Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Tofik

Mieszkańcy Islandii i innych lądów przed Normanami

Rekomendowane odpowiedzi

Tofik   

Co o nich wiadomo? Czy w ogóle przed Normanami owe ziemie ktoś zamieszkiwał? Co mówią o nich sagi i inne źródła?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Z tego, co mi sie po pamieci obija, to Islandia byla bezludna niczym Falklandy.

Oczywiscie mogla byc nawiedzana tylko sezonowo, ale - o ile mi wiadomo - nie ma wzmianek o pojawianiu sie "skraelingow" w epoce normanskiej Islandii.

A ci inni to kto? Kogo masz na mysli? Irlandczykow? Sycylijczykow? :arrow:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Islandia byla bezludna niczym Falklandy.
Falklandy zamieszkiwali Piktowie a Islandia była miejscem ascezy iroszkockich mnichów - anachoretów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   
Islandia byla bezludna niczym Falklandy.
Falklandy zamieszkiwali Piktowie a Islandia była miejscem ascezy iroszkockich mnichów - anachoretów.

Mam nadzieje, ze to tylko sarkastyczny dowcip....

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Mam nadzieje, ze to tylko sarkastyczny dowcip....
Nie to prawda. Jak najprawdziwsza. O ile w przypadku Islandii możemy mówić o bezludności (bo jacy to mieszkańcy z pustelników?) to wszystkie te małe wysepki, na których później poosiedlali się normanowie były już wcześniej penetrowane przez Piktów wypychanych z ich wcześniejszych siedzib. Islandia musiała być znana wcześniej skoro mnisi ze Szkocji i Irlandii wiedzieli, że tam znajdą spokój i odpowiednie warunki dla ascezy...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Kiedy pisalem o dowcipie, chodzilo mi raczej o Falklandy...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Piszę o tym za Else Roesdahl. Wcześniej były one już zamieszkane, głównie przez ludność piktyjską.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
A ci inni to kto? Kogo masz na mysli? Irlandczykow? Sycylijczykow? :arrow:

Wg Mowata już koło VII, VIII wieku Celtowie zamieszkiwali na Islandii. Potwierdza to:

- Islendigabok (Przebywali tu wówczas [przed przybyciem Normanów] chrześcijanie, których Normanowie zwali papami; ale później ludzie ci odeszli, gdyż nie chcieli żyć razem z poganami, i pozostawili księgi irlandzkie, dzwony i pastorały. Z tego widać, że byli to Westmani),

- Landnamabok (Zanim Islandia została zasiedlona przez ludzi z Norwegii, żyli tu ludzie zwani papami. Byli oni Chrześcijanami... Znaleziono po nich ślady [takie], jak księgi irlandzkie, dzwony, pastorały i inne rzeczy, które wskazują, że byli to Westmani),

- De Mensura Orbis Terrae Dicuila (Mija trzydziesty rok, odkąd duchowni, którzy mieszkali na tej wyspie [islandii] od lutego do sierpnia [...]). Warto wspomnieć o tym, że Dicuil mógł pisać swoje dzieło między latami 800 a 835,

- archeologia.

Nie jest jasna sprawa z Grenlandią, przynajmniej dla mnie. Nie znane mi są (ani Mowatowi :arrow: ) jakieś większe odkrycia archeologiczne na tej wyspie, świadczące za tym, że np. Celtowie z Islandii przenieśli się na Grenlandię. Oczywiście Normanowie nie byli tam pierwsi na tle całej historii od początku świata: Dorseci mieszkali tam ok. roku 600 p.n.e., ale opuścili wyspę na kilkaset lat przed dopłynięciem tam Eryka Rudego (chodzi jednak o sytuację, w której Wikingowie napotkaliby osobiście tubylców, jak np. w wyprawie Karlsefniego do Ameryki Północnej). Jednak, z tego co wiem, tenże Eryk znalazł na wyspie osiedla ludzkie (jak znajdę źródło to zacytuję).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Falklandy zamieszkiwali Piktowie a Islandia była miejscem ascezy iroszkockich mnichów - anachoretów.

Falklandy leżą na Południowym Oceanie Atlantyckim. Piktów tam na bank nie było.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.