Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
napata

Najbardziej znana mumia egipska

Która mumia jest dla Was najbardziej znana...?  

68 użytkowników zagłosowało

  1. 1.

    • Sekenenre Tao II
      0
    • Totmes III
      0
    • Amenhotep III
      1
    • Semenchkare
      1
    • Tutanchamon
      21
    • Seti I
      0
    • Ramzes I
      2
    • Ramzes II
      10
    • Ramzes III
      2
    • mumia z filmu "Mumia"
      2
    • inna (jaka?)
      1


Rekomendowane odpowiedzi

napata   

Ciekawi mnie, która mumia egipska jest dla Was najbardziej znana. Chciałbym abyście przed wybraniem którejś opcji zastanowili się przez chwilę. Pomyśleli, którą mumię, jej wygląd, pamiętacie najlepiej. Czy to z filmu, czy z ilustracji w książce, może widzieliście w muzeum...? Dopiero wówczas zaznaczcie właściwą opcję. Mile widziane będą też wypowiedzi na temat Waszych wrażeń i mumii w ogóle.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem taką mumią jest mumia Ramzesa II Wielkiego. Po prostu w prawie każdym filmie o Egipcie możemy ją zobaczyć, jest dość charakterystyczna, podobnie jak Setiego I. W książkach także dominuje jako przykład. Ostry, zagięty jak u sokoła nos, okropnie szczerbata "gęba", trochę włosów, wychudzone ręce i płótno na piersiach, ręce jakby chciały się złożyć, ale nie mogą... nie bardzo przyjemny widok, ale patrzymy w oczy jednemu z największych władców w dziejach Egiptu i świata i dobrze zachowanemu. :grin: Spoczywa w Sali Królewskich Mumii w kairskim muzeum.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ango   

Ja tylko ( albo aż ) znam mumię Ramzesa I. A ściślej mówiąc losy tej mumii. Grobowiec Ramzesa został odnaleziony w 1817 roku ( ale oczywiście bez mumii, bo mumie zostały przeniesione do jaskiń w Dolinie Królów w obawie przed rabusiami ). Mumia zaginęła. W końcu trafiła do jakiegoś kolekcjonera z USA, który nie miał pojęcia że jest to mumia Ramzesa. W drugiej połowie XX wieku niemiecki egiptolog zainteresował się tą mumią i udowodnił że jest to mumia Ramzesa.

Kilka lat temu mumia wróciła do Egiptu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
merogne   

W ogóle bardzo lubię okres schyłku XVII i początku XVIII dynastii, może też dlatego wyjątkowym afektem darzę Sekenenre i jego mumię. Chociaż pięknie to on obecnie nie wygląda :) Kilka dziur w głowie, złamany nos, przemieszczone kości twarzy. Podobno każda z ran na głowie mogła być śmiertelna. Pochodzą od ciosów zadanych toporem, włócznią i innym tępym narzędziem. Ciekawe jest to, że nie wyprostowano nóg i rąk króla, gdy balsamowano jego ciało, więc ręce ma wygięte jak szpony i w ogóle wygląda jak w agonii. Makabryczne przyznaję, ale t e n król jest dla mnie bohaterem, więc mimo wstrząsającego widoku stałam długo przy jego mumii w MK.

Takie małe wrażenie: mumia Setiego I tchnie spokojem i dostojeństwem, ale wydaje mi się "bardziej martwa" od Sekenenre.

Ps.Źle nacisnęłam sobie w ankiecie - Semenchkare zamiast Sekenenre, jesli da się to poprawić to proszę o to, jeśli nie to w każdym razie nie o Semenchkare mi chodzilo :)

[ Dodano: 2005-10-02, 18:59 ]

A! Głosuję jeszcze na mumię z filmu "Mumia". Przystojniak :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
napata   

Merogne, Ty zawsze sprowokujesz mnie do napisania czegoś... :)

Tak, mumia Sekenenre jest bardzo charakterystyczna, dokładnie jak ją opisałaś. Warto jeszcze dodać, że znakomite wręcz uzębienie króla zadaje kłam opiniom rozpowszechnianym w mediach i przez wielu szacownych egiptologów o generalnie złym uzębieniu królów egipskich. Przy takich okazjach zwykle daje się przykład mumii Amenhotepa III, zapominając niejako o Sekenenre.

A! Głosuję jeszcze na mumię z filmu "Mumia". Przystojniak

A wiesz, że tak naprawdę to ta mumia występuje w ankiecie dwa razy :) W tej starszej ekranizacji Mumii, z Borisem Karloffem (nie wiem czy dobrze napisałem nazwisko), jako wzór dla charakteryzatorów posłużyła właśnie mumia Ramzesa III. Faktycznie - przystojniaczek, nie ma co...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie najbardziej znaną jest oczywiście mumia Tutanchamon, (filmu mumia nawet nie widziałem :)) chyba każdy się kiedyś spotkał z odkryciem tej słynnej mumi, ponadto chyba w każdym lepszym podręczniku do historii znajduje się o Tutanchamonie wzmianka.

tutanchamon7fz.th.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mer   
A! Głosuję jeszcze na mumię z filmu "Mumia". Przystojniak

A wiesz, że tak naprawdę to ta mumia występuje w ankiecie dwa razy :) W tej starszej ekranizacji Mumii, z Borisem Karloffem (nie wiem czy dobrze napisałem nazwisko), jako wzór dla charakteryzatorów posłużyła właśnie mumia Ramzesa III. Faktycznie - przystojniaczek, nie ma co...

Śmiem przyznać się, że na mumiach nie znam się. Jednak Facet z filmu "Mumia" jest - no cóż - przyjemniaczek :smile:

Zagłosowałam na Ramzesa III - jednak odnoszę wrażenie, że to nie on miał w grobowcu złota maskę tylko Tutanchamon.

Nie! Chodziło mi o tego "pana mumie" z nowej wersji "Mumii". Taki łysy przystojniaczek n Film ambitny nie jest, więc pewnie nie wiecie o kim mówię.

Ja oglądałam - można się pośmiać, ponieważ trąci trochę banałem. Drugą część obejrzałam tylko dla tego, że pojawił się ponownie przyjemniaczek :mrgreen:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
napata   

A teraz wizualizacja, żebyśmy wiedzieli o czym mówimy.

Sekenenre Tao (strzałki wskazują potworne rany o których pisała Merogne):

seken1b.jpg

Sekenenre Tao (ręce):

seken3.jpg

Totmes III (mumia rozczłonkowana przez starożytnych rabusiów):

totmes3_1.jpg

Amenhotep III (choroba dziąseł musiała być przyczyną strasznych cierpień króla):

amenhotep3_1.jpg

Semenchkare (czaszka pochodzi z tzw. "skrytki amarneńskiej" i nie ma 100% pewności że należała do tego efemerycznego władcy):

semenchkare_1.jpg

Tutanchamon (jedyna mumia pozostawiona w oryginalnym miejscu pochówku, nie poniewierająca się po muzeach):

tut_2.jpg

Seti I (dostojeństwo i spokój):

seti1_5.jpg

Ramzes I (pięknie o niej napisała ango)

ramzes1_2.jpg

Ramzes II:

ramzes2_4.jpg

Ramzes III:

ramzes3_1.jpg

Na podlinkowanie ww. zdjęć autor witryny http://narmer.pl wyraził zgodę.

Filmu "Mumia" w tej ostatniej wersji nie oglądałem, a ściślej: nie oglądałem go w całości. Zrezygnowałem z oglądania po ok. 20 minutach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mer   

Co do mumi - ciekawi mnie, czy takie mumie jeszcze mają w sobie jakiś zapach - niekoniecznie rozkładającego sie ciała. Czy są raczej "bez-zapachowe".

ps. Dziwne, że w dzisiejszych czasach nie "konserwują" tak ciał zmarłych lecz za życia wielkich ludzi - nie żeby ich oglądać, ale zamykają ich w kamiennych czy innych "trumnach" a po stu latach jest już tylko pył po nich oraz sama trumna i podpis "W tym leżał Xxxx Xxxx" ...bo już nic z niego się nie zostało. :| Patrząc na powyższe zdjęcia, każdy może śmiało stwierdzić, że wielcy królowie zachowali się... w dobrym stanie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Mefisto   

Ja OSOBIŚCiE odwiedzałem wszystkie mumie w Kairze. Moją uwagę zwróciła mumia Ramzesa II. Była taka - najbardziej tajemnicza. Raczej zapachu nie ma żadna. Najlepsze było jak tak sobie oglądałem, z odległości z pół metra i nagle chciałem zerknąć na zęby bodajże Sekenenre'a Tao i gdy zbliżyłem się na baardzo bliską odległość - tuż koło szyby, zrobiło mi się niedobrze. Na następny dzień zachorowałem i kolejne 4 dni spędziłem z dziwnym objawami choroby w łożku w Hurgadzie..... :sad: a tak to było super.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Achilles   

Od 22 roku niejednemu człowiekowi słowo "mumia" od razu kojarzy się z Tutenchamonem. I kogo to dziwi? W końcu odkrycie Cartera uważane jest za największe znaleziosko archeologiczne. Ponadto wiele programów dokumentalnych było poświęcone temu wydarzeniu, jego szczegółom. Oczywiście w ankiecie zaznaczyłem piątą możliwość.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Raczej zapachu nie ma żadna.

Trudno stwierdzić. W muzeum w Kairze są one w specjalnych gablotach, ze specjalną aparaturą. Tak jak powiedziałeś- szyba wyklucza sprawdzenie ;p

Oprócz mumii Tutanchamona i Ramzesa II, kiedy słyszę słowo "mumia" przychodzą mi na myśl, te bardzo specyficzne i charakterystyczne z okresu ptolemejskiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

Jak słyszę słowo mumia to od razu przychodzi mi na myśl Tutanchamon (a właściwie to jak się nie mylę pierwotnie Tutanchaton), cóż cała ta otoczka wokół "klątwy" robi swoje, poza tym Achilles ma rację z filmami dokumentalnymi, sam widziałem kilkanaście, a jest to zapewne jedynie niewielki procent takowych, tak więc zaznaczam odpowiedz nr 5.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.