Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Tofik

Bogomili

Rekomendowane odpowiedzi

Tofik   

Jak wyżej, wszystko o nich :wink: Jak odnosiła się do nich zwykła ludność, a jak szlachta? A może było tak jak z katarami: za biedotą poszły wyższe sfery? Czy słynny pop Bogomił istniał? Ze swojej strony powiem, że zapewne wpływ na powstanie herezji bogomilskiej mieli paulicjanie. Pobieżnie przeglądając "Manicheizm średniowieczny" Runcimana natknąłem się na dwie sprawy w związku z tą hipotezą:

1. W 867 r. papież Mikołaj I skarżył się chanowi Borysowi, że w jego państwie działają greccy i ormiańscy. Niewykluczone, że wśród nich znaleźli się paulicjanie (a pamiętajmy, że koniec świetnych czasów herezji paulicjan przypada na rok 872, gdy Bizantyjczycy wybili tysiące heretyków, a wśród nich ich przywódcę - Chryzocheirosa; tak więc takie podróże paulicjan nie są niemożliwe, a wręcz bardzo możliwe).

2. Ok. 950 r. car bułgarski, Piotr, wysłał do patriarchy Teofilakta list, w którym pisał o problemach z heretykami. Teofilakt był niemal pewien, że po prawie stu latach nastąpiło odrodzenie paulicjanizmu - tyle że tym razem w Europie. Do odpowiedzi dołączył "poradnik" jak postępować z heretykami i likwidować herezję - najprawdopodobniej bardzo przypominało to metody skończenia z paulicjanami (oczywiście to uproszczenie, skończono z zaledwie ich świetlaną epoką; paulicjanie zapewne żyją nadal, ale już nie w tak ogromnych grupach).

W kwestii doktryn obu grup również widać podobieństwa, przynajmniej teoretycznie np.:

1. Paulicjanie i bogomili nie oddawali czci Maryi, ci drudzy możliwe, że ją nawet potępiali.

2. Grupy nie oddawały czci krzyżowi - uważali je za zło, na którym Chrystus umarł (Krzyżem wg paulicjan był sam Jezus).

3. Zapewne odrzucali sakrament małżeństwa.

4. Paulicjan i bogomiłów łączyła nienawiść do Kościoła ortodoksyjnego.

Co do p. 4 - niejasna jest jeszcze sprawa paulicjan, bowiem wg niektórych, ci heretycy przyjmowali chrzest z rąk ortodoksyjnych kapłanów, ale to już nie ten temat.

Zapraszam do dyskusji :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jak za każdą herezją średniowieczną, również za Bogomiłami kryły się problemy społeczne. Bunt przeciwko systemowi feudalnemu, którego ucieleśnieniem i pionierem na wschodzie był przecież Kościół to wystarczający powód, aby stworzyć sobie nową religię.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Jak wiadomo, swój początek bogomili mieli w Bułgarii, gdzie i tam doszło do stopniowego rozpuszczenia się Kościoła (próbując naśladować wzorce rodem z samego Konstantynopola). Surowi bogomiłowie (a właściwie: misjonarze paulicjańscy) w końcu musieli przypaść do gustu chłopstwu bułgarskiemu, które nie miało żadnego poparcia także w kręgach arystokracji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Może nie wiemy tyle ile chcemy wiedzieć, ale nie narzekajmy. Kosmas (bułgarski, nie czeski) i Eutymios Zigabenos opisali bogomiłów. Trzeba ich uznać za wrogów bogomilskich, ale to raczej jedyne źródła w tej sprawie. Choć na pewno łatwiej opisać historię tej herezji niż jej doktryny.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Na temat: Steven Runciman, Manicheizm sredniowieczny. Nie pomne daty i miasta wydania.

Rzecz starenka, ale chyba nic podobnego kalibru sie nie pojawilo.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Na temat: Steven Runciman, Manicheizm sredniowieczny. Nie pomne daty i miasta wydania.

W Polsce - Katowice 2007 (nie wiem czy to jedyne). A w języku angielskim dwa wydania - 1946 i 1954 (bodaj Londyn?).

Rzecz starenka, ale chyba nic podobnego kalibru sie nie pojawilo.

Tak, zdecydowanie stara. Ponad pięćdziesięcioletnia, niestety sir Runciman nie ma już możliwości pisania trzeciego wydania, bo nie żyje od 8 lat, tak więc wiele od tego czasu mogło się zmienić w badaniach np. francuskich, czy greckich badaczy w kwestii paulinów, katarów itp... Tak czy inaczej, Runciman jest godzien polecenia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
euklides   

Jak za każdą herezją średniowieczną, również za Bogomiłami kryły się problemy społeczne. Bunt przeciwko systemowi feudalnemu, którego ucieleśnieniem i pionierem na wschodzie był przecież Kościół to wystarczający powód, aby stworzyć sobie nową religię.

Nie jestem historykiem ale również trochę się interesowałem tymi sprawami. Może powiem coś nie na miejscu, ale czasami przeuczenie jest równie szkodliwe co niedouczenie (przyznaję, mój przypadek). Pierwszy raz kiedy usiłowałem coś dowiedzieć się o Bogomiłach, to byłem dumny, że tak fascynujący prąd intelektualny stworzyli Bułgarzy, w końcu nasi bracia-słowianie. Później jednak zacząłem wątpić. I do dzisiaj watpię, by prądy intelektualne szły z Bułgarii na Zachód i to tak, że zainfekowały Włochy i Langwedocję. Jeśli już szły, to nie z Bułgarii a z Grecji przez Bułgarię i nie wiem, czy nie chodzi tu o odłam chrześcijaństwa zwany monofizytami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.