Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Pancerny

Bitwa pod Oliwą

Rekomendowane odpowiedzi

W Piławie jesienią 1627 roku stacjonował regiment krajowy (fiński, a nie szwedzki jak poprzednio pisałem) Alexandra von Essen - 8 kompanii czyli ok. 1200 żołnierzy.

Jest jeszcze jedna możliwość - pięć regimentów krajowych mocno przerzedzonych po kampanii 1627 roku odsyłano drogą morską do Szwecji. Może jeden z nich miał 'pecha' brać udział w starciu pod Oliwą?

Szkot akurat nie dziwi, bardzo dużo służyło ich w stopniach oficerskich w armii szwedzkiej, kilku nawet dowodziło regimentami (a tam lubili mieć swoich ziomków, więc liczba szkockich oficerów rosła...)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
maxgall   

Witam,

Znalazłem w Pamiętnikach Koniecpolskich takie zdanie (w opisie Bitwy pod Oliwą):

Gdańskiego tez admirała P. Sztorfa, człowieka zacnego i męża dzielnego, tamże zabito....

Możne to sugerować że Storch był Gdańszczaninem (w znaczeniu - był zaciągnięty na służbę przez Gdańsk, a nie przez Króla) i dowodzone przez niego oddziały (oddział) były wojskami gdańskimi.

Ale nie jest to pewne, gdyż Koniecpolski na okręty floty królewskiej również nazywa Gdańszczanami.

Czy ma ktoś może jakiś wykaz (nazwiska dowódców?) oddziałów gdańskich biorących udział w walkach o Puck? Być może takie informacje rozwiały by powyższe wątpliwości.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ha, oto samo pytałem już w poście nr 51 tego tematu :P

Z takowym spisem się nie spotkałem (przynajmniej nie dla tego okresu...), trzeba by pewnie jakieś archiwa na wybrzeżu o to zaatakować.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W końcu udało mi się (jak sądzę) rozwikłać kwestię przynależności rot Storcha i Murraya. Wcześniej zastanawiałem się, czy były one częścią innych, większych rot - wszak w pracy prof. Wimmera nie są wymienione jako odrębne jednostki. Mam teraz jednak dostęp do komputów koronnych z 1626 i 1627 roku i oddziały te figurują jako odrębne oddziały (dziwne jest to, że prof. Wimmer miał dostęp do tychże komputów, a to zignorował, wszak oddziały te na pewno istniały).

I tak:

Jan Storch ma wypłatę za służbę od 5 listopada 1626 roku do września 1627 roku, acz bez wymienionej liczby żołnierzy (inny komput wymienia jednak liczbę 174 żołnierzy). Za okres wrzesień - grudzień 1627 roku z kolei jego rota ma wykazany stan 110 żołnierzy.

Z kolei rota Murraya to 200 żołnierzy 'starego zaciągu', okres służby to styczeń - grudzień 1627 roku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W radzie wojennej floty polskiej zasiadało dwóch poruczników piechoty - jeden z roty Appelmana, jeden z roty Fittinghofa. Czy wiadomo może jakie były nazwiska tych oficerów, czy też wymieniono ich tylko z rangi?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
maxgall   

O jaką rade wojenną chodzi?

Jedyne co mi się kojarzy z Twoim opisem to plan rozmieszczenia żołnierzy na okrętach (Disposition der Soldaten auf die Schiffe), gdzie rzeczywiście są wymienieni porucznicy Appelmana i Fittinghofa.

I nie ma tam ich nazwisk.

Pojawia się za to w innym miejscu „Diarium Commissionis Regiae…” Hans Henrichsen – porucznik z kompanii Appelmana (wpis z (9?) marca 1628), jednak nie ma pewności iż to ten sam, który brał udział w bitwie.

pozdr

Edytowane przez maxgall

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W HBku była wzmianka o radzie wojennej, złożonej z kilku kapitanów okrętów (w tym Murray) i właśnie owych dwóch, niestety bezimiennych, poruczników.

Za Henrichsena dziękuję - każdy oficer piechoty z tej wojny jest dla mnie na wagę złota :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Co się stało z niezatopoionymi okrętami, były gdzieś eksploatowane? Nie było planów, by rozwijać polską marynarkę? 1 galeon zdobyliśmy. Czy 16 okrętowa bitwa to właśnie bitwa, czy zaledwie potyczka?

Czy to zwycięstwo mogliśmy wykorzystać lepiej? Z tego co wiem, to ta bitwa po prostu kompletnie nic nam nie przyniosła oprócz jedynego morskiego zwycięstwa okresu I RP.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

"Liczebność oddziałów zaokrętowanej piechoty (wg planu):

Storch - 100

Appelman – 210

Murrey - 120

Fittinghof - 200

du Pless – 80

Rotstein - 60"

Pytanie czy chodzi o żołnierzy czy o stawki żołdu, różnica jest tu bardzo istotna i wynosi co najmniej 20 %.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Czy to zwycięstwo mogliśmy wykorzystać lepiej? Z tego co wiem, to ta bitwa po prostu kompletnie nic nam nie przyniosła oprócz jedynego morskiego zwycięstwa okresu I RP.

:o Raczej RON

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

"Liczebność oddziałów zaokrętowanej piechoty (wg planu):

Storch - 100

Appelman – 210

Murrey - 120

Fittinghof - 200

du Pless – 80

Rotstein - 60"

Pytanie czy chodzi o żołnierzy czy o stawki żołdu, różnica jest tu bardzo istotna i wynosi co najmniej 20 %.

Chodzi o rzeczywistą liczbę żołnierzy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wszystko już jest w tym temacie, trzeba tylko przejrzeć więcej niż jedną stronę (sugerowałbym zajrzeć do posta nr 54) ;) Stany etatowe tych jednostek były inne, w czasie bitwy oliwskiej mamy do czynienia z ilością żołnierzy, gdyż są dane o zaokrętowaniu n-ilości żołnierzy na poszczególne okręty.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
maxgall   

Co się stało z niezatopoionymi okrętami, były gdzieś eksploatowane?

Tak, były „ eksploatowane”, miedzy innymi w Szwecji i Lubece.

Nie było planów, by rozwijać polską marynarkę?

Były. I to sporo. Na przykład plany Zygmunta III, plany Wladysława IV, plany Jana III Sobieskiego, plany Augusta II Mocnego, że tylko o planach królewskich wspomnę.

Czy 16 okrętowa bitwa to właśnie bitwa, czy zaledwie potyczka?

Niestety nie znam siedemnastowiecznych kryteriów ilościowych i jakościowych odróżniających bitwę od potyczki.

Czy to zwycięstwo mogliśmy wykorzystać lepiej?

Moim zdaniem - Nie.

Z tego co wiem, to ta bitwa po prostu kompletnie nic nam nie przyniosła oprócz jedynego morskiego zwycięstwa okresu I RP.

Bitwa przyniosła całkiem sporo. Na przykład jeden zatopiony okręt wroga i drugi zdobyty.

Z całą pewnością nie było to jedyne zwycięstwo morskie I RP (chociaż trudno mi zdefiniować początek I RP) , a nawet nie było to jedyne zwycięstwo morskie RON.

Edytowane przez maxgall

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.