Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Pancerny

Niszczenie pomników PRL-u

Rekomendowane odpowiedzi

Pancerny   

Jestem bardzo ciekawy co Wy myślicie, o burzeniu, niszczeniu pomników związanych z PZPR-em, po jego upadku w 1990 roku?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jest to dosyć trudna sprawa, bo przecież to część polskiej kultury. Szkoda tylko , że kultury mocno związanej wtedy z ZSRR. Niektórzy ludzie chcą najszybciej zapomnieć o tym co było. Są również tacy , którzy pomniki zostawiliby w spokoju. Ja jednak szanując zdanie ludzi związanych wtedy z opozycją(zakładam , że duża część ludzi będących za zburzeniem prl-owskich pomnikówto to byli opozycjoniści) jestem zburzeniem tych pomników. Lepiej byśmy pamiętali i czcili to co dobre niż złe w naszej bogatej historii.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Czy nie można te pomniki zebrać w jedno miejsce i zrobić z tego muzeum, jestem przeciw niszczeniu. Jednak to historia naszego kraju.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Również jestem przeciw niszczeniu pomników PRL-u. W Zielonej Górze jest piękny budynek, w którym mieściła się siedziba wojewódzkiego PZPR. Obecnie prezydent miasta chce sprzedać działkę a budynek zniszczyć, bo uważa, że to nie jest zabytek i jest brzydki. Chce tam postawić gmach szklany galerii handlowo-usługowej. Spotkał się jednak z ripostą konserwator zabytków, ale ten skontrował stwierdzając, że obok jest Dom Towarowy (pudło handlowe z czasów PRL), więc stwierdził prezydent, że jeżeli siedziba PZPR ma być zabytkiem to niech konserwator zrobi z DT zabytek. To jest skandal! Na deser dopowiem, że prezydent miasta jest z listy SLD.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jestem zburzeniem tych pomników

A ja jestem przeciw, to jest nasza historia i nie możemy o niej zapominać.

Lepiej byśmy pamiętali i czcili to co dobre niż złe w naszej bogatej historii.

Widzisz kiedyś narzekano, że w naszej historii są białe plamy, że nie o wszystkim można mówić, część wydarzeń, postaci, organizacji pomijano milczeniem jakby ich nie było dziś te białe plamy wybarwiamy całą gamą kolorów tylko zaczynamy przeginać w drugą stronę barwiąc jedne tworzymy nowe białe plamy. Kiedyś w gimnazjalnym podręczniku do historii szukałem AL. – nie znalazłem, to jedna z takich nowych białych plam w naszych dziejach, kiedyś fałszowano historię dziś robi się to samo tylko ideologia tego fałszowania jest inna. Pomniki to świadectwo naszej przeszłości niszcząc je niszczymy naszą historię, naszą pamięć.

Czy nie można te pomniki zebrać w jedno miejsce

Zajrzyj do Kozłówki. Wprawdzie nie ma tam zbyt wielu pomników, ale jest piękna galeria socrealizmu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Na nasze szczescie w wiekszosci byly to albo seryjne leniny czy staliny, albo pojedyncze betonowe gnioty. To zabrzmi brutalnie, ale nie sadze, aby historia sztuki doznala jakiegos uszczerbku w wyniku zniszczenia tych pomnikow. Przykladow socrealizmu jest jeszcze troche; sa zwykle zwiazane z dzielem inaczej uzytecznym, wtedy nalezy je zachowac. Tak z Palacem Kultury.

W moim zapyzialym miasteczku istnial sobie pomnik bratni krasnoarmiejca i polskiego partyzanta. Wystawiony w skwerku urzadzonym przez Wehrmaht, Statuja calkowicie okropna. Tandetna, antyestetyczna. Ciesze sie, ze jej od jakiegos czasu nie ma. Zal mi zas, ze nie ma szans na destrukcje nowszych koszmarow: expapieza i orla, bo rownie obrzydliwe.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Darkman   

No nie wiem, Lu Tzy gdzie w Polsce po 1956 były pomniki - "staliny"?

Co do tematu:

OK, jestem za tym aby zwieść te dzieła w jedno miejsce i pokazywać jak się artyści "bratali z partią" oraz jak wyglądał styl socrealistyczny w rzeźbiarstwie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Katowice były Stalinogrodem, na przykład. Były też ulice im. Stalina. Destalinizacja rozpoczęła się po 1956.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   
No nie wiem, Lu Tzy gdzie w Polsce po 1956 były pomniki - "staliny"?
Byly, byly; nieduzo, ale pare sie uchowalo i po '56. Oczywiscie nie w eksponowanych miejscach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ramcel   

U nas w Jeleniej Górze stał kiedyś na jednym z większych skrzyżowań w centrum pomnik żołnierza Armii Czerwonej, któremu mała dziewczynka daje kwiaty. Mawiano o nim, że dziewczynka wcale nie daje Wani kwiatów, tylko szarpie go za rękaw mówiąc "Czemuś mi ojca zabił sk****synu?!"

Ktoś kiedyś próbował zrzucić pomnik z cokołu i w tym celu zarzucił na niego linę i zaczepił ją do tramwaju. Efekt? Tramwaj się wykoleił ;]

Na szczęście po '89 zabrali ten pomnik z centrum i teraz stoi na cmentarzu obok całej kolekcji grobów sawieckich gierojów i nie szpeci naszego ślicznego miasta.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   
Na szczęście po '89 zabrali ten pomnik z centrum i teraz stoi na cmentarzu obok całej kolekcji grobów sawieckich gierojów i nie szpeci naszego ślicznego miasta.

Rozumiem, że pomnik mógł nie być piękny, jednak nie ma co żołnierzy ACz obdarzać takimi epitetami, ostatecznie oni ginęli w tej wojnie jak muchy więc jakaś pamiątka się im należy, aczkolwiek faktycznie cmentarz jest ku temu najlepszym miejscem.

Co do samej idei to część pomników na pewno powinna zostać przeniesiona do odpowiednich 'skansenów', jak te upamiętniające 'utrwalaczu' władzy ludowej, niech będą symbolami minionej epoki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   
Ktoś kiedyś próbował zrzucić pomnik z cokołu i w tym celu zarzucił na niego linę i zaczepił ją do tramwaju. Efekt? Tramwaj się wykoleił ;]

Morał? Nie obalać pomników żołnierzy ACz, bo się można wykoleić. ;)

Też jestem zdania, żeby nie oczerniać czerwonoarmistów. Należy im oddać taki sam szacunek jak AK.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ramcel   
Też jestem zdania, żeby nie oczerniać czerwonoarmistów. Należy im oddać taki sam szacunek jak AK.

A ja wcale tak nie uważam. Żołnierze AK nie strzelali do 6-letnich dziewczynek, a Czerwonoarmiści do mojej 6-letniej wówczas babci i owszem ;]

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Wyraziłem swoje zdanie. Żołnierze AC byli takimi samymi żołnierzami co AK i AL. Nie można szykanować żołnierzy tylko dlatego że reprezentowali państwo lub ideologię lub politykę, której jest się przeciwnikiem.

Może i strzelali, robili jeszcze gorsze rzeczy, ale twoja babcia przeżyła.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Jest taka pewna rzecz. W Petersburgu/Leningradzie, jest pomnik Piotra I. I sowieci nigdy go nie zburzyli.

Takie pomniki, jak dla mnie powinny zostać, dla pamięci i ku przestrodze, a może dlatego , jak się kiedyś zmienią czasy, dla obniżenia kosztów? :razz:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.