Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
szpek_chomik

Jaka przyszłość polskiej lewicy?

Rekomendowane odpowiedzi

ad 1234:

Kolega napisął:

Argumenty przeciw łączeniu ZUS i KRUS

1.Integracja jest pomysłem nierealistycznym. ZUS i KRUS wykonują odmienne zadania, mają różne struktury i narzędzia IT.

Czy KRUS posiada już zintegrowany system informatyczny, albowiem jeśli - nie, to trudno tu mówić o różnych narzędziach informatycznych.

System KRUS jest korzystny dla rolników i może być bardziej korzystny dla państwa

W jaki sposób?

KRUS jest sprawnie, przejrzyście działającą instytucją

Nie do końca raport NIK-u wskazywał na opóźnienia półroczne we wdrożeniu odpowiedniej rachunkowości

Połączenie obu instytucji zagraża skutecznej ściągalności ogółu składek

To i tak miało miejsce - patrz raport NIK-u.

Kolega zadziwił mnie pisząc tak treściwe wnioski w tych wymienionych punktach, zadziwił mnie znajomością różnorakich aspektów pracy tej instytucji w swych ocenach...

A czy tylko tak przypadkowo zapomniał dopisać, że wkleił informacje z raportu Gerry'ego Fitzpatricka z Banku Światowego?

Kolega zapomniał wskazać, że jest to obraz na rok 2005.

To tak dla pełnego obrazu trzeba było już podać minusy samego KRUS-u, a najlepiej podać link do tego tekstu:

http://webcache.googleusercontent.com/sear...lient=firefox-a

i żeby nie było tak słodko, o kreatywności finansowej wierchuszki KRUS-u:

http://wyborcza.biz/biznes/1,101562,806681...erownictwa.html

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   

Jeśli już o lewicy mowa (temat o lewicy wszakże), to byłbym rad dowiedzieć się jak lewica chce KRUS zmienić/zlikwidować? W jaki sposób ma się to odbyć? Jakie mają być podstawy, jakie przeliczenia itd.? Generalnie jak miałoby przebiegać owo (poruszane przez kolegę FSO) "zrównanie wszystkich w prawach"?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   
Jeśli już o lewicy mowa (temat o lewicy wszakże), to byłbym rad dowiedzieć się jak lewica chce KRUS zmienić/zlikwidować?

Każdy ruch przeciw KRUS-owi to pchanie kilkunastu procent elektoratu w ramiona PSL. I to takiego elektoratu, który lewica ma nadzieje przejąć. Tak, więc nie bardzo wyobrażam sobie, aby z tej formacji wyszły jakieś inicjatywy postulujące likwidację KRUS-u.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   
Każdy ruch przeciw KRUS-owi to pchanie kilkunastu procent elektoratu w ramiona PSL. I to takiego elektoratu, który lewica ma nadzieje przejąć. Tak, więc nie bardzo wyobrażam sobie, aby z tej formacji wyszły jakieś inicjatywy postulujące likwidację KRUS-u.

Zdaję sobie z tego sprawę, ale jeśli mowa o lewicy, która ma pomysły, inicjatywę i która krytykuje KRUS, to chyba powinna mieć też pomysł na zmianę systemu, bo jak dla mnie krytyka dla krytyki jest bez sensu. Mówimy o lewicy "z pomysłami", więc o te pomysły właśnie się pytam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

takie małe pytanie uzupełniające post secesjonisty: jeżeli jest tak rewelacyjnie, to dlaczego budżet KRUS to w 90% [albo podobnie] to dotacje z budżetu państwa?

gregski, piterzx: tutaj jest problem. Gregski ma rację - że w obecnej chwili - zmiana w KRUS-ie inna niż kosmetyczna jest wygodna w zasadzie dla Platformy i części posłów lewicy [tej inaczej myślącej], dla pozostałych ugrupowań już nie. PSL - w zasadzie powinien temu przyklasnąć, ale nie opłaca mu się najpierw tego wprowadzać, a potem mówić że zmiany byly złe. To nie przejdzie. Każda zmiana w KRUs-ie to przyrost wyborców i co więcej odejście roszczeniowej grupy od partii lewicowo - populistycznych. A niestety w tą stronę idzie część SLD.

Nopwoczesna lewica - doskonale wie co można co trzeba zrobić. Całą masa ekonomistów mówi, nie o li tylko cięciu wydatków, ale o zwiększaniu bazy opodatkowanych - co samo przez się jest naturalne dla lewicy: wszyscy mają płacić, bogacze duże, biednym pomożemy. Stąd hasła o płaceniu przez księży i duchownych od ich realnych dochodów [!] a nie deklarowanych. Taki sam wniosek powinien dotyczyć chłopów - przecież oni i tak kupują to czy tamto, a nie mając możliwości rozliczenia przychody - wydatki, cyganią państwo, biorąc tam gdzie się da w "cenach netto". Niestety aby dojść do takich wniosków, trzeba zrozumieć ekonomię, której niestety obecne SLD nie rozumie w żadnym wypadku.

piterzx: a normalnie, tak samo jak zgodnie z ustawą trzeba mieć kasę fiskalną. Zarządzenie / ustawa że od dnia 1.01.2011 rolnicy wybierają formę opodatkowania [założenie jest takie by była jedna, choć obecnie jest ich chyba ze trzy czy cztery], deklarują czy płacą VAT i dawaj. Dotacje dla rolników: tyle a tyle, przychód, zakup paliwa - tyle - a tyle [koszt]. Ma to jedną wadę, ujawni ich realne i dość spore dochody...

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Witam;

takie małe pytanie uzupełniające post secesjonisty: jeżeli jest tak rewelacyjnie, to dlaczego budżet KRUS to w 90% [albo podobnie] to dotacje z budżetu państwa?

(...)

pozdr

Kolego FSO to źle postawione pytanie... ano właśnie jest tak rewelacyjne ze względu na owe dotacje. :)

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

secesjonista: podejrzewam, że to troszkę tak jak z pytaniem o tanie wina: czemu tanie wina są dobre: bo są dobre i tanie. KRUS - jako z jednej strony system dotowany [stojący wręcz na dotacjach z budżetu, pożyczka to nie jest bo nie spłaca], jest tak naprawdę jednym wielkim złodziejstwem, które jednakże dotyczy dużej grupy ludzi, która ma moralność Kalego...

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
1234   
Czy KRUS posiada już zintegrowany system informatyczny, albowiem jeśli - nie, to trudno tu mówić o różnych narzędziach informatycznych.

KRUSnal pierwszej wersji to coś koło 2000 roku był. A co do integracji z ZUS - taki FARMER to raczej PIPowski program a nie ZUSowski.

Połączenie obu instytucji zagraża skutecznej ściągalności ogółu składek

To i tak miało miejsce - patrz raport NIK-u.

Ale wystarczy porównać ściągalność w KRUSie i ZUSie. Sam audyt BŚ o tym mówi

Kolega zadziwił mnie pisząc tak treściwe wnioski w tych wymienionych punktach, zadziwił mnie znajomością różnorakich aspektów pracy tej instytucji w swych ocenach...

A czy tylko tak przypadkowo zapomniał dopisać, że wkleił informacje z raportu Gerry'ego Fitzpatricka z Banku Światowego?

Ja wiem, że czytanie ze zrozumieniem, to wiedza tajemna, ale wystarczy trochę pracy nad sobą i wszystko można opanować. Na przykład dojśc do wniosku, że jeżeli rozmówca pyta "Czy ktoś wie, kto to napisał?" to jest cytat z kogoś, a nie jego autorstwo.

Kolega zapomniał wskazać, że jest to obraz na rok 2005.

A jakże. Od tamtej pory np. "sklejono" KACHNĘ z KRUSnalem, zróżnicowano wysokość składek /choć jak dla mnie to raczej czysta kosmetyka/...

To tak dla pełnego obrazu trzeba było już podać minusy samego KRUS-u, a najlepiej podać link do tego tekstu:

http://webcache.googleusercontent.com/sear...lient=firefox-a

A tu mnie Kolega z deczka rozczarował, bo myślałem, że to będzie link do całości raportu, a nie jeno prezentacja. Tam też jest trochę zaleceń do do KRUSu, głównie chodzi o zmiany strukturalne.

takie małe pytanie uzupełniające post secesjonisty: jeżeli jest tak rewelacyjnie, to dlaczego budżet KRUS to w 90% [albo podobnie] to dotacje z budżetu państwa?

1. Tak samo, jak wszelkie tego typu instytucje w reszcie Europy.

2. Jak już populizmem lecimy... Ile budżet do ZUSu dopłaca?

Stąd hasła o płaceniu przez księży i duchownych od ich realnych dochodów [!] a nie deklarowanych.

Znaczy wszystkich ryczałtowców do gazu?

Taki sam wniosek powinien dotyczyć chłopów - przecież oni i tak kupują to czy tamto, a nie mając możliwości rozliczenia przychody - wydatki, cyganią państwo, biorąc tam gdzie się da w "cenach netto".

Można bliżej i dokładniej?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

czy ja mówię że "ryczałtowców" do gazu? Po prostu jestem za tym by system podatkowy był powszechny i równy dla wszystkich. Czy to aż takie nienormalne? Przecież księża także mają dochody: z tacy, z pogrzebów, ślubów, wydawania zaświadczeń. Jeśli idę do urzędu coś zrobić i za to płacę, to jest to mój koszt. Jeżeli nie chcą - można wprowadzić system niemiecki: państwo płaci, ze składek wyznaczonych odgórnie jakie płacą wierni: jesteś katolik: płać, nie to się wymelduj. Szybkie, krótkie i bezbolesne.

Zadanie na intuicję: jeśli nie płacę podatku dochodowego, nie mogę sobie wliczyć zakupów w koszty, to czy chcę płacić więcej czy mnie? mam na myśli podatek VAT który jako sprzedający odprowadzam potem państwu, zaś kupujący nic sobie z tym nie zrobi. W razie jakby by m na kpir - dla niego jest to koszt utwardzenia n.p podwórka, by się traktor nie topił po osie... czyli o tyle mniejsze są dochody a VAT sobie odliczam. Ale by do tego doszło: patrz punkt wyżej.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

z forum lewica/pl

Wyniki badań: Dolnośląscy działacze SLD mają poglądy prawicowe (akt.)

[2008-11-14 21:52:18]

Centrum Badań nad Życiem Politycznym Wolnego Uniwersytetu w Brukseli przy współpracy z Instytutem Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego przeprowadziło badania mające na celu określenie poglądów politycznych delegatów na regionalne zjazdy SLD na Dolnym Śląsku.

72 proc. pytanych jest za współpracą z partiami liberalnymi.

71 proc. pytanych sprzeciwia się legalizacji miękkich narkotyków.

67 proc. pytanych popiera elastyczne formy zatrudnienia jako najlepszy sposób walki z bezrobociem.

63 proc. pytanych uważa, że im mniej państwo interweniuje w gospodarkę, tym lepiej dla ekonomii.

60 proc. pytanych deklaruje, że chodzi do kościoła.

48 proc. pytanych jest przeciwko legalizacji związków osób tej samej płci.

42 proc. pytanych chce przywrócenia kary śmierci.

42 proc. pytanych uważa, że szkoła powinna uczyć przede wszystkim dyscypliny.

35 proc. pytanych opowiada się za podatkiem liniowym.

28 proc. pytanych uważa homoseksualizm za sprzeczny z naturą.

FSO Nie jesteś z Wrocławia ?

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

A propos Wrocławia: w tym mieście wystartował KW KPP Czerwony Wrocław. To tak ad hoc w kontekście tematu o przyszłości polskiej lewicy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Tak myślę. Jak mamy w sejmie tak naprawdę samą prawicę, to mamy jedność ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Tomaszu i tu urzeczywistnia się owa stworzona między innymi przez Zbigniewa Brzezińskiego Teoria Konwergencji. Tyle, że poszło trochę w inna stronę. To czerwoni bardziej zaczęli się cywilizować, niż kapitaliści różowieć (aczkolwiek i ten drugi proces również zachodzi).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Gregski. Według mnie tu działa trzecie prawo Tomasza N (tak to ładnie określił Bruno, patrz "Jedność", choć to nie moje).

SLD mając twardy elektorat na lewo, chcąc się liczyć na scenie politycznej, próbuje wejść do centrum, programowo podbierając hasła prawicy.

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   
SLD mając twardy elektorat na lewo, chcąc się liczyć na scenie politycznej, próbuje wejść do centrum, programowo podbierając hasła prawicy.

Ten jego "twardy elektorat" z biegiem czasu topnieje. Idąc w centrum czy centrolewicę traci lewicowy elektorat. Najgorsze jest to, że nie ma partii lewicowej (stricte) która zajęłaby "miejsce" na lewej stronie po SLD. SDPL? SD? PPP? .... KPP?! ... a może PPS?!

Problem w tym, że wszystkie inne organizacje i partie lewicowe oscylują jako "plankton" polityczny. Tragedią dla lewicy, w moim przekonaniu, jest to, że w powszechnej opinii stawia się znak równości lewica=SLD.

[w sumie mnie tam by pasowałoby aby KPP zajęło miejsce SLD na lewej stronie, ale to na razie przynajmniej nierealne, zresztą nie chodzi tu o komunistów, ale o socjalistów czy socjaldemokratów innych niż SLD]

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.