Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
napata

Która cywilizacja starożytna miała największe znaczenie?

Która cywilizacja starożytna miała największe znaczenie w historii świata?  

118 użytkowników zagłosowało

  1. 1.

    • Egipt
      3
    • Sumer i Akkad
      7
    • Babilon
      0
    • Persja
      1
    • Chiny
      1
    • Grecja
      30
    • Rzym
      20
    • Izrael
      0
    • Japonia
      0
    • Indie
      0
    • Kultury prekolumbijskie (które?)
      0
    • Inna jaka?
      3


Rekomendowane odpowiedzi

darkelf   

według mnie cywilizacja grecka, bo ona dała podwaliny cywilizacji rzymskiej na której opiera się nasza :wink:

[ Dodano: 2007-02-01, 10:36 ]

nie mam pojęcia co cywilizacja przedpotopowa... :wink: ja zaznaczyłem cywilizację grecką, bo ona dała podwaliny cywilizacji rzymskiej na której opiera się nasza :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Oryginalny nie będę i też zagłosuję na Grecję. To w końcu na zasadach jakie stworzono w Grecji wzorował się Rzym, a za nim inni. Chociaż z drugiej strony to Rzymianie rozpowszechnili te zasady, więc ich udział też jest niemały, bo kto wie czy Grecja miałaby aż tak duży wpływ na historię świata gdyby nie Rzym.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Znaczenie - największe.

Gdzie? W Europie Rzym

W Azjii Chiny. Moc tych Państw ich kultury trwa.

Przetrwała i wywarła piętno na otoczeniu, zmuszając bliższych i dalszych sąsiadów do przyjącia jej jako swojej.

Państwa te dały wreszcie światu ideę Uniwersalnego Państwa Świata.

Wszyskie inne Państwa składały się tylko na jakąś ideę, jakąś treść, te dwie cywilizacje same dla siebie stały się odniesieniem i pozostają takim odniesieniem dla wszystkich innych.

Trywializując idee Rzymu są żywe we wszystkich krainacjh języków łacińskich oraz tzw. kultury europejskiej. Chiny zaś są nieuchronnym odniesieniem dla Azji. No i jeszcze Kościół Katolicki... Toż to Rzym w "czystej" postaci.

Rola Indii jest specyficzna - trudna do jednoznacznego sklasyfikowania, choć nie można jej niedoceniać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jachu   
Tutaj jest mały paradoks, bo gdyby nie Rzym wpływy greckie byłyby mniejsze. Gdyby nie Grecja - Rzym nie miałby tyle rzeczy do przekazania. Ostatecznie obstawiam Rzym, gdyż rozpowszechnił pomysły greckie i dodał coś od siebie.
Tutaj nie pozostaje mi nic innego, jak zgodzić się w całej rozciągłości z wypowiedzią mojego imiennika :wink: Grecka filozofia i architektura w połączeniu z rzymską myślą techniczną, administracją i prawem stanowi podwaliny uporządkowanego świata, który znamy i w którym żyjemy. Rzymianie rządzili na ogromnym terytorium antycznego świata, a ich wpływy były przecież znacznie szersze niż sięgało ich terytorium.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Większość z was oznacza Rzym i Grecję za filozofie, architekturę, prawo, sztukę, organizację państwa, ale jak by to wszystko wyglądało gdyby nie było tych pierwszych cywilizacji, które dały początek temu wszystkiemu, które były tą iskrą, motorem napędowym wszystkich późniejszych kultur, z których czerpały bezpośrednio lub pośrednio wszystkie następne i na ich osiągnięciach budowały swoje.

Dlatego oznaczam Sumer.

Też zapytam, co to są cywilizacje przedpotopowe?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Też zapytam, co to są cywilizacje przedpotopowe?

Może te przed potopem? :mrgreen:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Może te przed potopem?

:shock:

czyli.

Oto już trzeba zapytać anwo63 :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Trzy państwa o znaczeniu fundamentalnym dla naszej kultury:

Filozofia Grecka

Prawo Rzymskie

i Chrześcijaństw początek w Izraelu, ale rozwijał się w Rzymie, dlatego zaznaczyłem Rzym w ankiecie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   

Witam,

Chrześcijaństw początek w Izraelu, ale rozwijał się w Rzymie

zgadzam się. Przede wszystkim Chrześcijaństwo.

Natomiast, co do cywilizacji, to osobiście ciężko jest mi jednoznacznie określić, która wniosła najwięcej, Rozpatrując pod kątem dnia dzisiejszego, wykluczyłbym te pochodzące z obu Ameryk. Co do reszty jest już ciężko, bo każda coś od siebie dodała.

Ja obstawiałbym Grecję (filozofia, kultura, sztuka) i powiązany z nią ściśle Rzym, Natomiast nie bez znaczenia były też Chiny, Presja, Egipt, czy Asyria, a nawet Mongołowie (czy Tatarzy, jak kto woli :wink: ). Przy czym te odgrywają większą rolę na innych kontynentach.

Dorzuciłbym tu również Izrael, który oddziaływał na większą część świata.

Pozdrawiam :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

A jak sądzicie - która cywilizacja osiągnęła większy poziom: chińska czy rzymska (osobiście stanę chyba za chińską - za Wielki Mur, papier, jedwab, o czym Rzymianie mogli sobie pomarzyć). Jednakże Chińczycy mało mieli do przekazania, gdyż po prostu żyli w izolacji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   

NIe jestem pewien, ale chyba Chińczycy: papier, jedwab, herbata i przede wszystkim proch i cenniejsza niż złoto porcelana. Co do tego, że "żyli w izolacji", to fakt, ale dlatego, że strzegli tego jako tajemnicy państwowej.

Natomiat Rzym też nie był gorszy: świetne drogi, akwedukty (fakt nie wszystkie, niektóre miały ołów, ale to i tak dobrze :tongue: ), dużo więcej sposobów barwienia szkła niż my mamy dzisiaj, itp. Słyszałem też gdzieś, że podobno umieli także budować tunele pod rzeką (choć nie jestem pewien, wolałbym by to ktoś zweryfikował).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.