak dokładnie klasyfikują dokładnie progi, ale niestety nie uzyskałem odp. jeszcze. Może nie mogą udzielać na ten temat inf.?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
hansbach   

Myślę, że wpracy z historii jest więcej swobody niż np z polskiego. Egzaminator nie może Ci nie uznać pracy z powodu niedopasowania się do klucza. Musi patrzyć na nią poziomami tzn czy spełnia jego wymagania.

Poziom pierwszy.

Podstawowe informacje, bez podjecia próby analizy

Poziom drugi

Przedstawienie ciągu przyczynowo skutkowego, wiecej wydarzen

Poziom trzeci

Jeszcze wiecej wydarzen, głebsza analiza pracy, odniesienia do innych sytuacji itp

Poziom czwarty

Dogłebna i wielopłaszczyznowa analiza problemu, syntetyczne ujęcie wszystkich faktów, odwołanie do autorytetów, przemyślana ocena (wazne sa oceny czastkowe), dynamizm, spójność,poprostu nic dodać nic ująć

1. 1-5p

2. 6-10p

3. 11-15p

4. 16-20p

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W Polskim patrzy się na to czego nie ma, a w historii na to co jest klucz jest znacznie lepszy taki sam powinien być na j. polskim, bo moim zdaniem jest to właściwe i obiektywne.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Kingdom   

W takim razie dodam jeszcze ze we wnioskach doszedlem do podporzadkowania wegier austrii, osłabienie polski i rozbiory. napisalem ze po pokoju w karłowiacach; dopoki Polska i Turcja Silne to Rosja i Austria słabe---.zmiana i rozbiory.

A jak to wg was wyglada?

//Adm. Zdania zaczynamy z dużej litery, znaki diakrytyczne.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
hansbach   

Ja starałem się w pracy pokazać spór austriacko-turecki o dominacje nad południową Europą, która wcześniej była pod wpływem Jagiellonów. Wycofanie się Polski z tego obszaru po 1526r zmusiło nas do utrzymywania dobrych stosunków z Turcja. Wojna pomiędzy nami byłaby na szkodę obydwu ze stron. Plany Zygmunta III stałyby się nie realne gdybyśmy walczyli z Porta, natomiast oni też by sobie nie poradzili z nami i Austriom. Na wojnie zyskałaby tylko Austria i Rosja i Szwecja.No i w tutaj istniał problem Węgier, które po części odsunęliśmy na dalszy plan.

Najważniejsze jest to, żeby swój tok myślowy uprawdopodobnic dobrymi faktami, opinią historyków no i elementami logiki. Myślę, że takie prace mogą liczyć na IV poziom.

Polska i Turcja to naturalni sojusznicy ich współpraca umożliwiała toczenie wojen z Rosją i Austrią. Nasze osłabienie spowodowało zabory. Tutaj można było więcej powiedzieć o trkatacie w Jaworowie z Francja i o tym, że neutralność wobec wojny byłaby źle odebrana na zachodzie tzn wsparcie niewiernych. A może tak była racja stanu. Czy Turcja zaatakowałaby Polskę wiedząc, że po jej pokonaniu na północy nie będzie miała sojusznika. Gdyby....

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Mogrim   

W skrócie napisałem coś takiego:

1. Turcy Osmańscy podbijają konstantynopol w 1453r., przyczyny wypraw (nowe ziemie, szerzenie islamu).

2. Panowanie Jagiellonów w Polsce i na Węgrzech w XVI wieku (W Pol. od 1501-1506 Aleksander Jagiellończyk, na Węgrzech do 1516 Władysław Jagiellończyk i od 1516 do klęski pod Mohaczem w 1526 jego syn Ludwik Jagiellończyk).

3. Przejęcie tronu węgierskiego przed Habsburgów na mocy układu wiedeńskiego z 1515r., podział Węgier między Habsbugów i Turcję.

4. Zawarcie przez Polskę pokoju z Turcją (Zygmunt I Stary), pokój na długi czas.

5. Odsiecz lisowczyków.

6. Przyczyny wojen Rzeczpospolitej z Turcją w XVII wieku.

7. Bitwy, wyniki, daty, pokoje, ustalenia wojej polsko-tureckich (wiadomo, nie będę tutaj przytaczał).

8. Wpływ Turcji na wojny Polski z innymi państwami (utrzymywanie równowagi w Europie przez Tucję: pomoc Polsce podczas potopu, pomoc kozakom podczas powstania; odwołanie wyprawy na Turcję oraz rejestru kozackiego przez Władysława IV Wazę jedną z przyczyn wybuchu powstania kozackiego).

9. Odsiecz wiedeńska, Święta Liga, Węgry cały czas pod panowaniem dynastii Habsburgów.

10. Pokój w Karłowicach w 1699, jego ustalenia, koniec wojen z Turcją.

11. Sąsiedztwo z Turcją przyczyniło się do powstania sarmatyzmu oraz Polski jako przedmurza chrześcijaństwa.

12. Wojny osłabiły Polskę (konsekwencją rozbiór w XVIII wieku) oraz Węgry.

13. Moja ocena, powołanie się na Daviesa, Jasienicę i Topolskiego.

Będzie coś z tego? Popełniłem tylko jeden błąd wymieniając ziemie które przeszły we władanie tureckie po pokoju w Buczaczu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem bardzo dobrze, 3 poziom powinien być : ). Davies, Topolski i Jasienica pasują do wszystkiego, szkoda, że się nie powołałeś na konkretnych specjalistów spis był u nas w Portalu w dziale matura z historii. Mogłeś jedynie coś wspomnieć o Batorym, Rakoczym czy Bethlenie by było więcej o Węgrzech. Porównaj sobie Twój plan z naszą propozycją.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

temat pierwszy pisałem... oczywiście więcej o Polsce i Turcji, o Węgrzech dużo na początku, do Mohacza... ogólnie 5,5 strony, z reszty matury ogólnie zadowolony jestem

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Mogrim   
Moim zdaniem bardzo dobrze, 3 poziom powinien być : ).

Czy jeśli nie wymieniłem nazwiska władców cesarstwa lub Turcji (oprócz Kara Mustafy) to jest szansa na 3 poziom? Wydaje mi się, że nazwiska nie są dla tematu najważniejsze, ale wolę się upewnić jakie jest zdanie forumowiczów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Moim zdaniem bardzo dobrze, 3 poziom powinien być : ).

Czy jeśli nie wymieniłem nazwiska władców cesarstwa lub Turcji (oprócz Kara Mustafy) to jest szansa na 3 poziom? Wydaje mi się, że nazwiska nie są dla tematu najważniejsze, ale wolę się upewnić jakie jest zdanie forumowiczów.

Wiesz ja nie jestem egzaminatorem, wszystkie rady tak na wyczucie daje i mi się wydaje, że egzaminator na nazwy władców Turcji specjalnej uwagi zwracać nie będzie. Nawiasem mówiąc Kara Mustafa to wódz, władcą był wtedy Mehmed IV.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja z postaci wymieniłem tylko naszych i węgierskich 2 ostatnich Jagiellonów, Batorego, 3 Wazów, króla Wiśniowieckiego, Sobieskiego, Thokolego, Kare Mustafę, Sulejmana Wspaniałego, Bethlena, Rakoczego, cesarza Maksymiliana, Chodkiewicza i Żółkiewskiego, Augusta II, dwóch Zapolyów... wiec nie wszystkich raczej. Z dat - też niewiele - zjazd wiedeński, oba Chocimie, Cecora, odsiecz Wiednia, pokój karłowicki, powstanie Chmielnickiego, wojna Abazy Paszy, rada perejasławska i rozjem andruszowski... zero o Lidze Świętej, wpływie papiestwa na stosunki z Turcją nas i Węgier, nic o zdani innych historyków, o wyprawie mołdawskiej Olbrachta czy Warnie i Warneńczyku, za to coś o Kosowym Polu i krótki wstęp, w jakim stanie te trzy państwa weszły w XVI wiek.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nazaa   
Ja z postaci wymieniłem tylko

... tylko 19, faktycznie, co to jest? ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Norton   

Tak patrzę i tegoroczna była trudniejsza, ja wiem, że jak ktoś umie to wszystko łatwe, ale patrząc z boku na te 2 matury to obiektywnie patrząc tegorocznya była trudniejsza o ile to już będzie subiektywizm.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ja z postaci wymieniłem tylko

... tylko 19, faktycznie, co to jest? ;)

Wiesz... znam takich którzy wymienili jeszcze kilku Habsburgów, kilku sułtanów i kilku chanów krymskich, nie mówiąc o magnatach polskich czy Węgrach ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
hansbach   

Wyjątki sie zdarzają.Sądze że wyniki matur z historii będą lepsze niż się spodziewamy. Klucz znacznie będzie odbiegał od wzoru. Zobaczycie 30 czerwca

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.