Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Maturalne tematy matura 2008 - typy

Rekomendowane odpowiedzi

Roshnise   
Podobnie sprawa ma się chyba z "Weselem". Co roku mówi się, że będzie, a przyznam szczerze, że nie bardzo kojarzę, żeby w ostatnich latach było na maturze.

Na próbnych w tym roku, przynajmiej u mnie był już "Makbet","Edyp", "Antygona", "Wesele", "Lalka", a ostatnio "Ludzie Bezdomni" i "Dziady"... może "Przedwiośnie", albo "Zbrodnia i Kara" :arrow:?

A wracając do historii, to ciekawe co by dali z XIX wieku, może coś z zjednoczeniem Niemiec i Włoch? Sama nie wiem...bo chyba powstania już były, na próbnych?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A jednak powstania odpadają, bo były na próbnej w tym roku:

1. Porównanie powstań. Przyczyny, skutki. Listopadowe i styczniowe.

2. O Powstaniu Warszawskim był.

Czyli jednak tego raczej nie będzie, więc może:

1. Ingerencja Państw Ościennych.

2. Napoleon, a Polska.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
2. Napoleon, a Polska.

O nie! :razz: Ten temat jeszcze poczeka- on moim skromnym zdaniem powinien być na maturze za rok :arrow:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Moje typy matura z historii:

1. Ingerencja państw ościennych w XVIII w.

2. Napoleon, a Polska. Sprawa Polska w epoce napoleońskiej.

3. Stosunki Polski z Moskwą/Rosją. Ewentualnie Dymitriady.

4. Porównanie Kongresu Wiedeńskiego, Traktatu Wersalskiego i Konferencji Poczdamskiej.

5. Porównanie Rewolucji Francuskiej z Chwalebną Rewolucją w Anglii.

6. Polskie drogi do niepodległości.

7. Porównanie pierwszych Bolesławów z dynastii Piastów.

Moje typy matura j. polski:

1. Tematyka wojenna nigdy jej nie było!

a. Inny Świat.

b. Opowiadania Borowskiego.

2. Dżuma - super parabola nigdy jej nie było.

3. Jądro Ciemności - rok temu był rok chyba Conrada? W sumie ciekawa książka.

4. Zbrodnia i Kara - druga zagraniczna książka, której nie było nigdy na maturze.

5. Ferdydurke - głośno o nim było.

6. Tango - tytułowe tango może być kopalnią tematów.

7. Pan Tadeusz - taka książką niemalże kultowa na podstawie nigdy jej nie było.

8. Hanna Krall - nigdy na maturze nie było reportażu z tego, co pamiętam.

Ps. To tylko luźne typy, może akurat coś się trafi, ale to będzie tylko strzał i polecam przejrzeć wszystkie lektury, a do historii jeszcze sporo czasu do nauki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Roshnise   

Ja stawiam na "Wesele" , "Ludzi bezdomnych" albo "Zbrodnię i karę" ;D Tak jakoś czuję :arrow:

Przekonam się jutro 8)

A z historii to pewnie coś z odzyskaniem niepodległości, może coś o porównaniu AK i rządu na emigracji?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Ja stawiam na "Wesele"

Od lat tak się obstawia, a poza próbną maturą w tym roku jeszcze nie było;) A że na próbnej było, to nie spodziewał bym się jutro. Niemniej jestem szalenie ciekaw, co przygotowano na ten rok.

może coś o porównaniu AK i rządu na emigracji?

Eee... ale jak to porównanie AK i Rządu RP na emigracji?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Roshnise   

Tak mój nauczyciel powiedział, że może być porównanie polityki AK i Rządu na emigracji...która była skuteczniejsza, tylko mówię co powiedział.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Jeśli mowa o polityce to ok;) Z drugiej strony temat wydaje mi się zbyt mało przekrojowy, a eseje maturalne powinny właśnie być możliwie jak najbardziej przekrojowe. Inna sprawa, że polityka AK i Rządu RP na emigracji, to temat nie łatwy, i w sumie dość specjalistyczny. Bo na podstawie tego, co jest w podręcznikach, niewiele można się na ten temat dowiedzieć. Co nieco na temat polityki KG ZWZ/AK tutaj: http://www.historia.org.pl/forum/viewtopic.php?t=2982 . Tego raczej w podręcznikach nie ma.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nazaa   
ps. a jednak "Lalka"i "Oda do radości" , w sumie prostackie było :arrow:

Jak ktoś przeczytał lektury to pewnie tak było. Dużo bardziej od podstawy podobało mi się rozszerzenie z Mrożkiem, którego uwielbiam :arrow:

Dobrze Roshnise, że Ci dobrze poszło :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jordi   

Ja jednak typuję Kościół w PRL i XIX wiek. Wiem , że potrzebne na koniec eseju są wnioski , własne opinię. Nadal niestety mam problem z formułowaniem ich na temat Kościoła w PRL (żeby nie wyrażać oczywistych opinii jednocześnie).

Czy jest ktoś w stanie mi podrzucić link, tytuł książki bądź na coś nakierować?

Czy na końcu eseju trzeba zawierać tezę "co by było gdyby"?(w dziale esej maturalny nic takiego nie widziałam , ale dziś mnie powiedziano mi, że dlatego moje zakończenia zawsze są takie słabe, bo nie zawieram takich tez...)

Polski moim zdaniem nie był trudny, mówię o podstawowym.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Jeśli chodzi o esej historyczny to nie powinno się stosować "co by było gdyby", z tej racji, że historia nie zajmuje się przyszłością ani historią alternatywną, ale historią rzeczywistą. Najlepiej po prostu: "sądzę że", "w toku moich rozważań stwierdzam...", "w myśl moich argumentów wnioskuję, sądzę, --etc--"

Na maturze z historii lepiej nie wdawać się w historię alternatywną (oraz --tak na marginesie-- w różne tzw. teorie spiskowe).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Jak ktoś przeczytał lektury to pewnie tak było. Dużo bardziej od podstawy podobało mi się rozszerzenie z Mrożkiem, którego uwielbiam

Jak brzmiał dokładnie temat?

Ps- Mrożek jest świetny :arrow:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.