Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Mutermilch

Co sie stalo z archiwum wywiadu i kontrwywiadu?

Rekomendowane odpowiedzi

Co sie stalo z archiwum wywiadu i kontrwywiadu Rzadu Emigracyjnego?

Gdzie sie podzialy archiwa wywiadu wojskowego polskiego wojska walczacego u "boku" aliantow?

czy mamy dzis do nich dostep?

Prosze napiszcie co wiecie i gdzie szukac ?

_________________

[ Dodano: 2008-04-18, 00:15 ]

Nie moge uwierzyc ze nikt pomoc nie chce!

Ciekawe dlaczego?

Jak powazne sa tego powoidy ze nawet starzy bywalcy , lub moderatorzy nie chca mi pomoc?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Pieczę nad archiwami do końca lat '80 sprawował rząd londyński. Z tego co wiem, to potem przekazano je, przynajmniej częściowo do Polski. Wszystkiego na pewno nie, z oczywistych względów.

Sądzę, że w CAW mógłbyś otrzymać bardziej konkretne informacje: http://www.caw.wp.mil.pl/

Nie zarzucaj proszę innym, że nikt Ci nie chce pomóc, być może, że akurat w tej materii, nikt nic nie wie.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

Bo tematy pomocowe zakłada się w KPO.

Co do archiwów wywiadu i kontrywiadu to zostały one w 1945 r. spalone, mieszkańcy ulicy przy której miesiły się nasze placówki wywiadowcze narzekali na to że dym i popiół z palonych akt nie pozwala im oddychać (było to w maju bądź czerwcu), spalono je z powodu obawa aby informacje w nich zawarte nie trafiły jakimś sposobem do władz w Polsce.

Ot i cała historia, po prostu nie widziałem tego tematu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Nie wiem co Cię interesuje, ale są jeszcze zbiory prywatne. W Instytucie Piłsudskiego w Londynie jest coś o nazwie "Papiery T. Pełczyńskiego". (Były tam raporty mjr. Charaszkiewicza.)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wolf   

Co sie stalo z archiwum wywiadu i kontrwywiadu Rzadu Emigracyjnego?

Gdzie sie podzialy archiwa wywiadu wojskowego polskiego wojska walczacego u "boku" aliantow?

czy mamy dzis do nich dostep?

Prosze napiszcie co wiecie i gdzie szukac ?

_________________

[ Dodano: 2008-04-18, 00:15 ]

Zgodnie z zawartym jeszcze w 1940 roku za zgodą generała Sikorskiego oficjalnym porozumieniem z Brytyjczykami ,(Sikorski spełnił wtedy "prośbę" Churchilla) z chwilą zakończenia wojny e Europie tzn latem 1945 -kluczowe archiwa wywiadu i kontrwywiadu zostały (wraz z agenturą i radiostacjami) przekazane mocodawcom i sponsorom -Anglikom/IS przez pułkownika Gano .

Można się uśmiać czytając te teksty o zniszczeniu/spaleniu najważniejszych emigracyjnych archiwów wywiadu i kontrwywiadu czy pozostaniu ich w dyspozycji emigrantów po wycofaniu uznania dyplomatycznego(i odcięciu finansowania emigrantów )przez Wielką Brytanię .Ta wersja o spaleniu najważniejszej części akt wywiadu i kontrwywiadu/względnie pozostaniu ich w dyspozycji emigrantów po cofnięciu im brytyjskiego uznania i zasilania finansowego to była propaganda dla ubogich-i pewnie dlatego tak łatwo trafiała do Polaków.

30 czerwca 1945 komandor Dunderdale skierował do szefa II pułkownika Gano następujący list

Drogi płk Gano

Odwołuję się do naszego porozumienia z 1940 ,na mocy którego z chwilą zaprzestania działań wojennych w Europie,,wszelkie zapiski,oficjalne dokumenty,aparaty radiowe ,książki rachunkowe i korespondencja ,dotyczące naszych wspólnych działań mają być oddane mojemu przedstawicielowi ,doreczycielowi tego listu.Jak Pan zdaje sobie sprawę nie ma już potrzeby dalszego przechowywania tych danych w związku z faktem ,że następuje likwidacja naszej wspólnej organizacji.Będę wdzięczny za powiadomienie mnie,kiedy może Pan przyjąć mojego przedstawiciela w tym celu.

Brytyjczycy zabrali 49 skrzyń dokumentów -de facto całość archiwów wywiadu i kontrwywiadu .

Edytowane przez Wolf

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.