Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Najlepszy dowódca średniowiecza

Rekomendowane odpowiedzi

Kto waszym zdaniem był najlepszym dowódcą średniowiecza?

W Europie wg mnie byli to:

Ryszard Lwie Serce - Wraz z królem Francji Filipem II Augustem walczył przeciw własnemu ojcu, Henrykowi II. Jeden z przywódców III krucjaty w latach 1189-1192. W 1192 zawarł pokój z sułtanem Saladynem.

Reszta świata wg. mnie to:

Czyngis Chan - twórca i długoletni dowódca Wielkiej Ordy, jeden z największych zdobywców w dziejach świata, stworzył potężne imperium na terenach od Oceanu Spokojnego po Morze Czarne

Al Malik Salah ad-Dinja Yusuf Abu Al Muzzafar Ibn Ayyub Al Kurdi ;);) - Saladyn -

Zdobył między innymi Królestwo Jerozolimskie (bitwie pod Hittin 1187 r.), wypierając chrześcijan z niemal całego obszaru Ziemi Świętej, z wyjątkiem okolic miasta Tyr. W 1171 ogłosił się sułtanem Egiptu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Karol Młot (732 Poitiers) takie jest moje zdanie a cenię go nie tylko za świetne dowodzenie w tej bitwie, ale również za upowszechnienie strzemienia w kawalerii dzięki czemu zorganizował po raz pierwszy w dziejach jazdę ciężkozbrojną.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Beowulf   

Ja niezwykle cenię Olafa I Tryggvasona. Na czele wielkiej armii wikingów dwukrotnie najeżdżał Anglię: najpierw w 991, później w 994 roku, wymuszając ogromne okupy na anglosaskim królu Ethelredzie II. W 991 odniósł zwycięstwo pod Maldon.

Podczas bitwy morskiej pod Svold, która miała miejsce 9 października 1000 roku, król Olaf chcąc uniknąć niewoli popełnił samobójstwo skacząc do wody - dzisiaj nazywamy to "królewskim skokiem".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
napata   

A ja "dorzucę" jeszcze Wilhelma Zdobywcę (1027-1087), którego można by uznać za twórcę podwalin pod Wielką Brytanię. Z władcy Normandii stał się w krótkim czasie królem Anglii. Podbił też Szkocję i Walię. Ciekawostką o której być może nie wszyscy wiedzą jest to, że właśnie Wilhelm zbudował słynny Tower w Londynie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Może tylko wspomnę o legendarnym królu Arturze. Legendarnym bo nie wiemy nawet czy istniał a źródła mówiące o nim są znikome. Jednak w świadomości wielu jest był on świetnym władcą. Od pokoleń pozostaje "wiecznym królem". Może ktoś o nim więcej opowie. Okres "arturiański przypada na V-VI wiek.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Może tylko wspomnę o legendarnym królu Arturze. Legendarnym bo nie wiemy nawet czy istniał a źródła mówiące o nim są znikome. Jednak w świadomości wielu jest był on świetnym władcą. Od pokoleń pozostaje "wiecznym królem". Może ktoś o nim więcej opowie. Okres "arturiański przypada na V-VI wiek.

To tylko legenda tak jak Merlin i reszta jego rycerzy, skupmy się na postaciach w 100% autentycznych lub załóżmy odzielny temat o Arturze.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Borata   

Według mnie najlepszym dowódcą był Temudżyn, szerzej znany jako Dżyngis Chan. Stworzył niezwykle karną armię, która mimo prymitywnego uzbrojenia potrafiła dokonać takich rzeczy, jak podbicie wszystkich ord na terenie Wielkiego Stepu. Temudżyn utworzył na podbitych terenach Wielką Ordę - silne militarnie państwo, które przetrwało do czasów Kubilaj Chana.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
+Immune+   

Bardzo chciałbym przeczytać uzasadnienie zwolenników teorii jakoby Ryszard Lwie Serce był najlepszym dowódcą Średniowiecza. Mój typ: al-Malik al-Zahir Rukn al-Din Bajbars al-Bunduqdari - Bajbars. Dokonał niemożliwego i jako jedyny dowódca w dziejach doprowadził do tak druzgocącego zwycięstwa swoich sił nad dotąd nieposkromioną mongolską armią. Bitwa pod Ajn Jalut(wł. Ayn Jalut) była majstersztykiem i popisem zdolności taktycznych mameluckiego dowódcy.

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kuba89   

Najpotezniejszym dowodca średniowiecza byl wg mnie Temuczin(Czyngis-Chan) Z dzikiego plemienia stworzył nieprawdopodobne narzedzie niszczenia....Stworzyl jedno z najwiekszych imperiów w historii. Warto podkreslic,ze poczatkowo jego panstwo byly niewielkich rozmiarow.Poza tym byl wybitnym politykiem (nie liczac ze byl analfabeta :P ) Byl swietny w prowadzeniu oblezen i doskonaly w pomyslowym fortelu,a mianowicie symulacji ucieczki. W sredniowieczu wodza co moglby sie pochwalic takimi osiagnieciami choc niekoniecznie umiejetnosciami nie bylo...moim zdaniem :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

stawiam na Ryszarda Lwie Serce :] chociażby za wyprawe krzyżową (III), za to że zdobył Akkę ( roku Pańskiego 1191 )i zawarł pokój z Salladynem (demilitaryzacja Jerozolimy,dostęp do miejsc świętych)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Według mnie Czyngis Chan. W końcu on stworzył ogromne imperium. Może gdyby rzył dłużej to zdobył by jeszcze więcej, no cóż jednak nikt nie żyje nieskonczenie. ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
avx   
Kto waszym zdaniem był najlepszym dowódcą średniowiecza?

Sądzę, że Belizariusz. Z tym, że to dopiero początek średniowiecza.

Z późniejszego okresu trudno powiedzieć... Chyba Karol Młot, ale nie jestem pewien :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.