Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Widocznie zadanie było za łatwe, bo tak szybko odpowiedziałeś :clap: Twoja kolej Capricornus

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To może znowu medycyna.

Po śmierci Stefana Batorego wykonano sekcję zwłok po jej dokonaniu odnaleziono pewną przypadłość, która chyba jednak nie dawała się we znaki królowi, co to było?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lach71   

W pęcherzyku żółciowym znaleziono dwa kamienie. Ale król za życia nie skarżył się na dolegliwości z nimi związane. Chodzi o to?

Batory zmarł prawdopodbnie w wyniku uremii będącej pochodną zapalenia nerek.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Lach nie doceniałem Cię, czy o tym piszą w biografiach Batorego?

W pęcherzyku żółciowym znaleziono dwa kamienie

Oczywiście.

Batory zmarł prawdopodbnie w wyniku uremii będącej pochodną zapalenia nerek.

Ja czytałem, że w wyniku torbielkowatości nerek, cokolwiek to znaczy.

Zadajesz.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lach71   
czy o tym piszą w biografiach Batorego?

Już nie pamiętam, gdzie o tych nieszczęsnych kamykach czytałem. Ale zwyczajnie wyłapuję takie ciekawostki, bo również interesuję się historią medycyny. :clap:

Ok, to idźmy za medycznym "ciosem". Jaki czynnik przyrodniczy sprawiał, że starożytni Egipcjanie tak często umierali na choroby związane z masowymi zakażeniami bakteryjnymi typu sepsa?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy typu sepsa (z bilogi, zawsze powtarzam, byłem głąB), ale wiem że chorowali na Schistomatozę, chorobę wywoływaną przes pasożytniczego robaka z rodzaju schistosoma, który dostawał się ludzkiego pęcherza moczowego i ścian jelita. Nie wiem, czy to miałeś na myśli...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lach71   

Nie to nie to. Podpowiem więc, że na ten czynnik przyrodniczy w połączeniu zamiłowaniem starożytnych Egipcjan do słodyczy prowadził do katastrofy. Wiele mumii ważnych osobistości, włącznie z faraonami, nosi ślady ciężkiej choroby. Co takiego zabójczego dla zdrowia ludzi było w klimacie Egiptu?

Teraz powinno pójść już górki. :clap:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
czy o tym piszą w biografiach Batorego?

tak BTW dopowiem, że pamiętam, że Besala pisał o problemach króla z nerkami :clap: ale czy o kamieniach także tego nie pamiętam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
darkelf   
Co takiego zabójczego dla zdrowia ludzi było w klimacie Egiptu?

Klimat Egiptu jest oczywiście gorący i suchy, ale nie wiem, co może być w tym zabójczego...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Nautilos   

Sądzę ,że miało to związek z chirurgią starożytnego Egiptu a skoro wspomniałeś o słodyczach to sądzę ,że miało to związek z chirurgią dentystyczną . Za pewne używali jakichś specyficznych narzędzi chirurgicznych lub metod leczenia,może po takich operacjach dostawały się jakieś bakterie będące w powietrzu np. po wylewach Nilu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nazaa   

A nie chodzi czasem o to, że piasek dostawał się do pożywnienia, gł. do pieczywa i ścierał szkliwo zębów?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lach71   
A nie chodzi czasem o to, że piasek dostawał się do pożywnienia, gł. do pieczywa i ścierał szkliwo zębów?

Brawo! ;) Chodzi właśnie o piasek, który ścierał szkliwo zębów. Cukier zawarty w ubóstwianych przez Egipcjan (zwłaszcza tych wyżej postawionych w hierarchii społecznej) smakołyczach dopełniał dzieła zniszczenia wywołując głęboką próchnicę. Ta jak wiadomo - nie leczona - wywołuje powstawanie ropnia w okolicach chorego korzenia zęba. Nieleczony ropień rósł w wyniku rozmnażania się bakterii w torebce ropnej i po przekroczeniu masy krytycznej pękał uwalniając potężną falę bakteryjną do krwioobiegu. To najczęściej kończyło się katastrofą dla organizmu w wyniku ogólnego zakażenia typu sepsa.

Wiele odkopanych w Egipcie mumii ma puste jamy w szczękach. To właśnie są ślady po torbieli ropnej. Biedny człowiek umierał w olbrzymich cierpieniach...

Nazaa. Twoja kolej! :D

Ja się już żegnam z konkursem i z forum z przyczyn oczywistych. Pa!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.