Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Sfinks

Rekomendowane odpowiedzi

Sfinks to postać prawdopodobnie faraona Chefrena. Jest wykuty z jednego bloku. Sfinks był lezącym lwem o głowie władcy ubranym w chustę nemes, całość symblizowała potęgę władcy i jego boskie pochodzenie. Sfinksy były z reguły płci męskiej, w średnim Państwie zaczęto przedstawiać je tekże ze skrzydłami. Wielki "mieszkaniec" Gizy ma 72 m długości i 20 wysokości. Wiele razy zasypywany był przez piasek. Totmes IV miał mieć podobno sen, w którym sfinks prosi go o odkopanie do ze zwałów piachu, wydarzenie tamto upamiętnia stela między łapami posągu. Ciekawe były hipotezy, że we wnętrzu zwierzęcia są jakieś ukryte komory, co jednak było nieprawdą. Jeśli zbudował go Chefren to ma ok 4,5 tys. lat. Obok niego znajdują się pozostałości dolnej świątyni Chafre.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
napata   

Niewiele można dodać do tego, co napisał Aleksander. Jako ciekawostkę chciałbym tu podać fakt, że ostatnio coraz więcej zwoleników wśród prawdziwych znawców tematu (nie tych od UFO, Oriona i komór) zdobywa sobie teoria, że Sfinks przedstawiał faraona Chufu (Cheopsa), tego od największej piramidy. Nie zaś swego twórcę, faraona Chafre (Chefrena). Warto też wiedzieć że najwybitniejszymi znawcami Sfinksa są: Amerykanin - Mark Lehner i Niemiec - Rainer Stadelmann. Obaj ci świetni badacze wiedzą o Sfinksie więcej niż ktokolwiek inny. I żeby na koniec było jeszcze ciekawiej, powiem, że pierwszy z nich jest zdania że Sfinks przedstawiał Chafre, natomiast Stadelmann uważa że choć Sfinksa wybudował, a już na pewno ukończył budowę, król Chafre to jednak jego twarz przedstawiała ojca Chafre, Cheopsa. Ja osobiście jestem tradycyjny w swych opiniach i sądzę, podobnie jak Lehner, że Sfinks miał twarz Chefrena.

Sfinks powstał bez wątpienia w połowie XXVI wieku p.n.e. i jako taki ma niewiele ponad 4500 lat. Wszelkie opowieści o wiekowości Sfinksa, również o tajemniczych ukrytych komorach, proponuję włożyć między bajki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
merogne   

Tak mi się przypomniało, że sfinks zachował się w bardzo dobrym stanie (biorąc oczywiście pod uwagę jego wiek) tylko dlatego, że wielokrotnie spoczywał zasypany pod piaskiem - jak napisał Aleks. Odkopywany wciąż coraz bardziej niszczał. Obecnie jest znów cały odkopany, ale zanieczyszczenie Kairu tak naprawdę go "wykańcza". Dlatego obłożono mu okładziną - przypominającą nieco cegiełki - całe przednie łapy.

Z bliska tułów i głowa sprawiają wrażenie jak usypanych z piasku właśnie, tak są rozmyte.

W świątymi znajdującej się przy sfinksie znaleziono bodajże ganitowy posąg Chefrena, który jest teraz w MK. Prawie w ogóle nie zniszczony. Ciekawe jest to, że głowę króla od tyłu obejmuje swoimi skrzydłami postać sokoła.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mer   

Hmm...najwyraźniej bajki z dzieciństwa mi namieszały. Ale jeśli dobrze rozumuję, to powstał JEDEN sfinks? Jak do tej pory sądziłam, że był stawiany przy piramidach, aby ich "strzec". Najwyraźniej jestem w błędzie :smile:

sfinks.JPG

Czy wiadomo, co stało się z jego nosem? A dokładniej czemu go nie ma?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pegaz   
Czy wiadomo, co stało się z jego nosem? A dokładniej czemu go nie ma?
Za [b.Orłowski "Na tropach faraonów", Warszawa 1976] podaję, że nos został utrącony przez fanatycznego derwisza w XV wieku naszej ery

Ktoś może to zweryfikować ?

pozdrawiam

Pegaz.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
seth   

Witam. Jestem tu nowy, ale pasjuonuję się Egiptem. Co do pytania o nos i wygląd Sfinksa. Wiele źródeł podaje iż jest to twarz Chefrena. Sfinks został uszkodzony przez działa wojsk sułtana Mameluków, choć często przypisuje się to Napoleonowi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Witam. Jestem tu nowy, ale pasjuonuję się Egiptem. Co do pytania o nos i wygląd Sfinksa. Wiele źródeł podaje iż jest to twarz Chefrena. Sfinks został uszkodzony przez działa wojsk sułtana Mameluków, choć często przypisuje się to Napoleonowi.

Niewiadomo czy napewno Chefrena ale bardzo prawdopodobnie jednego z władców Egiptu. Sfinks był też wiele razy zasypywany. Są ponoć jakieś fotograrfie z ubiegłego wieku, gdzie widać tylko głowę Sfinksa. Możliwe też, że Sfinks był przerabiany, o czym może świadczyć brak nosa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pegaz   
Sfinks był też wiele razy zasypywany. Są ponoć jakieś fotograrfie z ubiegłego wieku, gdzie widać tylko głowę Sfinksa.

Dotarłem do dwóch takich zdjęć.

pozdrawiam

Pegaz.

post-203-1140435206.jpg

post-1-1140435206.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
seth   

Owszem Sfinks był zasypywany wielokrotnie. Pomiędzy łapami Sfinksa widnieje imię faraona Tutmosisa IV, który upamiętnia legendarne wydarzenie: Podczas polowania niedaleko Gizy Tutmosis zasnął w cieniu skalistej głowy Sfinksa (reszta już wtedy była zasypana). Sfinks nawiedział Tutmosisa we śnie i oznajmił mu, że zostanie faraonem i poprosił go również, aby odkopał go z piasku. Po wstąpieniu na tron Tutmosis przypomniał sobie proroczy sen i uwolnił Sfinksa z pokrywających go piasków. Z czasem Sfinks został ponownie zasypany, aż do 1886 rku, kiedy to archeolog Maspero ostatecznie ocalił Sfinksa od zapomnienia.

[ Dodano: 2006-02-21, 21:01 ]

Tak poza tematem :P czy zna ktoś jakąś stronkę gdzie można sobie napisać swoje imię w hieroglifach??? Prosiłbym o pomoc :P:P

[ Dodano: 2006-02-21, 21:51 ]

Sfinks z 1899 roku

post-456-1140550260.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym wznowić ten ciekawy temat o Wielkim Sfinksie.

Wcale nie jest takie pewne do kogo należał i kogo przedstawia. Naukowcy spierają się podając argumenty dotyczące analizy twarzy sfinksa i posągów władców IV dynastii: Chefrena, Cheopsa i Radżedefa (ten ostatni najmniej prawdopodobny). Należy również zwrócić uwagę na umiejscowienie rzeźby. Rampa piramidy Chefrena przebiega ukośnie co wyraźnie uwzględniało wczesniejszy plan sytuacyjny terenu Gizy. Najwyraźniej architektom przeszkodził właśnie sfinks.

Twarz sfinksa jest szeroka, prawie kwadratowa, natomiast wizerunki Chefrena ukazują jego podłużne i węższe oblicze z bardziej spiczastą brodą. Więc.. czy to Cheops?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

mnie natomiast interesuje sam wiek sfinksa. Co sądziscie na temat badań geologów na temat wieku sfinksa? Mam tu konkretnie nie myśli to, iz ustalili oni, że "ciało" sfinksa nosi znamiona zniszczeń wywołanych obfitymi deszczami a nad Nilem mocno padało około 10 tys. lat temu... Na pewnej stronie przeczytałem ,że erozja sifnksa mogla byc wynikiem tylko i wylacznie ulewnych deszczów, erozja wywolana przez wiatr nie wchodzi tu w grę. Co o tym sądzicie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Hauer   

Myśle, że to ciekawa teoria. Zgodnie z nią pierwotnie Sfinks był posągiel lwa, a ludzką twarz wykuto gdy pierwotny lwi pysk uległ zniszczeniu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Czy wiadomo, co stało się z jego nosem? A dokładniej czemu go nie ma?

Gdzieś czytałem, że to artyleria Napoleona ćwiczyła się w strzelaniu za cel mając właśnie sfinksa i stąd brak nosa.

Rampa piramidy Chefrena przebiega ukośnie co wyraźnie uwzględniało wczesniejszy plan sytuacyjny terenu Gizy. Najwyraźniej architektom przeszkodził właśnie sfinks.

Nie koniecznie. Sfinks został wykonany z istniejącej w tym miejscu skały, która przypominała Egipcjanom lwa, została ona tylko trochę przerobiona, ukośny kierunek rampy piramidy Chefrena nie musiał być spowodowany obecnością sfinksa a właśnie istniejącej skały, z której sfinks powstał.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Napewno nie jest cudem nadnaturalnym. Wiadomo o nim tyle, że został postawiony dzięki pracy rąk ludzkich oraz że w jego wnętrzu jest pustka, tj. nie ma żadnych tajemniczych tuneli etc. Po prostu posąg.

[ Dodano: 2008-02-24, 08:26 ]

Twarz sfinksa jest szeroka, prawie kwadratowa, natomiast wizerunki Chefrena ukazują jego podłużne i węższe oblicze z bardziej spiczastą brodą. Więc.. czy to Cheops?

Przepraszam, że odpowiadam w drugim poście.

Moim zdaniem jest to Cheops. W tamtych czasach bardzo "modne" było dawanie posągom zbudowanym przez synów twarzy ojców.

[ Dodano: 2008-02-24, 08:27 ]

mnie natomiast interesuje sam wiek sfinksa. Co sądziscie na temat badań geologów na temat wieku sfinksa? Mam tu konkretnie nie myśli to, iz ustalili oni, że "ciało" sfinksa nosi znamiona zniszczeń wywołanych obfitymi deszczami a nad Nilem mocno padało około 10 tys. lat temu... Na pewnej stronie przeczytałem ,że erozja sifnksa mogla byc wynikiem tylko i wylacznie ulewnych deszczów, erozja wywolana przez wiatr nie wchodzi tu w grę. Co o tym sądzicie?

Weź pod uwagę wilgotny nad mokradłami klimat w Egipcie i położenie Sfinksa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.