Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
szpek_chomik

Quiz Średniowiecze

Rekomendowane odpowiedzi

Viss, skąd Ty wiesz takie rzeczy ?!

Poczytaj moje starsze posty, trochę "siedzę" w historii żeglugi i okrętu, zostało mi to po ojcu :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Avaritia   

Omg zgadłam! :shock:

Dobra, to może coś z historii Warmii - jak nazywa się dziś średniowieczne miasto Mehlsack leżące na Warmii? Dla ułatwienia dodam, że zostało lokowane na prawie chełmińskim i należało do kapituły warmińskiej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
riv   

Długo Niczym. Nie dało sie go ugasić, dlatego podczas walk cesarstwa wschodniego

z Arabami w wieku VII i VIII, flota arabska trzykrotnie została spalona doszczętnie przy pomocy „ognia greckiego”.

A w końcu Arabowie wymyślili -mieszaninę octu. :mrgreen: Tym gasili ogień grecki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Brego   

To ciekawe, bo jak czytałem gazete rycerską, było tam napisane że ogień grecki można było ugasić TYLKO poprzez odcięcie dopływu powietrza. A o tym occie to pierwsze słyszę

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Vissegerd rozsądzi o którą odpowiedź mu chodziło, w końcu to jego pytanie. :wink: A o ogniu greckim to może być ciekawa dyskusja. ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko octem, jeszcze były dwie możliwości, spróbuj riv znaleźć, jesteś na dobrej drodze ;)

Brego, a jak wyobrażasz sobie odcięcie powietrza, na morzu, na pokładzie drewnianej triery lub dromonu? :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

O ile mi wiadomo to Bizantyjczycy korzystali nie z ognia greckiego (który ma swoje korzenie z starożytności), ale z ognia bizantyjskiego (ulepszonej wersji ognia greckiego). :wink:

Ale wiadomo o co chodzi, ogień grecki - Bizancjum, utarło się. Jeśli o ogień bizantyjski chodzi to nie można było dopuścić do zetknięcia się tego gorącego płynu z wodą. Wapno gaszone w tej mieszaninie po zetknięciu z wodą dawał katastrofalne skutki. Tzw. "mokry ogień"... wg ludzi z tamtej epoki "Boży palec", "ogień z niebios". ;)

Dobra, już siedzę cicho. :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Masz rację Narya, oczywiście. Tylko, że ja nie pytałem "kto gasił", tylko "jak gasił". Arabowie akurat greckiego ognia używali, więc nic dziwnego, że znaleźli też sposób na jego gaszenie, w końcu znali recepturę :wink:

Wydarzenia VII w., o których wspomina riv miały miejsce w latach 655 i 673 pod Konstantynopolem, o trzecim przypadku nic nie wiem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

A ja nie napisałem kto gasił a podałem opcję walki z tą bronią. :wink: Poza tym napisałem że istnieje różnica o który ogień "grecki" chodzi. Ten starożytny czy udoskonalony przez Bizantyjczyków. ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.