Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

euklides   

A co powiecie na spiski stricte historyczne, nie metafizyczne. Opisałem ich trochę w blogu o Wolterze o Sekrecie Króla. Nikt jakoś nie chce tego nawet skrytykować.Nie mam nic do metafizyki, ale historia jest również ciekawa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A konkretniej: na czym ta paranoja się utrzymuje?

Ja nie wiem, czy Ty mnie żle nie zrozumałeś secesjonisto.Otóż ja jestem raczej przeciwnikiem działań zmierzających do ochłodzenia klimatu. W wiązku z tym gdybym widział jakieś ziarno prawdy w teorii, że ktoś rozyla nad Polską aluminium, zeby ochłodzić klimat, o pierwszy bym poparł wystąpienia przciw niemu. Sęk w tym, że mimo moich chęci i otwartości nie widzę żadych racjonalnych dowodów na spisek i celowe działania HAARP.

A przy okazji to czasami same rządy produkują teorie spiskowe. Przypomnę tu historię o zrzuceniu stonki na Polskę przez "zachodnich imperialistów".

To euklides:

A mnie z kolei ciekawi co masz na myśli mówiąc o spiskach metafizycznych?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Droga Fraszko. U mnie też są chmury w kolorze aluminium i jakoś z nich pada... Czy aluminium może wydzielać wodę? I jak niby ktoś miał je zawieszać (?) w powietrzu? I po co?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fraszka   

No tak. I Ty Brutusie...pada bo chmury deszczowe są. A aluminium jest rozpylane, nie zawieszane, jak żyrandol :thumbup: Czy ja mówiłam, że chemitrails to prawda? Wątek o teoriach spiskowych, więc można trochę oderwać się od nauki uznanej przez akademickie grono:)

Co do przyczyn czemu tak się dzieje, argument, że Amerykanie robią to aby ochłodzić klimat może być prawdziwy - podobno mają czy tez mieli zimę strasznie ostrą :lol:

Edytowane przez fraszka

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Żaden argument - ta uwaga o USA, zważywszy, że "takie same niebo" obserwuje fraszka w Europie - jak mniemam, a zimy ostrej nie widać w każdym kraju europejskim.

To gdzie obserwuje ów "aluminiowy" nieboskłon fraszka?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   

Romanie Różyński, nie przypominam sobie, bym na tym forum przedstawiał swój stosunek do uchwalenia "konstytucji 3 maja". Jest on wielce krytyczny, choć z zupełnie innych względów, niż przez Ciebie podane. Gdybym miał je syntetycznie przedstawić, wystarczy mi 7 słów dość znanego morału opowieści o wróbelku: "Jak siedzisz w gównie, to nie ćwierkaj".

Secesjonisto, wydaje mi się, że nieco przecenia się rolę Internetu w rozpowszechnianiu teorii spiskowych. Choć swoje znaczenie to medium ma.

Secesjonisto, dzięki za link, dzięki któremu dowiedziałem się, że istnieją teorie spiskowe na temat smug kondensacyjnych. Przy okazji się spytam, co to jest "NWO"?

Euklidesie, zapewne masz na myśli spiski, które uważane są za historyczny fakt i opisane w podręcznikach, albo chociaż w poważnych naukowych publikacjach. Też podkreślam, że nie można zaprzeczyć, ze jednak jakieś spiski istniały i - zapewne - istnieją. Rad bym się dowiedział, jakie spiski uważasz za stricte historyczne.

Fraszko, jeśli chodzi o to drugie zdjęcie, to widać tam smugę kondensacyjną samolotu na tle wyżej rozciągających się chmur typu "stratocumulus". Takich jak tu: http://www.clouds-online.com/cloud_atlas/stratocumulus/images/stratocumulus_undulatus_2.htm . Taki układ chmur wróży nadejście frontu ciepłego, czyli że za parę godzin zacznie trochę padać, potem deszcz stanie się bardziej intensywny, ale za cca. 12 godzin powinno się wypogodzić i ocieplić. Chyba, że front się zokluduje, wtedy może będzie padać krócej, ale pogoda generalnie się popsuje.

Zaznaczam, że o meteorologii i chmurach wiem tyle, ile wymagano ode mnie na egzaminie na sternika żeglarskiego (chyba tak to się zwało), przy czym do owego egzaminu nie przystąpiłem.

Jeśli chodzi o pierwsze zdjęcie, to tak wygląda zwykle niebo w pogodny dzień tam, gdzie przebywam.

Edytowane przez jancet

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
euklides   

(...)

Euklidesie, zapewne masz na myśli spiski, które uważane są za historyczny fakt i opisane w podręcznikach, albo chociaż w poważnych naukowych publikacjach. Też podkreślam, że nie można zaprzeczyć, ze jednak jakieś spiski istniały i - zapewne - istnieją. Rad bym się dowiedział, jakie spiski uważasz za stricte historyczne.

(...)

Historyczne to są te gdzieś opisane, na tyle dobrze że można się domyślać co się za tymi opisami kryje i które dają nam obraz relacji międzyludzkich. Co do omawianych tutaj smug kondensacyjnych to nie jest to historia bowiem dzieje się tu i teraz, poza tym w zależności od człowieka to będzie się je różnie interpretowało. Skrajny racjonalista będzie uważał że to jakiś rozpylony (samoistnie lub przez kogoś) środek, kto inny natomiast będzie widział w tym zjawisko nadprzyrodzone. Znajdą się też i tacy co będą tłumaczyli je trochę tak a trochę tak, czyli na sposób metafizyczny.

Edytowane przez euklides

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

(...)

Skrajny racjonalista będzie uważał że to jakiś rozpylony (samoistnie lub przez kogoś) środek

Nie wiem z jakimi skrajnymi racjonalistami konsultował swą wypowiedź euklides, ale dla większości z nich smuga kondensacyjna nie jest efektem rozpylenia tylko efektem produktów spalania: benzyny lotniczej, nafty lotniczej czy Wide Cut. Dokładniej - efektem emitowanej pary wodnej kondensującej się na jądrach cząstek stałych przy temperaturze poniżej progu Schidt'a - Appleman'a i odpowiedniej wilgotności.

Ad jancet: NWO to "Nowy porządek świata" (New World Order) cokolwiek to miało by znaczyć, mamy też CTS (: conspiracy theory of society), co prowadzi nas do Karla Poppera i jego "The Open Society and Its Enemies".

Nie wiem czy secesjonista przecenia internet, mnie się zdaje, że jedynie docenia jego rolę w upowszechnianiu tego typu teorii. W czym chyba nie jest odosobniony, na taką role wskazują i Lech Zdybel i Daniel Pipes i Nikodem Bończa-Tomaszewski czy Charles Pigden.

I taka zagadka antropologiczno-socjologiczna... jeśli nie liczyć USA, krajem gdzie nader mocno kwitną tego typu teorie jest Japonia.

Jeśli kogoś ciekawi podejście bardziej systematyczne:

D. Pipes "Potęga spisku. Wpływ paranoicznego myślenia na dzieje ludzkości"

L. Zdybel "Idea spisku i teorie spiskowe w świetle analiz krytycznych i badań historycznych"

S.R. Robins, M.J. Post "Paranoja polityczna. Psychopatologia nienawiści"

"Mity współczesne. Socjologiczna analiza współczesnej rzeczywistości kulturowej" red. K. Piątek, A. Barabasz

J. Vankin "Największe spiski ostatniego stulecia"

M.N. Rothbard "W obronie spiskowej teorii dziejów", "Laisses Faire", nr 4, 2006

J. Dean "Aliens In America: Conspiracy Cultures from Outerspace to Cyberspace"

"Changing Conceptions of Conspiracy" ed. C.F. Graumann, S. Moscovici

M. Barkun "A Culture of Conspiracy: Apocalyptic Visions In Contemporary America"

"Conspiracy Nation: The Politics of Paranoia in Postwar America" ed. P. Knight

tegoż, "Conspiracy Culture: From Kennedy to the X-Files"

R. Hofstadter "The Paranoid Style in American Politics and Other Essays"

M. Fenster "Conspiracy Theories: Secrecy and Power in American Culture"

R.A. Goldberg "The Enemies Within: The Culture of Conspiracy In Modern America".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fraszka   

Żaden argument - ta uwaga o USA, zważywszy, że "takie same niebo" obserwuje fraszka w Europie - jak mniemam, a zimy ostrej nie widać w każdym kraju europejskim.

To gdzie obserwuje ów "aluminiowy" nieboskłon fraszka?

No Secesjonisto, Fraszka niebo pokryte aluminiową równą powłoką obserwuje w Polsce. Wiem, wiem, już nawet Andrzej Rosiewicz śpiewał że... krótki sierpień, długi grudzień, że nad Polską szare mgły... ale nie zmienia to faktu, iż smugi za samolotami albo rozwiewają się w kilka minut, albo rozszerzają. Przyjrzyj się niebu, proszę. Jestem racjonalna do bólu, często aż za bardzo i zaczynam być przekonana do tego,że niebo aluminiowe to geoinżynieria (to już dla mnie nie będzie teoria spiskowa :thumbup: ). Dokładnie to samo widziałam kilka dni temu w Paryżu, piękny błękit, za chwilę aluminiowa powłoka:( przez którą prześwieca zamglone słońce.

Edytowane przez fraszka

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   
Dokładnie to samo widziałam kilka dni temu w Paryżu, piękny błękit, za chwilę aluminiowa powłoka:

No właśnie! Aluminium! A jak wiadomo, aluminium (w niektórych kręgach znane jako "amelinum") powoduje Alzheimera. Oni chcą nas wszystkich odmóżdżyć!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.