Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Tofik

Ludwik Święty - ocena

Rekomendowane odpowiedzi

Tofik   

Przepełniony ideami krucjatowymi, chyba największy autorytet moralny swoich czasów (większy nawet od papieża, choć może nie jest to przeogromne osiągnięcie na tamte czasy :roll: ). Jak go oceniacie? Co z krucjat przez niego organizowanych przychodziło dla niego, dla Francji, dla świata chrześcijańskiego? Jakim był wodzem, politykiem, organizatorem, gospodarzem?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Regulus   

Dobrym :D Ludwik był wcieleniem cnót wszelakich i postacią powiedziałbym pomnikową już za życia. Szanowali i podziwiali go wszyscy, począwszy od innych monarchów, poprzez zwykle butnych baronów a kończąc na prostym ludzie. O arbitraż prosili go nawet frankijscy władcy z Cesarstwa Łacińskiego. Chyba nigdy wczesniej i nigdy później król Francji nie miał takiego autorytetu jak Ludwik.

Lubię typa, szkoda, że umarło mu się w tak głupich okolicznościach :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Ludwik był wcieleniem cnót wszelakich i postacią powiedziałbym pomnikową już za życia

I dlatego stał się tym pomnikiem. W mojej opinii, Fryderyk II, który był obdarzony wieloma umiejętnościami stał się Antychrystem przez swój brak honoru, brak rycerskości, brak wszelakich rzeczy i cech, których ludności średniowiecznej się podobały. Sam Ludwik dzięki swym postawom, jak już wspomniałem, był postacią o większym autorytecie niż sam papież, co pozwoliło mu np. krytykować go w czasie wojny z Fryderykiem II.

Lubię typa, szkoda, że umarło mu się w tak głupich okolicznościach :D

Ludwik podjął się ratowania wytartej idei krucjatowej i m.in. dlatego, że była wytarta, nie przynosiła większych korzyści, krucjaty nie były już tak popularne (Karol d'Anjou został do niej niejako zmuszony), a Outremer ledwo się trzymało powinien ją pozostawić. Nie dostrzegam w tym władcy niczego wybitnego (co innego w Ludwiku jako człowieku), był autorytetem i dobrym gospodarzem, był bardzo dobrym władcą, ale nie wybitnym. Za bardzo poświęcił się dla wypraw krzyżowych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Achilles   

Co o nim wiem z dat... urodził się 1214, 1226 śmierć jego ojca, regentką matka, 1242 - przekazanie władzy Ludwikowi, 1270 śmierć. Czyli to, co powinno się wiedzieć. :D

Ale dodam jeszcze, że był niezwykle mądry, zakładał wiele placówek kształcących młode talenty i nie tylko. Za "jego" (tzn. w jego kraju - Francji) nie było jakichś większych wojen. Chociaż według mnie nie zasłużył sobie na taki przydomek, uznaję go za wzorowego króla.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

(...)

O arbitraż prosili go nawet frankijscy władcy z Cesarstwa Łacińskiego. Chyba nigdy wczesniej i nigdy później król Francji nie miał takiego autorytetu jak Ludwik.

(...)

Nie tylko frankijscy, również... konstantynopolitańscy, choć nie tyle o arbitraż a o pomoc we wznowieniu pertraktacji z Kurią Rzymską. Oto Michał Paleolog w poczuciu zagrożenia ze strony króla Sycylii - Karola Andegaweńskiego (czującego się spadkobiercą Cesarstwa Łacińskiego) zwrócił się do Stolicy Piotrowej w kwestii rozmów mających doprowadzić do połączenia obu Kościołów. Niestety, jak wiadomo, na stanowisku papieskim nastąpił kilkuletni vacat, co przerwało te rozmowy.

Wtedy to Paleolog zwrócił się do Ludwika Świętego o pośrednictwo w nawiązaniu kontaktów z Kurią. A ten ostatni podjął się tego zadania, a dodatkowo obiecał wpłynąć na na swego brata.

I jest to o tyle ciekawe, że takie pośrednictwo szło całkiem wbrew interesom francuskich feudałów, zważywszy na Grecję.

Co zatem powodowało Ludwikiem?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
euklides   

Nie tylko frankijscy, również... konstantynopolitańscy, choć nie tyle o arbitraż a o pomoc we wznowieniu pertraktacji z Kurią Rzymską. Oto Michał Paleolog w poczuciu zagrożenia ze strony króla Sycylii - Karola Andegaweńskiego (czującego się spadkobiercą Cesarstwa Łacińskiego) zwrócił się do Stolicy Piotrowej w kwestii rozmów mających doprowadzić do połączenia obu Kościołów. Niestety, jak wiadomo, na stanowisku papieskim nastąpił kilkuletni vacat, co przerwało te rozmowy.

Wtedy to Paleolog zwrócił się do Ludwika Świętego o pośrednictwo w nawiązaniu kontaktów z Kurią. A ten ostatni podjął się tego zadania, a dodatkowo obiecał wpłynąć na na swego brata.

I jest to o tyle ciekawe, że takie pośrednictwo szło całkiem wbrew interesom francuskich feudałów, zważywszy na Grecję.

Co zatem powodowało Ludwikiem?

Trochę nie rozumiem. Rozmowy, raczej jałowe, o unii kościołów trwały z mniejszym lub większym natężeniem gdzieś od początku XIII wieku. Do czegoś konkretnego doszło jednak dopiero w1273r kiedy to papież Grzegorz X wysłał do Michała Paleologa poselstwo z Jerome d’Ascoli, późniejszym papieżem, Michałem IV. Wszyscy byli franciszkanami i pojechali tam wybadać intencje cesarza Michała Paleologa co do jego wcześniejszych zapewnień dotyczących przyłączenia się do kościoła rzymskiego. Ale to był rok 1273 a Ludwik IX Święty zmarł w 1270 roku w Tunisie. Na pewno był zwolennikiem tej unii ze względu na krucjatę, która była marzeniem jego życia, ale dużo się do tej unii nie przyczynił. Ta próba porozumienia papieża z Michałem Paleologiem uderzała, istotnie, w feudała Karola Andegaweńskiego, króla Neapolu, którego obawiał się nawet papież i stąd to poselstwo.

Edytowane przez euklides

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No ja nie wiem czego nie rozumie euklides, to że wciąż prowadzono rozmowy mające na celu unię to dość oczywista konstatacja (choćby rozmowy Innocentego IV z Batatzesem), oczywistym jest chyba również, że ja piszę o pewnym fragmencie tego typu działań akurat związanych z osobą będącą osią tego tematu.

Do ew. unii o której ja piszę nie przyczynił się Ludwik z nader prostego acz istotnego powodu - zmarł.

A ptanie nie tyczy się tego co zdziałał a dlaczego się w to zaangażował.

A kiedy pisałem o uderzeniu w feudałów miałem na myśli nie - króla Sycylii a dziedzictwo achajskie np. Champlitte'ów czy Villehardoin'ów. choć oczywiście i tu ujawniają się interesy Karola, wypada pamiętać, że Filip d'Anjou pojął za małżonkę z córką Villehardouin'a - Izabelą.

Nie piszę o poselstwa papieskich (celem unii) choćby z racji tego, że gdyby uważniej przeczytał mój wpis euklides mowa jest głównie o okresie kiedy papieża nie było. Co nie stoi w sprzeczności ze stwierdzeniem, że Michał podejmował próby rozmowy tuż po zajęciu Konstantynopola, vide: niefortunne poselstwo Alubardesa i Nikeforitzasa. Oczywiście najbardziej: "niefortunne" dla tego ostatniego, jako że Italczycy obdarli go ze skóry.

Po śmierci Klemensa IV w pośród kardynałów zapanował pat pomiędzy dwoma stronnictwa: cesarskim i andegaweńskim.

Kiedy Anzelm de Toucy zorganizował flotę, Michał zwrócił się do Ludwika w dwóch kwestiach: powstrzymania Karola i pomocy w zawarciu unii. Rzecz o tyle doniosłe, że był to pierwszy przypadek kiedy to cesarz zwracał się do władcy świeckiego na Zachodzie w kwestii religijnej unii.

Zatem co do:

"Ale to był rok 1273 a Ludwik IX Święty zmarł w 1270 roku w Tunisie".

... a ja piszę o wymianie poselstw z lat 1269-1270.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.