Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Najbardziej spekakuralne zwycięstwa w historii

Rekomendowane odpowiedzi

w4w   

Pod Arausio walczyło ćwieć milona żołnierzy, też o tym nie wspomniałeś.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   

O Arausio wiemy niewiele a o Beresteczku tylko od Polaków czy przekaz jednej ze stron biorących udziała w bitwie możeby 100% prawdziwy? jak dla mnie nie

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
darkelf   

Pod Farsalos Cezar zwyciężył dziesięć razy większą, wypoczętą i odkarmioną armie Pompejusza, zmęczonymi i niedożywionymi weteranami galijskimi...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
handitto   

Kleska wielkiej armady ustawiła Anglie w roli potegi morskiej na kilkaset lat do przodu i pozbawiała tego tytułu niepokonana wczesniej Hiszpanie.

Mohacz może bitwa mało spektakularna ale wydarzenie swoisty paradox zwyciestwo Sulejmana pomaga Habsburgom wyrosnac do roli potegi nowożytnej Europy

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Jeden z moich typów to Kircholm i szarża naszej husarii pokonująca 3x silniejsze oddziały szwedzkie.

Lub nawet 4x. Źródła są zgodne co do oceny liczebności Szwedów (11 000). Co do liczebności Chodkiewicza - już nie. Słyszałem o 3, 4 lub nawet 5 tys. żołnierzy dowodzonych przez hetmana wielkiego litewskiego pod wsią nieopodal Rygi.

2. Ulm,

To to chyba nawet nie była bitwa... Praktycznie bez walki armia austriacka poddała się.

Pod Farsalos Cezar zwyciężył dziesięć razy większą, wypoczętą i odkarmioną armie Pompejusza, zmęczonymi i niedożywionymi weteranami galijskimi...

I dał żołnierzom dość praktyczną radę - bić wroga w twarz.

A Kłuszyn??

Było już wspomniane. Rzeczywiście - Żółkiewski wykorzystał bezczynność wroga, ale jego taktyka wcale nie była genialna - powtarzał szarże husarii.

A cały Potop??

Zniszczony kraj, bez Prus to zwycięstwo?

A Raszyn??

Raczej nierozstrzygnięta. W bitwie ponieśliśmy mniejsze straty (2500 Austriaków zabitych, rannych lub wziętych do niewoli przy 1500 Polakach), ale i tak ustąpiliśmy z Warszawy (i słusznie).

Ze swej strony rzucam Grunwald (nie chce mi się podawać innych bitew :razz: ). Krzyżacy mieli jedną pewną okazję zwycięstwa - zamiast rzucać się za Litwinami, większość ścigającej jazdy mogła z drugiej strony zaatakować polskie skrzydło.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Co było spektakularnego w potopie?

... oprócz tego, że daleki jestem od nazywania tego zwycięstwem. Co spektakularnego? Chyba to, że w jednej chwili większość narodu ze strony szwedzkiej przeszło na stronę króla.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Norton   

Zwycięsto Hannibala pod Kaanami po jego genialnym manewrze Rzymianie pokonani, a i Kircholm wdziałem ten temat i kiedyś przeczytałem o więcej i tam bardzo podobna sytuacja, więc to są wg mnie najbardziej sepktakuralne zwycięstwa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.