Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Matura z historii 2008

Rekomendowane odpowiedzi

w ubiegłym roku obniżyli ?

Nie rozumiem pytania. Nic nie obniżali. Moim zdaniem po prostu w porównaniu z tamtym rokiem średnia krajowa będzie słabsza o 2 do 5 punktów, co oznacza automatycznie ciut mniejsze limity na studia. Oczywiście to tylko spekulacje.

Wracając do tematu drugiego, to o historii Węgier od 1918 do 1956 nie mówi się w szkole, bo tego nie ma w programie nauczania dla liceum (na poziomie rozszerzonym też).

Zgadzam się jeśli chodzi o temat 1 to w programie mówi się wystarczająco do napisania tego wypracowania. Natomiast 2 o ile o Polsce można mnóstwo o Węgrzech szkolne wiadomości mogą nie wystarczyć, ale w sumie jest to matura rozszerzona wykraczając ponad program.

Niderlandy= Królestwo Zjednoczonych Niderlandów?

Moim zdaniem jest szansa, że klucz pójdzie na rękę abiturientom. Dlatego, że na CKE to przykładowe rozwiązanie, a nie klucz.

Litwa= Wlk ksiestwo Litewskie

Jeśli uznają Niderlandy to myślę, że Litwę też. W sumie nie mówimy pełną nazwą ciągle Rzeczpospolita Polska tylko po prostu Polska, więc jest szansa.

Moze odstraszały te wegry,ale tu wcale nie trzeba duzo pisac własnieo węgrach:)

Zgadzam się, Węgry bardziej psychologicznie podnosiły trudności niż faktycznie tego tematu, ale to moja opinia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ramcel   
Chyba Litwa tu bardziej pasuje bo trudno mówić w XII w. o Wielkim Księstwie Litewskim, a część mapy dotyczy Litwy w XII wieku.

Wyszedłem z tego samego założenia i też napisałem Litwa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mateusz1   
Chyba Litwa tu bardziej pasuje bo trudno mówić w XII w. o Wielkim Księstwie Litewskim, a część mapy dotyczy Litwy w XII wieku.

Nie wiem, jak sie ma w Twoim mniemaniu nazwa państwa- do obszaru jaki zajmuje?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Kingdom   

Pisałem temat 1, wiec pomyslałem, że może udostepnie mój plan ramowy:

1. Etniczne pochodzenie Turkow i ich największe podboje do XVw.

2. Łupiezcze wyprawy na tereny Węgier

3.Opis sytuacji politycznej w obu krajach na poczatku XVw.

4. Bitwa pod Mohaczem i jej konsekwencje.Podział Węgier.

5. Wieczysty pokoj Zygmunta Starego z Turkami spowodowany sasiedztwem Moldawi.

6. Wojna o Pokucie 1531.

7.Panowanie Stefana Batorego-lennika Tureckiego i jegoplany wyzwolenia Siedmigrodu

8.OPis sytuacji ziem przygranicznych z Mołdawią, ingerencje polskiej magnaterii,najazdy kozakowna Turków, a Tatarów na Polske.

9. 1620 I odsiecz wiednia i wojna z Turcja---> Cecora, chocim i wszytko jasne:)

10.1634 Wojna z Abazy Pasza i potwierdzenie pokoju chocimskiego

11. Plany Władysława Iv wobec Turcji, obietnice złożone kozakom---> powst.Chmielnickiego.

12.1672 najazd turecki-->Traktata w Buczaczu---1673 Chocim--.1676 Pokoj w Żurawnie

13. 1682 układ z Habsburgami---> Odsiecz Wiednia 1683

14.Plany Sobieskiego zdobycia Mołdawii dla Syna Jakuba

15. Poko w Karłowicach i jego konsekwencje dla obu państw.

Co o tym sądzicie? Myslicie ze dam rade tymwskoczyc na 3-4 poziom? Prosze o ocene:)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Kingdom jeśli odwołałeś się do autorytetów i pisałeś własne myśli i osądy to 4 poziom spokojnie.

Ja za swoją pracę dostałem 20 punktów odwołują się do chyba 7 prof., kontrastując ich z Jasienicą oraz z Jasienicą kontrastując swój własny osąd. Jeśli miałeś pomysł na pracę i spełniłeś powyższe rzeczy to jestem spokojny, bo konspekt bardzo dobry moim zdaniem : ) Dlatego wierze, że też będzie 20 jeśli nie popełniłeś żadnych błędów merytorycznych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej przedstawiałem skróconą wersję planu ramowego, pisaną na szybko kilka godzin po egzaminie z historii teraz przedstawiam wersję pełniejszą.

Przedstawiam plan ramowy tematu numer 1 ułożony według mojej wizji pisania tego wypracowania.

Temat 1 Trudne sąsiedztwo. Scharakteryzuj wpływ zagrożenia tureckiego na politykę Polski i Węgier w XVI i XVII wieku.

1. Umiejscowienie tematu w miejscu i czasie.

a. Stosunki Polski i Węgier w okresie panowania Kazimierza Wielkiego. Mianowicie Drugi zjazd w Wyszechradzie z 1338 r. Potwierdzenie prawa Andegawenów do tronu polskiego, w razie bezpotomnej śmierci Kazimierza, w zamian za uznanie przez Węgry praw polskich do Rusi Halicko-Włodzimierskiej.

b. Ludwik Węgierski królem Polski. Szczyt potęgi Węgier w Europie. Węgry obejmowały teren od Adriatyku po Morze Czarne i skutecznie przeciwstawiały się ekspansji Turcji w Europie.

c. Wzrost potęgi Turcji . Bitwa na Kosowym Polu z 1389 r., po której Serbia stała się wasalem imperium Osmańskiego, co umożliwiło Osmanom podbój Półwyspu Bałkańskiego.

d. Władysław Warneńczyk królem Węgier. Bitwa pod Warną w 1444 r. ostatecznie umożliwiła Turkom zdobycie Konstantynopola.

2. Panowanie Jagiellonów w Czechach i na Węgrzech.

a. Władysław Jagiellończyk wybrany królem Węgier w 1490 r.

b. Ludwik Jagiellończyk król Czech i Węgier od 1516 roku.

c. Traktat Wiedeński z 1515 r. i jego przyczyny, postanowienia i skutki. Wskazana własna ocena tego traktatu.

d. Bitwa pod Mochaczem 1526 r. utrata panowania Jagiellonów na Węgrzech i załamanie się potęgi tego kraju.

e. Rozbiór Węgier na część Habsburgów, Imperium Osmańskiego i na Siedmiogród. Panowanie Turków na Węgrzech przez kolejne 150 lat, aż do czasów Jana III Sobieskiego.

3. Rzeczpospolita Węgry po bitwie pod Mochaczem.

a. Zbliżenie się Turków do płd. granic Rzeczpospolitej doprowadziło do wieczystego pokoju z Turcją, który podpisał w 1533 r. Zygmunt I Stary. Pokój rzeczywiście przetrwał kilkadziesiąt lat.

b. Stefan Batory, władca Siedmiogrodu królem Polski. Niezrealizowane marzenia wyzwolenia Węgier spod władzy Turcji.

c. Konflikt dt. Mołdawii. Wzajemnie najazdy Turków i Kozaków Zaporoskich.

d. Powstanie Gábor Bethlena na Węgrzech. Przeciwnik Habsburgów. W 1619 r. Bethlen zawarł przymierze z Czechami, zgromadził armię i ruszył na Wiedeń. Oblężenie musiał przerwać, gdyż do wycofania się zmusił go atak polskich lisowczyków siejących zamęt w północnym Siedmiogrodzie. Tutaj wskazana własna ocena tego faktu. (Pokój w Nikolsburgu w 1622r.)

4. Wazowie, a sprawa Turecka.

a. Po spaleniu Warny przez Kozaków w 1620 r. wojska Tureckie wkraczają na teren Rzeczpospolitej. Bitwa pod Cecorą 1620 r. i śmierć hetmana Stanisława Żółkiewskiego. Wyprawa Polaków na Mołdawię i obrona Chocimia 1621 r.

b. 9 października 1621r. podpisano honorowy pokój w momencie, gdy została Polakom ostatnia beczka prochu. Polacy zobowiązali się powstrzymać Kozaków przed najazdami na Turków, a Turcy Tatarów przed najazdami na Polskę.

c. Najazd Turków na Polskę podczas panowania Władysława IV. Hetman Koniecpolski udanie broni Kamieńca Podolskiego. W kolejnym roku sułtan znowu gotował się do wojny z Polską, ale udana mobilizacja polskiej armii i niemalże demonstracja siły doprowadziły do rozejmu. Turcja uznała polskie granice, obiecała również powstrzymać najazdy tatarskie.

d. Niezrealizowane plany Jerzego Rakoczego rozbioru Polski podczas wojny Polski ze Szwecją.

5. Jan III Sobieski i wojny Polski z Turcją.

a. Hetman kozacki Piotr Doroszenko ogłosił się lennikiem Turcji. Turecka ekspansja. Wojna Polski z Turcją 1672-1676. Zdobycie przez Turków Kamieńca i nazywany haniebnym dla Polski pokój w Buczaczu, którego postanowienia czyniły z Polski lennika Turcji. Nie weszły jednak one w życie. Szlachta przerażona jego zawarciem uchwaliła na sejmie specjalne podatki na wojnę.

b. 1673 r. zwycięska bitwa Jana III Sobieskiego pod Chocimiem. Dzięki temu odzyskano część ziemi zagarniętych przez Turków rok wcześniej i anulowana płacenie haraczu na rzecz Imperium.

c. Zwycięstwo pod Chocimiem pomogło Janowi Sobieskiemu w uzyskaniu korony polskiej. Został on wybrany królem Rzeczypospolitej Obojga Narodów 19 maja 1674 w Woli.

d. Sobieski odparł Tatarów spod Lwowa w 1675 r., a w 1676 r. nieudana próba zdobycia Żurawna przez Turków. Pokój w Żurawnie postanowienia: Turcja rezygnuje z haraczu ustalonego w Buczaczu. Podole zachowuje Imperium Osmańskie. Większość terytorium Prawobrzeżnej Ukrainy pozostawała terytorium kozackim pod dowództwem Petra Doroszenki. Polski Sejm nie ratyfikował traktatu, co stało się casus beli kolejnej wojny z Turcją.

e. 1683 r. zawarcie sojuszu z Leopoldem. Zerwanie przymierz z Francją. Odsiecz Wiedeńska 12 września 1683 roku. Zwycięstwo Sobieskiego, wielu sukces polityczny i militarny.

f. Warto wspomnieć jeszcze o bitwach pod Parkanami i ogólnie o Sobieskim jako „Lwie Lechistanu”, który jako pierwszy pokonał Turków w bitwie na lądzie.

g. Utworzenie Świętej Ligi. sojusz Polski, Wenecji, Austrii i Państwa Kościelnego zawiązany w 1684 roku po bitwie pod Wiedniem przeciw Turcji i Tatarom.

h. Pokój w Karłowicach. 26 stycznia 1699 r. przez Augusta III Mocnego. Turcja zrzekała się: Węgier z Siedmiogrodem rzecz Austrii, Dalmacji i półwyspu Peloponez na rzecz Wenecji, twierdzy-portu Azow nad Morzem Czarnym na rzecz Rosji , Ukrainy prawobrzeżnej i Podola z Kamieńcem Podolskim na rzecz Polski. Traktat ostatecznie złamał politykę ekspansji Imperium Osmańskiego, którego potęga zagrażała Europie od XV wieku, kończył 255 lat wojen polsko - tureckich . Zapoczątkował przyjazne stosunki Polski i Turcji. Turcja nie uznała rozbiorów Polski.

6. Podsumowanie.

a. Własna opinia, oraz rachunek zysków i strat Polski podczas zmagań z Turcją. Odniesienie do słów "Trudne sąsiedztwo".

7. Inne

a. W pracy warto odwoływać się do różnych autorytetów z danej epoki. W tym eseju na pewno dziełami do których śmiało można było się odwołać to: „Polska Jagiellonów. Dzieje polityczne.” - Ludwik Kolankowski, „Historia powszechna. XVI-XVII wiek.” - Wójcik Zbigniew, „Jan Sobieski” – Zbigniew Wójcik, "Węgry Historia państw świata” - Jerzy Kochanowski i inne.

-----

Oczywiście to plan ramowy przygotowany według pewnej subiektywnej wizji tej pracy. Ocena egzaminatorów i klucz mogą być od niej zupełnie odmienne. Również być może nie wszystkie punkty z tego planu muszą być zrealizowane by uzyskać powyżej 15 punktów, być może czegoś brakuje. Jednakże według nas praca napisana w podobny sposób powinna wystarczyć do zdobycia 16-20 punktów. Trzeba jednak pamiętać, że to CKE ustala klucz odpowiedzi i to on będzie obowiązywał podczas oceny prac.

Wszystkim maturzystom piszącym zarówno poziom podstawowy jak i rozszerzony życzymy powodzenia i bardzo dobrych wyników ze wszystkich egzaminów maturalnych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Kingdom   

Problem w tym, ze mam tylkomałe odwołanie do Pawła Jasiennicy, ale to tyle? Duzomoge na tym stracic?

Mam tez doprzedstawienia jedna hipoteze. Otoz chodza głosy, że temat maturalny nr 1 jest sformulowany w taki sposob,ze wskazujenie naopiswojen a na ich konsekwencje dla Polskii Węgier. Moj plan juz znacie, wielu moich znajomych,pisało o polityce,wpływie wojen na polityke, utworzeniu wojsk, wydawaniu przywilejow, samjuz nie wiem co jest wersja własciwą...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Bez odwołań możesz nawet nie wejść na 4 poziom oceniania... więc 16 punktów. Moim zdaniem powyższy plan ramowy pokazuje jak się powinno pisać tą pracę. Ciągle obecne zagrożenie Tureckie wymagało wojen, nakładów pieniężnych, sojuszy np. z Leopoldem etc. Nie wiem o jakich przywilejach można by pisać dla XVI i XVII w kontekście Turcji i tego tematu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Kingdom   
Bez odwołań możesz nawet nie wejść na 4 poziom oceniania... więc 16 punktów..

16 moge dostac, czyli 4 stracic za brak odwołan do autorytetów?

a co do przywileji to np. jan Olbracht 1493 żeby zwerbować szlachte na wyprwe bukowińską...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
coru   

pisalem temat 2, wszystko pieknie slicznie opisalem, praktycznie kazdy aspekt z klucza (przykladowej pracy) poruszylem, mialem tez inne moim zdaniem dobre argumenty, odwolalem sie do kilku historykow,napisalem o strajkach,polskim pazdzierniku,wegrach w 56, ale zapomnialem napisac,ze strajku byly w Poznaniu. I mam problem bo nie wiem jak komisja na takie cos patrzy ;)

to po 1 a teraz po 2, jak to jest dokladnie z tymi progami oceniania pracy? pierwszy jest od 1-5,drugi od 6-11,trzeci od 12 do 16, czwarty od 17-20? co w zwiazku z tym sie dzieje jak mam wszystko z 1, zapomnialem o czyms z drugiego progu,mam wszystko z czwartego i czesc 3? ;) przeciez taka sytuacja jest mozliwa, ktos przez roztargnienie zapomni o czyms dosc istotnym (jak ja,ze strajki byly w Poznaniu) odniesie sie do historii powszechnej (zimna wojna itd.), opinii historykow?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.