Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Pancerny

Dragonia

Rekomendowane odpowiedzi

Niemniej jednak prof. Wimmer podaje stany dragonii w całym interesującym Cię okresie - to bardzo ważna informacja, dzięki ktorej możesz sprawdzić zmiany w liczebności w tej formacji.

Możesz podać tytuł pracy w ktorej prof. Nagielski krytykował pracę prof. Wimmera (w końcu 'Wojsko polskie...' to praca z 1965 roku)? Albo jeszcze lepiej gdybyś mogł napisać co też zarzucił? Z racji miejsca pobytu mam nieco gorszy dostęp do polskick książek.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem nieco dokładniej moją biblioteczkę w poszukiwaniu materiałow o dragonii koronnej. Informacje możesz znaleźć w następujących pozycjach:

1. HBki:

Marcin Gawęda, Połonka-Basia 1660,

Wojciech Jacek Długołęcki, Batoh 1652,

Romuald Romański, Cudnów 1660,

Romuald Romański, Beresteczko 1651,

Mirosław Nagielski, Warszawa 1656/Bitwa pod Warszawą 1656,

Sławomir Augusiewicz, Prostki 1656,

Andrzej Borcz, Przemyśl 1656-1657,

2. Inforteditions:

Łukasz Ossoliński, Cudnów-Słobodyszcze 1660,

Marcin Domagała, Biała Cerkiew 23-25 IX 1651,

Dariusz Milewski, Wyprawa na Suczawę 1653,

Tomasz Ciesielski, Od Batohu do Żwańca,

Krzysztof Kossarzecki, Kampania roku 1660 na Litwie,

3. Inne prace:

Bogusław Dybaś (red.), Wojny północne w XVI-XVII wieku, Toruń 2007

'Relacje wojenne z pierwszych lat walk polsko-kozackich powstania Bohdana Chmielnickiego okresu "Ogniem i Mieczem" (1648-1651)' w opracowaniu prof. Mirosława Nagielskiego

Adam Kersten, Stefan Czarniecki

Podałem tylko z tych ktore posiadam, jest jeszcze sporo innych ktorych niestety nie mam (np. praca prof. Nagielskiego o gwardii koronnej) - może jednak te tytuły Ci się przydadzą.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Arctos   

Posiadam pracę o Gwardii Koronnej Nagielskiego a do przedstawienie zmian liczebności dragoni mam spis wojska Koronnego tylko mam problem jak przeliczyć porcje na żołnierzy czy jedna porcja to jeden żołnierz oczywiście odliczając od tego ślepe porcje

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dla okresu 1646-1667 przyjmuje się 10% ślepych porcji dla piechoty cudzoziemskiej i dragonii więc 200-porcjowy oddział = +/- 180 ludzi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Arctos   

Acha Czyli tak jak myślałem jedna porcja jeden żołnierz. Dzięki serdeczne za pomoc Jeśli byś chciał się czegoś więcej dowiedzieć o dragoni sięgnij do prof. Sikorskiego do jego zarysu historii sztuki wojennej do końca XIX wieku. Tak śledząc forum zaczynam się przekonywać do dragonii.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Z tą porcją to nie dokładnie tak, że 1 porcja = 1 żołnierz, dlatego mamy pojęcie 'ślepych porcji'. Kadra pobierała żołd w wysokości od 2 (chorąży, kwatermistrz, zbrojmistrz), przez 3 (porucznik), 4 (kapitan), 6 (obersztlejtnant) aż po 12 (oberszt) porcji, dlatego jednostka nigdy nie miała tylu żołnierzy co porcji (podobnie było z przelicznikiem koni do żołnierzy w jeździe narodowej).

Co do informacji o dragonii w innych krajach, począwszy od francuskich i holenderskich (włącznie z powstaniem nazwy) 'dragonow' i 'tragonow' - nie mam z tym problemu, trochę się nazbierało ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Arctos   

Ja właśnie mam z tym problem bo książek których szukam Razina nie ma zbyt wiele bo pierwszy rozdział mam ogólnie o dragonii w armiach Europejskich i jest ciężko znależć literaturę polską na ten temat.

Edytowane przez Kadrinazi
Arctosie, błagam - ortografia i interpunkcja, bo aż zęby bolą jak się czyta...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
maxgall   

Dodam ciekawostkę ilustrującą uniwersalność tej formacji.

W grudniu 1626 roku 1000 polskich dragonów (wraz z 600 żołnierzami piechoty morskiej) dokonało … klasycznego desantu morskiego na plażę w pobliżu Pucka!

Tak więc dragoni przemieszczali się nie tylko konno lub pieszo (jak koni zabrakło :) ) ale również i okręty nie były im straszne ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Maxgallu, masz może więcej szczegołow tego desantu (zwłaszcza jednostki ktore wzięły w nim udział - chociaż tu mogę zgadywać znając kilka istniejących jednostek dragonii - i opis całego wydarzenia)?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
maxgall   

Niestety nie mam żadnych informacji ponad to co napisałem powyżej - tylko tyle udało mi się "wyciągnąć' z E. Koczorowskiego.

Być może więcej szczegółów znajduje się w :

- I. Hoope "Geschichte des ersten schwedisch -polnischen Krieges in Preussen", Leipzig 1887

- W. Odyniec "Lądowo-morska obrona wybrzeża polskiego w rejonie Pucka w latach 1626-1629" , Studia i Materiały do Historii Sztuki Wojennej, nr 3, Gdynia 1966

na które to opracowania powołuje się E. Koczorowski.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
maxgall   
Israela Hoppe (a nie Hoope)

Literówka - przepraszam :)

E. Koczorowski (a także, podobno, W. Odyniec) kwestionuje liczbę żołnierzy podaną przez I. Hoppe'a. Mnie też wydaje się, że jest ona zbyt wysoka jak na możliwości naszej armii (i floty) w tym okresie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To zapewne dobrze że kwestionują - u Hoppego sporo jest błędow, opierał się na tym co mogł zdobyć od Szwedow, nie miał żadnego dojścia do materiałow polskich.

Przejrzałem pracę, rozdziały o 1626 roku i styczniu 1627 - nie ma za dużo szczegołow :)

Co do liczby 1600 wydesantowanych żołnierzy - biorąc pod uwage że w grudniu 1626 roku cała armia koronna miała w Prusach 4890 porcji piechoty i dragonii (rozwiązano bardzo dużo jednostek piechoty cudzoziemskiej ktorym wygasła służba) - 1600 żołnierzy stanowiłoby bardzo dużą część tej armii.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Pora ruszyć jeden z ulubionych tematów;)

W wielu opracowaniach dotyczących armii RON spotykamy się z informacją, że 1/3 dragonów w danym oddziale miała używać pik. Tyle tylko, że w opisach walk tych zagadkowych pikinierów nie spotyka się. Podobną sytuację spotykamy w dragonii szwedzkiej - opis 'teoretyczny' podaje piki, wszystkie relacje z okresu zaś wymieniają tylko broń palną na uzbrojeniu dragonii. Dla obrony przed jazdą dragoni mieli używać kozłów hiszpańskich - ich brak kończył się z reguły ciężkimi stratami (Basia, Mątwy, I bitwa pod Parkanami).

Wydaje mi się, że mylny pogląd na temat wyposażenia dragonii w piki powstał w oparciu o prace XVII-wiecznych teoretyków wojskowości (zwłaszcza von Walhausena), postulujących taką samą proporcję uzbrojenia jak w jednostkach pieszych. Spotkałem się tylko z jednym przykładem (w Anglii) gdzie kompania była uzbrojona w piki i muszkiety, w innych przypadkach spotykamy tylko broń palną. A może któryś z forumowiczów spotkał się z opisem wyposażenia dragonów w piki?

Zapraszam do dyskusji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Arctos   

W pracy prof. Sikorskiego zarys historii wojskowości do XIX wieku jest wspomniane że początkowo w skład regimentów dragońskich wchodzili również pikinierzy którzy mieli za zadanie osłaniać walczących w szyku pieszym dragonów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.