Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Aleksander

Muzyka

Recommended Posts

Muzyka i instrumenty mają początek w kulturach prehistorycznych i starożytnych. Miała znaczenie magiczne i religijne, wiązała się z okultyzmem. W Egipcie takim słynnym przykładadem instrumentu może byś sistrum z grobu "faraona-chłopca".

Zapraszam do rozmowy o muzyce egipskiej (tej starożytnej). Zbierzmy trochę informacji.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ramirro   

... Nie jestem pewien, ale są. Moja "koleżanka" z LO słucha jakiegoś "starożytnego" metalu i co gorsze ten metal nie jest zwykły tylko jakiś "magiczny"?...Ten zespół nosi nazwę Tutenhamon, ale nie jestem pewien.

A czy dzisiaj są może zespoły, których muzyka odzwierciedla muzyke starożytnego Egiptu?

Są...a przynajmniej jest...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z tym okultyzmem bym nie przesadzał, niemniej związek z religią muzyka w starozytnym Egipcie niewątplie posiadała. Rzeczywiście Muzyka towarzyszyła Egipcjanom od początku ich państwowości. Przykładem mogą być grzechotki odnalezione w Tell el-Farcha z okresu wczesnodynastycznego. Instrumenty znane również były na południe od I katarakty. Przykładem może być instrument z neolitycznego grobu w Kadero (o ile się nie myle, obecnie PMA Poznań). Natomiast w temacie muzyki Egiptu faraońskiego odsyłam do artykułów w Menhirze (nr IV i V)

http://www.archeo.uj.edu.pl/menhir/archiw.html

Share this post


Link to post
Share on other sites
Frodo   

Muzyka w Egipcie byla do zawsze. Grali na bebenkach, grzechotkach itp. Biesiady urzadzane w willach nadzorcow nie mogly sie bez pozadnej muzyki odbyc. Mowi sie nawet o tym, ze przed rozpoczeciem zabawy "orkiestra" grala, a zona nadzorcy jesli jej takowy utwor przypadl zaczynala tanczyc dajac znak iz wlasnie w tym momencie zaczynamy impreze.

[ Dodano: 2007-09-19, 16:07 ]

Jesli zalezy Ci na tej egipskiej muzyce to moge poszukac w necie. Kiedys tego sluchalem. . Nie wydaje mi sie jednak by jakikolwiek zapis "nutowy" zostal zachowany z czasow starozytnych:D. Takze twoje zapytanie jest troche dziwne:P Nie mamy mozliwosci poznania stylu ich muzyki. Moze wygrywali reagge?:wink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.