Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
ango

Śmierć faraona i obrzędy z tym związane

Rekomendowane odpowiedzi

ango   

Nie wiem jaka jest różnica pomiędzy Textami Sargofagów a Księgą Umarłych a Textami Piramid.

Wszystkie wykorzystywano podczas obrzędów pogrzebowych. Wszystkie służyły do pomocy umarłym w czasie przejścia na tamten świat i podczas wiecznego tam pobytu. Znajdziemy je w Egipcie. Zawierają texty rytualne.

Chodzi tylko o miejsce wypisania tych textów? Na ścianach piramid lub na papirusach i włożone do sargofagu? A księga Umarłych To zbiór wszystkich textów? Ale przez kogo zrobiony? Przez kapłanów?

A wracając do tytułu to jakie obrzędy były związane ze śmiercią faraona. Wiadomo że przez cały okres rządów przygotowywał się do tego. Najbardziej widoczną działalnością była budowa piramidy ale na pewno na tym nie kończyli. Ciało po śmierci poddawane było mumifikacji:

- wyciągany mózg przez nos

- wyjmowane wnętrzności

- w miesjce serca wkładano skarabeusza

- ciało wypychano gliną

A co było umieszczane w piramidzie, chyba wszyscy słyszeli o wspaniałościach piramidy Tutanchatona a on niczym się nie zdążył wyróznić bo w wieku 18 lat zmarł ( piramida odkryta w roku 1914 przez Cartera, ale dopero w 1925 prace wykopaliskowe ruszyły pełną parą ).

Może ktoś wie coś ciekawego na tan temat. Zapraszam do dyskusji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
napata   

Strasznie dużo zagadnień poruszyłaś w tym jednym poscie, ango. ;) Chętnie ustosunkuję się doi nich wszystkich po kolei, ale wpierw chciałbym prosić innych forumowiczów o zabranie głosu. Mam nadzieję, że każdy zainteresowany historią Egiptu miałby coś do dodania, o coś zapytać, coś powiedzieć od siebie.

Nie wstydźcie się swoich wypowiedzi. Nikt nie wie wszystkiego. Nikt wszystkiego nie będzie wiedział. Ja bardzo często poprawiam błędne informacje w Waszych wypowiedziach, ale to przecież nic złego! ;) Istotą każdego forum jest dyskusja, polegająca m.in. na tym, że ktoś coś napisze, inny coś dopisze, jeszcze inny nie zgodzi się z tymi wypowiedziami i prezedstawi własne racje... Wszyscy się czegoś uczymy od siebie nawzajem.

Tak więc poczekam na wypowiedzi innych. Może tych, którzy jeszcze nie zabrali głosu na forum? Śmiało! Nikt Was nie zje. ;)

A teraz jedna szybka poprawka:

A co było umieszczane w piramidzie, chyba wszyscy słyszeli o wspaniałościach piramidy Tutanchatona a on niczym się nie zdążył wyróznić bo w wieku 18 lat zmarł ( piramida odkryta w roku 1914 przez Cartera, ale dopero w 1925 prace wykopaliskowe ruszyły pełną parą ).

Tutanchamon (Tutanchaton), jeden z władców XVIII dynastii został pochowany w grobowcu kutym w podłożu skalnym, z grecka zwanym hypogeum. Nie była to piramida. Grobowiec ten został odkryty 4 listopada 1922 roku przez Howarda Cartera.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ango   

Ale wpadka, nie jestem znawcą tematu i tak jakoś pomyliłam piramidę ze zwykłym grobowcem. Na prawdę nie wiem jak to się stało.

A wracają do Cartera to podczymuję datę 1914. Carter zaczął szukać zabytków po barakami robotników i w 1914 dokopał sie so bramy z insygniami Tutanchatona. Widać było że rabusie już kiedyś tu byli ale ponieważ była pieczęć to znaczyło że nie ograbili grobowca do końca. i na tym skończył i zasypał bramę. Zdawał sobie sprawę ze znaczenia tego odkrycia. Zaczął przygotowywania do konserwacji zabytków ( głównie chodzilo o zdobycie środków na ten cel oraz zebranie ekipy fachowców ). W ciągu tych lat zmarł jego wielki przyjaciel który bardzo mu pomagał w tym przedsięwzięciu ( nie pamiętam nazwiska ale to był jakiś lord ). Pewnie na opóżnienie miała wpływ wojna.

Wiadomości te czerpię z książki Cerama którą wprawdzie czytałam ponad rok temu ale zawsze robię notatki na których w tej chwili się opieram. Ciekawe czemu daty się nie zgadzają.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
napata   
Ale wpadka, nie jestem znawcą tematu i tak jakoś pomyliłam piramidę ze zwykłym grobowcem. Na prawdę nie wiem jak to się stało

Nie jesteś, ale i nie musisz być. Aby pisać w tym dziale nie trzeba być znawcą tematu. Zadaniem forum jest popularycacja wiedzy, zwanej Historia i każdy może pisać tu co wie, byle tylko nie upierał się przy błędnych racjach, nawet jak są one przez innych "zbijane".

Tak jest w przypadku roku odkrycia. Napisałem datę odkrycia grobu i już. Po co więc usiłujesz mnie przekonać do czegoś, czego nie wiesz na pewno? ;)

W ciągu tych lat zmarł jego wielki przyjaciel który bardzo mu pomagał w tym przedsięwzięciu ( nie pamiętam nazwiska ale to był jakiś lord ).

Podpowiem Ci. Ten lord to Herbert V Lord Carnarvon, człowiek który finansował prace wykopaliskowe. A zmarł po odkryciu grobowca ale przed zakończeniem jego ksploatacji. Jego śmierć stała się przyczynkiem do historii o "klątwie Tutanchamona"

Historia odkrycia grobowca Tutanchamona jest powszechnie znana. Napisano na ten temat wiele popularnych książek, tzw. "powieści o archeologii", zrobiono masę filmów dokumentalnych... Każdy rozpoczynający swą przygodę z historią Egiptu, zaczyna od tej właśnie opowieści. Proponuję jednak - nie wchodźmy w tym temacie na Tutanchamona, może ktoś coś napisze w odpowiedzi na pierwszą część Twojej pierwszej wypowiedzi. O Tutanchamonie, jeśli chcecie możemy porozmawiać w innym temacie. Nie bójcie się zakładać nowe tematy. Nowy temat może być założony przez każdego, nie tylko przez moderatora. ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wspomniałaś o Teksty piramid, sarkofagów itp.

Napata pewnie uzupełni bo wie więcej ode mnie, ale jako że czuję się ładnie zaproszony powiem co wiem w tej kwestii.

O ile się nie mylę teksty piramid były pierwszymi związanymi z życiem poza grobowym, sądem i drogą do duatu. Pierwsze, odkryte przez Emila Brugscha znajdują się w piramidzie Pepiego I i Merenrego w Sakkarze. Za średniego Państwa popularne były teksty sarkofagów (wypisywane na kartonażach, ścianach grobowców a także na papirusach). Są czasem ilustrowane i ozdabiane mapami miającymi na celu wskazanie drogi a także sposobu wydostania się z sarkofagu.

Księga Umarłych pojawia się za Mentuhotepa i używane są do Okresu Póżnego.Zapisywano je na papirusach, uszebti, amuletach. Wiele zaczerpnięto w niej od Tekstów piramid i sarkofagów. Tu pojawia się sąd i ważenie serca z piórem maat.Ta i poprzednia księga była dostępna szerszemu społeczeństwu. W Nowym Państwie "rodzą" się też Księgi Podziemi, związane z drogą słońca po niebie. W jej skład wchodzą najważniejsze: Księga Amduat i Księga Bram (od wielkich bram broniących godzin).

Księga Nieba to podobne elemelnty z tym, że dodano wersje związane z niebem i boginią Nut. W jej skład wchodzią Księgi Dnia i Nocy.

Ktoś może się "wyprodukuje" o mumifikacji, amuletach, wyposażeniu grobowym, sarkofagach, kulcie zmarłych. Zapraszam! Zbierzmy do kupy trochę informacji :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
napata   
Napata pewnie uzupełni bo wie więcej ode mnie, ale jako że czuję się ładnie zaproszony powiem co wiem w tej kwestii.

Napata wcale nie musi więcej wiedzieć, a Ty, Aleks napisałeś bardzo ładnie w temacie, który jest tak rozległy, że ja nie potrafię w kilku zdaniach, tak jak Ty.

Mogę coś dodać, ok, ale niech to będzie mały fragment zagadnienia. ... Może coś o Księgach Zaświatów, które umieszczane były na ścianach grobowcó królewskich okresu XVIII-XX dynastii, a więc tych kutych w skalnym podłożu Doliny Królów w Tebach Zachodnich. Tę liturgiczną literaturę dzielimy na kilka grup, najważniesze z nich to:

Amduat, czyli O Tym Co Jest W Zaświatach, zwana też przez Egipcjan Księgą Tajemniczej Komnaty. Opowiada ona o wędrówce słońca poprzez podziemie z dokładnym podziałem i opisem każdej z dwunastu godzin nocnej wędrówki. Kompletną księgę możemy oglądać na ścianach grobowców Totmesa III i Amenhotepa III.

Litania do Re, modlitwa do boga słońca, Re, którą zazwyczaj wznosi król, doskonale znana z przedstawień na filarach komory grobowej Totmesa III. Litania ta znana jest w aż 75 różnych wersjach.

Księga Bram, przedstawiająca 12 bram symbolizujących 12 godzin nocy. Najbardziej kompletną wersję Księgi Bram możemy oglądać w grobowcu Ramzesa VI

Księga Umarłych, zwana też Księgą Tamtego Dnia jest zbiorem modlitw w wielu wypadkach zapożyczonych z Tekstów Piramid i Tekstów Sarkofagów.

Księga Jaskiń, przedstawienie jaskiń w których zatrzymuje się bóg słońca, Re. Jest tu również dokładna informacja o nagrodzie bądź karze która czeka zmarłego po śmierci. Pojawia się w okresie późniejszym - XX dynastia

Księga Nieba, tekst opisujący przejście słońca po niebie, Księga ta dzieli się na trzy części: Księgę Dnia, Księgę Nocy i Księgę Boskiej Krowy.

Księga Ziemi, kolejny już opis wędrówki słońca przez świat podziemny.

Ten bardzo skrótowy opis mam nadzieję wystarczy gdyż chodziło mi jedynie o zaakcentowanie istnienia tych, charakterystycznych dla Okresu Nowego Państwa, elementów pośmiertnej literatury liturgicznej prezentowanej na ścianach grobowców w Dolinie Królów. Czasem warto wiedzieć co jest napisane na ścianie... :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.