Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Norton

Urzędy w Persji

Recommended Posts

riv   

Persja była państwem silnie zcentralizowanym.

Na czele państwa stał władca, który nosił tytuł "Król królów" lub 'Wielkiego Krola".

Jemu podlegali satrapowie. Satrapa stal na czele satrapii, wyjatkowa pozycje miała tu Cylicja, jako jedyna satrapia była rządzona przez miejscowa dynastię- była to nagroda za pomoc udzieloną Cyrusowi w walkach z Lidią. Satrapowie cieszyli się dużą autonomią, dowodzili wojskiem, sprawowali władze sądowniczą, niektórzy( zwłaszcza w przygranicznych satrapiach ) uprawiali własna politykę zagraniczną- oczywiście pod warunkiem ,że dostarczano w terminie daniny i przestrzegano prawa królewskiego.

Ważnym elementem były kancelarie królewskie, urzędnicy pałacowi i wodzowie.

Istotnym elementem byl system dróg i poczta królewska. Krol i administracja centralna zazwyczaj rezydowali w stolicy- to tez dość złożona sprawa, bo Cyrus odziedziczyl dwór w Ekbatanie jednak po zdobyciu Babilonu tam przeniósl stolicę, range stolicy miała tez Suza(dawniej elamicka). Zaś Dariusz wzniósł nowa stolice w Persepolis. czyli Imperium Achemenidów miało kilka rezydencji stołecznych, z których najważniejsza była Persepolis- od czasów Dariusza.

Share this post


Link to post
Share on other sites
pacam   
Persja była państwem silnie zcentralizowanym.
Satrapowie cieszyli się dużą autonomią

;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
maire   

właśnie, nasunęło mi się kolejne pytanie, bo nie jestem pewna - czy urząd satrapów był określany mianem "oczy i uszy królewskie" czy dotyczyło to innego urzędu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.