Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Aleksander

Król Artur

Recommended Posts

Jestem ciekawy co o nim wiecie. Przybliżcie nam trochę Glastonbury, Avalon, Camelocie, Excaliburna i Merlina.

Share this post


Link to post
Share on other sites
xlolo   

z tego co sobie przypominam ochraniał tylną strasz Karola Wielkiego w walkach z Arabami, tam zginął i z tego powodu jego czyn zostal opiewany chwałą

Share this post


Link to post
Share on other sites

ciekawa teoria w filmie "król artur" (2004') w reżyserii Antoine Fuqua :]

(król?)artur i jego banda jako rycerze upadającego cesarstwa :]

Share this post


Link to post
Share on other sites

W VIII wieku żył jakiś dziwny człowiek, który kazał włodarzom i "królom" rozsypującej się w oczach Brytanii wziąć pośladki w garść i zjednoczyć się w walce z najeźdźcami. (tylko kto to był? normanowie??? chyba za wcześnie na to...piktowie? jakieś inne psubraty??). Zjednoczenie nie trwało długo i tak naprawdę o państwie fajwokloków można mówić dopiero od kiedy wzięli się za nich porządni i rzeczowi normanowie.

"Rycerze" okrągłego stołu tak naprawdę byli królami tych maciupeńkich pseudopaństewek, ktorych jakiś energiczny człowiek, nazwany Artusem, czyli niedźwiedziem, zebrał u siebie, posadził w kółeczku i kazał im się zachowywać jako dorośli ludzie. Ta tradycja przetrwała jeszcze do XV wieku, kiedy to rycerzo okrągłego stołu wciąż przedstawiano w koronach.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie Artur, a Artus, co podkreślił Złomiarz. Zjednoczył po prostu kilka małych państewek. (Zresztą Złomiarz tez o tym wspomniał).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z tego co wiem Piktowie nie zapuszczali sie az do terenow dzisiejszej Walii , bo tam byl Kamelot . Odnosnie tego z kim sie trzaskali to bili sie oni z Sasami ktorzy glownie osiedlali Essex .

Share this post


Link to post
Share on other sites
moniq   

drugi z postów piękny:>

Król Artór był! no co bajki nie oglądaliście?:]

[ Dodano: 2007-03-20, 18:55 ]

A tak bez kitu:

Bretońskie epos "O królu Arturze i rycerzach okrągłego stołu" moze być wytworem wyobraźni jakiegoś truwera, ale napewno jest w nim jakaś prawda. Wiemy, że jakiś Artur istniał. Według przekazów był królem. Wiadomo, ze w legędach był wyidealizowany. A o dobro i sprawiedliwość walczył bo takie były powinności rycerza:]

Share this post


Link to post
Share on other sites
Anders   

Bzdury...

Artur o ile istniał żył najpóźniej na przełomie V i VI wieku, VII wiek to już heptarchia Anglosaska.

Artura utożsamia się dość często z Vortigernem, choć Wikipedia podaje ciekawą (choć jak wszystko na Wiki nie do końca wiarygodną) wersję wydarzeń.

Share this post


Link to post
Share on other sites

W tej legendzie na pewno coś jest. Wskazuje na to choćby fakt jednoczenia, a potem rozpadu państwa Artura, żeby po jego śmierci władze wziął w ręce "buntownik"-Lancelot. Historia niczym z dzielnicowej Polski.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   

Artur w "Historii Britonum" pojawił się może ot tak sobie, dla pokrzepienia serc rycerzy uczestniczących w wojnach itp.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Król Artur to mit Europejski. Mit legitymizujący władzę, Państwo po upadku Rzymu. Faktyczne istnienie lub nie Króla Artura, Merlina jest wtórne i nieistotne. Siła oddziaływania cyklu opowieści, kryjących się w nich znaczeń jest faktem społecznym kulturowym historycznym.

W opartym przede wszystkim na Malory'm Excaliburze Boormana, jest taka genialna jedna z końcowych scen, w której Parsifal osiąga cel swej podróży. Prowadzi dialog z tajemniczą postacią, godząc się na poświęcenie życia dla poznania tajemnicy:

"Jaka jest tajemnica Graala? Komu on służy?

-Tobie, panie.

Kim jestem?

-Jesteś mym panem i królem. Ty jesteś Artur.

Czy odnalazłeś zgubioną tajemnicę?

-Tak. Ty i kraj to jedno."

Idea ucieleśnienia władzy, króla z Państwem stanowiła przy tym element mitologii celtyckiej, lecz na ruinach Imperium Romanum stała się nowym sposobem legitymizacji Państwa, wynikając z mniej zaawansowanych i rozwiniętych stosunków społecznych i prawnych postbarbarzyńskich Państw. Według mnie adaptacja mitu arturiańskiego stała się świeckim - alternatywnym (choć nie pozostającym w sprzeczności) do opartego na Kościele sercem legitymizacji Europy Średniowiecznej do czasu powstania monarchii stanowych. I w tym sensie istnienie takiego czy innego Artura, czy zespołu postaci na Niego się składających, pierwowzorów nie ma najmniejszego znaczenia. Mit Państwowotwórczy, ustrojowotwórczy, kulturowotwórczy jest faktem samym w sobie, niezależnie czy "historia oparta była na prawdziwych wydarzeniach"

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wołodia   

Zagadnienie pokrewne do tego tematu wiec nie zakladam osobnego:

Czy ktos moglby prosze nieco rozwinac watek jedoczenia Anglii?

W moim repetytorium sa tylko bardzo podstawowe wiadomosci:

-powstanie heptarchii (jesli dfobrze pisze) ktora skladala sie z 7 krolestw

-zjednoczenia dokonal Alfred Wielki

-krotka notka nt. najazdu Wikingow a pozniej Normanow:

a)dwie daty 1016-podboj prze Kanuta Wielkiego 1066-b. pod Hastings(smierc krola Harolda w walce z Wilhelmem Zdobywca) i jednie wzmianka o pretensjach do tronu Haralda Hadrady

b)to ze dynastia normanska panowala do pol XIIw

I to by bylo na tyle slowem:KONIEC

A na wikipedii jest niewiele lepiej jesli nawet nie gorzej

http://pl.wikipedia.org/wiki/Historia_Angl...VIII-XI_wiek%29

Jezeli ktos ma czas i ochote opisac nieco dokladniej poczatki Anglii to bede bardzo wdziezny.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Migracja ludów germańskich na Wyspy Brytyjskie prawdopodobnie rozpoczęła się już w V wieku. Przybyły tu z południowej Skandynawii i północnych Niemiec. Były to plemiona Anglów, Sasów,Jutów oraz jak twierdzi wielu historyków Fryzów i Franków. Powstało 7 królestw:

(podaję tylko pierwszego i ostatniego władcę)

Królestwo Kentu (455-488) Hengest (syn Wihtgilsa;zgodnie z tradycją założyciel dynastii Kentu).823-825 Baldred (Wessex anektuje Kent w 825 lub 827r).Bernicja 547-559 Ida (syn Eoppy;założyciel dynastii Bernicji)585-592 Hussa.Królestwo Deiry 569-599 Elle (syn Yffiego),599-604 Ethelryk.Królestwo Northumbrii 592-616 Ethelfrith (syn Ethelrica z Bernicji; zjednoczył Bernicję i Deirę 604r.),913-927 Aldred syn Eadwulfa II został usunięty; Duńczycy podbijają Deirę w 867r. a Wessex anektuje Bernicję (927r.).Królestwo Mercji 633-655 Penda (syn Pybby),918-919 Elfwyn córka Ethelreda II;usunięta,Wessex anektuje Mercję.Królestwo Wessexu - 519-534 Cerdic syn Elesy założyciel dynastii Wessexu.802-839 Egbert suweren wszystkich królestw anglosaskich w latach 829-830. 871-899 Alfred Wielki.

(Większość dat panowania podana według Fryde`a. Wiele wczesnych dat i związków rodzinnych są niepewne)

Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites
Anchen   

Spotkałam się z teorią, że z królem Arturem utożsamiano Syagriusza (*430)- syna rzymskiego wodza i namiestnika Galii- Egidiusza (skądinąd przyjaciela cesarza Majoriana). Był to człowiek odważny i zdecydowany, który panował w imieniu Rzymu w Soissons i nad częścią północnej Galii- nawet po tym jak w 476r. cesarz Romulus Augustulus stracił władzę. Syagriusz był często nazywany „królem Rzymian” przez plemiona barbarzyńskie zamieszkujące okolice.

Z tezą jakoby on był pierwowzorem króla Artura spotkałam bodaj 12 lat temu. Nie zajmowałam się jednak tą kwestią choć wydaje się ciekawa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.