Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Skąd zainteresowanie Powstaniem Warszawskim?

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   

Pytanie skierowane głównie do osób interesujących się Powstaniem Warszawskim. Skąd wzięło się u Was zainteresowanie właśnie tym epizodem naszej historii? Czy jest to efekt jakiegoś konkretnego zdarzenia, przeczytanej książki, obejrzanego filmu/reportażu? A może był to raczej proces długotrwały, którego początki ciężko Wam wskazać?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

U mnie zaczęło się od Lao Che i płyty "Powstanie Warszawskie". Pamiętam, że na początku to jej nie słuchałem, ponieważ bardziej podobały mi się "Gusła", ale potem jak już się przegryzłem to mam całą płyte nagraną na komórce i praktycznie każdego dnia jak idę do szkoły słucham sobie i podśpiewuje jakiś kawałek :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Mawiasz Lao Che... u mnie było to sporo przed tym jak w ogóle pierwszy raz usłyszałem o LC, jeszcze w przedszkolu zacząłem się tym interesować. Duża w tym zasługa moich rodziców, a zwłaszcza ojca, który starał się zaszczepić mi zainteresowanie historią. A że II WŚ należy do jego ulubionych tematów, to i ja zacząłem się tym trochę interesować. Potem przyszedł czas na "Czterech pancernych...", "Stawkę..." i wielkie amerykańskie superprodukcje jak "Najdłuższy dzień" i "O jeden most za daleko". Historia bardzo szybko stała się moją miłością. Natomiast na fakt zainteresowania samym powstaniem wpłynęły dwie rzeczy. Pierwsza to fakt, iż mieszkałem na Woli, i praktycznie codziennie mijałem miejsca, gdzie w sierpniu '44 toczyły się ciężkie walki, gdzie dochodziło do masowych rozstrzelań. Patrząc na te tablice coraz więcej pytań cisnęło mi się na usta, zacząłem się tym coraz bardziej interesować, aż w końcu przyszła 60 rocznica, która rozbudziła moje zainteresowanie powstaniem już na całego. I tak mi zostało dzisiaj. Od tego czasu wykorzystuję każdą okazję, do tego, aby dowiedzieć się czegoś nowego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Powstanie Warszawskie.

Skąd zainteresowanie?

Nie wiem.

Jakaś lektura w podstawówce?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Mawiasz Lao Che... u mnie było to sporo przed tym jak w ogóle pierwszy raz usłyszałem o LC, jeszcze w przedszkolu zacząłem się tym interesować. Duża w tym zasługa moich rodziców, a zwłaszcza ojca, który starał się zaszczepić mi zainteresowanie historią. A że II WŚ należy do jego ulubionych tematów, to i ja zacząłem się tym trochę interesować. Potem przyszedł czas na "Czterech pancernych...", "Stawkę..." i wielkie amerykańskie superprodukcje jak "Najdłuższy dzień" i "O jeden most za daleko". Historia bardzo szybko stała się moją miłością. Natomiast na fakt zainteresowania samym powstaniem wpłynęły dwie rzeczy. Pierwsza to fakt, iż mieszkałem na Woli, i praktycznie codziennie mijałem miejsca, gdzie w sierpniu '44 toczyły się ciężkie walki, gdzie dochodziło do masowych rozstrzelań. Patrząc na te tablice coraz więcej pytań cisnęło mi się na usta, zacząłem się tym coraz bardziej interesować, aż w końcu przyszła 60 rocznica, która rozbudziła moje zainteresowanie powstaniem już na całego. I tak mi zostało dzisiaj. Od tego czasu wykorzystuję każdą okazję, do tego, aby dowiedzieć się czegoś nowego.

Ja Ci tylko mogę zazdrościć ojca, który interesuje się historią i próbuje zaszczepić to synowi. Żałuje również, że nie mieszkam w W-wie, bardzo chciałbym ją zwiedzić i prawdopodobnie wybiorę się w maju jak już "urobie rodziców". 1 celem będzie Muzeum PW :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
1 celem będzie Muzeum PW :wink:

Obowiązkowo;) Ja w sumie też powinien w końcu wybrać się tam, już spory kawałek czasu tam nie byłem.

Jakaś lektura w podstawówce?

U mnie było stosunkowo podobnie. Lektura "Kamieni na szaniec" była na pewno jednym z najważniejszych elementów "zdobywania zainteresowania" tematyką powstania.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
To się może przydać, jak wymieniałem się z Albinosem :wink:

http://www.historia.org.p...opic.php?t=4246

Oj tak, polecam w związku z wizytą w MPW zwłaszcza pozycje na Woli (naprawdę niedaleko muzeum)... stanąć tam na chwilę, zamknąć oczy, i wyłączyć się na chwilę, poszukać tablic upamiętniających rozstrzeliwania w okresie powstania... wrażenie niesamowite, mimo że są to miejsca dość ruchliwe.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Cytat:

Jakaś lektura w podstawówce?

U mnie było stosunkowo podobnie. Lektura "Kamieni na szaniec" była na pewno jednym z najważniejszych elementów "zdobywania zainteresowania" tematyką powstania.

Oj tak! To jest lektura, którą każdy młody Polak powinienen przeczytać. Koleżanka w klasie po jej przeczytaniu od razu wypożyczyła "Zośka i Parasol" Kamińskiego. Coś w tym musi być... Nawet same dyskusje na polskim odnośnie tej książki były inne aniżeli na innych lekcjach.

PS

Na zadaniu klasowy z tej lektury temat na rozprawke był "Dlaczego każdy młody Polak powinien przeczytać książke "Kamienie na szaniec?" :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Nawet same dyskusje na polskim odnośnie tej książki były inne aniżeli na innych lekcjach.

Ja takiego szczęścia nie miałem, ale to może też sprawa tego, że nie przerabiałem tego jako lektury.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   
Oj tak! To jest lektura, którą każdy młody Polak powinienen przeczytać. Koleżanka w klasie po jej przeczytaniu od razu wypożyczyła "Zośka i Parasol" Kamińskiego. Coś w tym musi być... Nawet same dyskusje na polskim odnośnie tej książki były inne aniżeli na innych lekcjach.

Miałam dokadnie taką samą sytuację jak koleżanka :wink: najpierw "Kamienie na szaniec",a potem "Zośka i Parasol".A teraz kłócę się z każdym kto twierdzi,że Powstanie było bez sensu :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Moje zainteresowanie Powstaniem wzięło się podejrzewam, tak jak u przedmówców. Z lektur z podstawówki. Przeszło mi w szkole średniej ( cokolwiek bym na ten temat nie czytał, nasi w końcu i tak przegrywali :cry: ).

A teraz w zasadzie mały powrót.

Niestety Albinosie, Twoja wina. :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Niestety Albinosie, Twoja wina. :D

Cóż, mogę jedynie powiedź... że bardzo się cieszę:wink: Przynajmniej mam dobrego rozmówcę:lol:

Moje zainteresowanie Powstaniem wzięło się podejrzewam, tak jak u przedmówców.

Coś w tym jak widać jest.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ismontel   

zaczęło się od "kamieni na szaniec" przecudna książka .... później długo nic aż poszłam po rozum do głowy i przeprowadziłam się do Warszawy (bo niestety nie jestem warszawianką). więc jak już się przeprowadziłam ... to chęć poznania tego miasta, jego historii i to, że bez mała na każdym rogu, wyłazi i atakuje nas coś związanego z powstaniem, jakiś pomnik, jakaś tablica. i tak jedna książka, druga książka, wizyta w Muzeum, praca tam jako wolontariusz, krótki staż w grupie rekonstrukcji historycznych Radosław, znajomi podzielający pasję i człowiek się nie zorientował a wsiąkł na maksa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.