Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
elfo

Agresja Japonii na Chiny początkiem II wś?

Rekomendowane odpowiedzi

elfo   

Od pewnego czasu coraz częściej spotykam się z poglądem, że II wś jako konflikt o charakterze globalnym, zaczęła się nie 1 września 1939r w Polsce tylko dwa lata wcześniej w Chinach. Co wy sądzicie o tym?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
JJ   

A czy ta koncepcja też nie jest przypadkiem Made In China? :wink:

Z całym szacunkiem dla ofiar jakie poniósł naród chiński w czasie tego konfliktu trwającego nieprzerwanie niemal do końca lat 40. ten konflikt nie wywołał reperkusji na skalę globalną tak jak stało się to po wypowiedzeniu wojny przez Anglię i Francję Niemcom 3 września 1939 r. Do poczynań Japończyków w Chinach nikt praktycznie się nie wtrącał, zwłaszcza, że Europejskim krajom samym sobie trudno było wytłumaczyć się ze swojej obecności na chińskiej ziemi.

Można oczywiście jakoś powiązać ze sobą konflikty na Dalekim Wschodzie i w Europie ale to będzie cienka nitka. Równie dobrze można mówić, że zaczęło się od Etiopii.

1937 i incydent na moście Marco Polo były początkiem niezwykle krwawej wojny, ale jednak lokalnej. Dopiero II wojna światowa uczyniła ją aktorem globalnego teatru.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
allah   

z całym szacunkiem dla poległych chińczyków ale japońska inwazja na ich poństwo byla tylko kolejna wojną 'kolonialną' przed japońskim atakiem na USA większosci swiata ten konflikt ie interesowal.Uważano go za wewnetrzna sprawe Japonii i Chin[glow=red:50c19204a0][/glow:50c19204a0]

Ortografia//mch90

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
JJ   

Dokładnie. Ciekaw jestem czy gdyby nie Pearl Harbour ktoś w ogóle zainteresowałby się rzezią jaką popisali się w Chinach nasi bracia z kraju kwitnącej wiśni.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
elfo   

JJ, też się tak zastanawiałem ale znając realia tego świata odpowiedź będzie niestety przecząca. Odnosząc się do twojej wcześniejszej wypowiedzi: II wojnę światową poprzedzały liczne i krwawe konflikty będące jej zapowiedzią, w Europie było to Hiszpańska wojna domowa, w Afryce wojna włosko-abisyńska a w Azji wojna chińsko-japońska. Nie chodzi mi tu jedynie o chronologię ale o techniki walki tam zastosowane: w hiszpanii masowe bombardowania celów ctwilnych a w Chinach niezwykle krwawy ostrzał Nankin'u itd. Na całym świecie wrzało, a data 1 września 1939 jest wg mnie takim ..hmmm jakby to nazwać, uwolnieniem całej zgromadzonej energii i rozpoczęcię katastrofalnej w skutkach reakcji łańcuchowej. Możecie oczywiście się ze mną nie zgadzać...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Jak dla mnie, wkroczenie Japonii 18. września 1931r. do Mandżurii-to był już sam wybuch II WŚ.

Późniejsze akty, jak walki w Abisynii, agresja Japonii na Chiny, wojna domowa w Hiszpanii walki nad jeziorem Chasan i nad rzeką Chałchin-Goł, były tylko kontynuacjami. A sam wybuch wojny w Europie, był już tylko dopełnieniem.

Dlatego też, trzeba pamiętać o czwórce agresorów winnych rozpętania wojny: III Rzeszy, ZSRR, Japonii i Włoch.

Tak więc, zgadzam się z poprzednikami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Bełkot   
Jak dla mnie, wkroczenie Japonii 18. września 1931r. do Mandżurii-to był już sam wybuch II WŚ.

Ale przecież politycznie (i militarnie) był to konflikt lokalny.

3 września 1939 do wojny włączyły się natomiast państwa geograficznie rozrzucone po całym globie ergo światowa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

dyskusja o tym kiedy zaczęla się wojna światowa już gdzieś byla. Problem z wojną japońsko - chińską jest taki, że dla polityków świata byl to konflikt lokalny, gdzieś gdzie świat się kończy, który w zasadzie nie ma przelożenia na to co się dzieje gdzieś indziej. Ba w tym konflikcie jedną strona są komuniści jeszcze. O wiele większe szanse na bycie konfliktem światowym ma wlączenie się jeszcze Mongolii i ZSRR [lata '38 -'39]. O wiele większe szanse na nazwanie konfliktem światowym ma wojna hiszpańska tzw. "domowa". Braly w niej udzial oczywiście nieoficjalne wszystkie najważniejsze chyba kraje na świecie.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pan NR   

Oczywiście, że rozpoczęcie wojny pomiędzy Japonią, a Chinami może być poniekąd uznawane z apoczątek II wojny światowej.

Ale pamiętajmy, że do czasu Westerplatte, była to mimo wszystko nadal wojna lokalna, która z sama z siebie raczej by się nie przerodziła w wojnę światową.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

A ja myślę ,że wojna światowa,zaczęła się 3 września 1939 r wraz z wypowiedzeniem III Rzeszy wojny przez Anglię i Francję.

Przez trzy dni, można mówić, że był to tylko konflikt lokalny w Europie Wschodniej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   
Tylko, że Niemcy i Polska leżą w Europie Środkowej, a nie we Wschodniej.

Przeklawiszowałem się, co nie zmienia faktu, że przez trzy dn, był to konflikt lokalny.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.