Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Wasze okolice w Powstaniu Warszawskim

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   

Temat wybitnie dla osób mieszkających w Warszawie. Co wiecie na temat miejsc gdzie mieszkacie, gdzie pracujecie, chodzicie do szkoły itp. jeśli mowa o Powstaniu Warszawskim. Czy są w Waszych okolicach miejsca ważne dla historii Powstania? Czy znacie przebieg walk w tych miejscach?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Gdy z balkonu swego rodzinnego domu patrzę, to widzę perspektywę Pragi.

Gdyby nie Katedra św. Floriana, i taki paskudny blok obok niej, widziałbym gmach DOKP

( Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych).

Gmach ten zdobyli, i utrzymali jakiś czas prascy powstańcy.

Patrząc bardziej w prawo, widzę Port Praski.

Trochę bliżej, są tereny dawnych rzeźni miejskich. To powstańcy zdobyli, i utrzymali kilka dni.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Do niedawna jeszcze mieszkałem w miejscu, gdzie praktycznie od pierwszych godzin powstania toczyły się walki o trasę przelotową na linii Wolska-most Kierbedzia. Sam mój dom znajdował się mniej więcej w miejscu, gdzie 2 sierpnia zatrzymywało się kontrnatarcie oddziałów "Radosława" na skrzyżowaniu Górczewskiej z Płocką. Również w niewielkiej odległości znajduje się wspominane już wielokrotnie w kontekście walk na Woli i "Radosława" skrzyżowanie Młynarskiej z Wolską, gdzie 5 sierpnia Niemcy przebili się ku Wiśle.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Codzienni jeżdżę Powązkowską i skręcam w prawo w Tatarską. Po chwili w lewo. I po tym skręcie w Ostroroga, po jakiś 70-u metrach, na murze cmentarza powązkowskiego, są tablice ku czci tych poległych żołnierzy "Zośki" w wypadzie na pociąg pancerny.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Teren głównego campusu UW. Teren ten podczas powstania kilkakrotnie był celem ataków powstańczych mających na celu uchwycić ten ważny obiekt, który umożliwiał kontrolowanie sporego odcinka wybrzeża Wisły, co w kontekście ewentualnej pomocy zza rzeki, było bardzo ważne. Najsilniejsze uderzenie miało miejsce 23 sierpnia. Jednak i wtedy, i później, UW pozostało terenem kontrolowanym przez Niemców.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Szumo   

Mam pytanie, głównie do Albinosa skierowane, bo chyba powinien znać odpowiedź. ^^ Mianowicie co się działo z budynkiem obecnego III LO im. Sowińskiego w czasie powstania? Jakoś nigdzie nie mogę znaleźć żadnych informacji na ten temat. Od września postaram się poszperać w szkole, ale może ktoś na forum coś również będzie wiedział?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

W sumie to o losach gmachu III LO podczas Powstania Warszawskiego udało mi się znaleźć niewiele. Wiem że 5 sierpnia został on zdobyty przez Dirlewangera, który nacierał wzdłuż Dworskiej od nasypu kolejowego i gazowni. W tym rejonie bronili się żołnierze "Chrobrego I". Po tym jak ich odrzucono, wycofali się na Karolkową. Nic szczególnego nie m o losach szkoły ani w jej oficjalnej monografii, ani w pracy Mórawskiego, Oktabińskiego i Świerczek o walkach na Woli. W samej szkole też chyba nic nie ma na ten temat.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Szumo   
W samej szkole też chyba nic nie ma na ten temat.

We wrześniu popytam pana Gawlikowskiego i dyrektora. Powinno być w szkole jakieś archiwum z tamtych czasów (w gimnazjum moim są dzienniki z nauczania pod okupacją).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
We wrześniu popytam pana Gawlikowskiego i dyrektora.

Raczej wiele Ci na ten temat nie powiedzą.

Powinno być w szkole jakieś archiwum z tamtych czasów (w gimnazjum moim są dzienniki z nauczania pod okupacją).

Okres okupacji jest opisany w przypadku III LO całkiem dobrze, ale dokumentów opisujących losy gmachu w Powstaniu raczej bym się nie spodziewał. Dzienniki to coś zupełnie innego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Szumo   

Po dłuższej nieobecności na forum, pojawię się na chwilkę. :P Dzisiaj w szkole (III LO. im. gen. Sowińskiego) było spotkanie z panem Władysławem Hermanowskim, który uczył się podczas wojny w liceum jenerała Sowińskiego i uczestniczył w powstaniu warszawskim w walkach na Żoliborzu. Wspominał on o tym, że w czasie powstania, czy też już po nim, jeden z jakichś jego znajomych wspominał o tym gmachu. Ponoć miał się tu znajdować szpital Luftwaffe. Czy tak było w rzeczywistości, pewien jednak być nie mogę.

Pozdrawiam. ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Ponoć miał się tu znajdować szpital Luftwaffe.

W oficjalnej monografii szkoły nie ma słowa na ten temat. Jest jedynie mowa o tym, iż tak mniej więcej od marca 1942 budynek zajął Wehrmacht. A szpital Luftwaffe w trakcie Powstania? Jakoś kiepsko mi się to widzi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Szumo   
A szpital Luftwaffe w trakcie Powstania? Jakoś kiepsko mi się to widzi.

Podobnież jakiś z kolegów tego pana, podczas powstania walczył przy barykadzie Towarowa róg Grzybowskiej i w tymże "szpitalu" znalazł płaszcze i mundury Luftwaffe. Tyle udało mi się z pytań do pana Hermanowskiego wyciągnąć.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Podobnież jakiś z kolegów tego pana, podczas powstania walczył przy barykadzie Towarowa róg Grzybowskiej i w tymże "szpitalu" znalazł płaszcze i mundury Luftwaffe.

Ale to w takim razie przed Powstaniem był tam ten szpital. Trzeba by poszukać, jakie było dokładnie przeznaczenie gmachu, po zajęciu go przez Niemców w marcu '42. Ale to już w innym dziale :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.