Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
angerthor

Najlepsza kultura mezopotamska?

Rekomendowane odpowiedzi

No właśnie na teranie mezopotamii przewinęło się wiele wspaniałych kultur, często powiązanych antropologicznie, główne z nich (Sumerowie, Akadaowie, Asyryjczycy, Babilończycy, Kasyci, Mitanii no i Hetyci

Która z nich była najlepsza i która najbardziej wpłyneła na losy historii?

Wg mnie najwazniejsi byli Hetyci (wiem, wiem, bardziej Azja Mniejsza niz Mezopotamia ;) )

dlaczego?

-> wprowadzenie żelaza na szeroką skalę (koniec epoki brązu! )

-> wproawdzenie na szeroką skalę konnicy (później jako główny filar przyszłych armii)

-> jest to moje całkowicie subiektywne spostrzeżnie ;)

Wiadomo, trudno do przecenienia zapisali się również Babilończycy, czy Sumerowie ; P

A jak jest waszym zdaniem?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

jednak Sumerowie - a to z tej prostej przyczyny że ich cywilizacja twórczo odzdziływała na wszytskie późniejsze cywilizacje nie tylko Mezopotamii ale i całego Żyznego Półksiężyca (chociażby Egipt czy Palestyna).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
napata   
Która z nich była najlepsza i która najbardziej wpłyneła na losy historii?

Słowo "najlepsza" jakoś mi tu nie pasuje... podobnie jak "ulubiony bóg" czy "ulubiona kultura prehistoryczna". Ale druga część zdania już dużo lepsza. ;) Tak więc, uważam że zdecydowanie starożytni Sumerowie i Babilończycy mieli duży wpływ na rozwój cywilizacyjny naszego globu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
MaWro   

Według mnie cywylizacją,która najbardziej wpłyneła na losy historii tego regiono byli Sumerowie, bo wynaleźli pismo.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

racja Napato, słowa "najlepsza" jest troche niefortunne :]

Tak jak myślałem; przeważają Sumerowie i Babilończycy

Jednak myslę, że nienależy zapominać o innych kulturach, które też miały swój mniejszy lub większy udział

- Akadowie (wprowadzili łuk jako broń wojskową ;), utworzyli pierwsze imperium na terenie Mezopotamii)

- wspomniani wyżej Hetycii

- Asyria (pokazała co znaczy słowo niehumanitrnie ;D )

- Lidia (ok, ok znowu bardziej Azja M.) - wprowadzili na szeroką skalę monety jako środek płatniczy

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
napata   

Oczywiście angerthor! Każda cywilizacja tego terenu miała swoje wielkie znaczenie. Myślę że bardzo istotny jest zawsze wpływ cywilizacji wojowniczych - Hetyci, Asyria, Babilon również.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Oczywiście angerthor! Każda cywilizacja tego terenu miała swoje wielkie znaczenie. Myślę że bardzo istotny jest zawsze wpływ cywilizacji wojowniczych - Hetyci, Asyria, Babilon również.

ekhm przepraszam za post-pytanie ale chciałbym wiedzieć dlaczego tak sądzisz?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
napata   

Nie ma za co przepraszać. Moje określenie "cywilizacje wojownicze" było jak widać dużym skrótem myślowym. Miałem na myśli kraje, które oddziaływały na ówczesny świat w sposób gwałtowny. Za taki uważać można podboje militarne i wojny z innymi, równie wielkimi i dominującymi cywilizacjami. Tutaj mam na myśli akurat Egipt.

Nie bez wpływu na losy świata miały wojny Hetytów z Egiptem w XIII w. p.n.e a także próby najazdu babilońskjiego w VII w. p.n.e. Największe zaś, to dominacja Asyrii, również nad tym potężnymm i niezależnym krajem w VI-V w. p.n.e.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Huryci około 1500 r. p.n.e. zjednoczyli się pod wodzą jednego króla, tworząc państwo Mitanni. Kraj rywalizował z Egiptem o wpływy na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Szauszatatar, jeden z największych władców, podporządkował sobie potężną Asyrię! Władcy Mitanni przez pewne okresy utrzymylwali z Egiptem dobre stosunki, np. za Amenhotepa III (gdy faraon ten wziął za żonę Taduhepę, córkę Tuszratty), Echnatona i Totmesa IV.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Według mnie Babilonia dlaczego?

Hammurabi - największy zasięg tertorialny i znaczenie Babilonia pod jego rządami, pierwszy zkodyfikował prawo

później był

Nabuchodonozor II - pokonał wojska egipskie, broniące twierdzy Karkemisz w Syri (nad Eufratem), podbił Syrię, Palestynę i części Fenicji - Tyr. Zdobył również Jerozolimę. W Babiloni z jego panowania powstały najwsapanialesze budynki wśród wszystkich kultur mezopotamskich: brama Isztar, świątynia Marduka, potrójny mur Babilonu, ziggurat Etemenanki i oczywiście słynne ogordy babilońskie jeden z 7 cudów świata.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomek91   

Sumerowie , bez wątpienia . Jako pierwsi odlewali brąz , wynaleźli pismo ( co zapoczątkowało de facto starożytność ) , poczynili ogromny postęp w dziedzinie matematyki ( liczby dziesiętne ) , duże zasługi w medycynie . Co więcej język sumeryjski był przez pewien okres czasu językiem międzynarodowym w Mezopotamii .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie Sumerowie: znali szyk falangi o czym świadczy "Stela Sępów", już 1000 lat przed Egipcjanami używali wozów bojowych, jako pierwsi spisali swoje prawa, w matematyce znali potęgowanie, wyciąganie pierwiastków, obliczanie powierzchni i objętości. Używali systemu dziesiętnego oraz sześćdziesiętnego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.