Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
szpek_chomik

Quiz Średniowiecze

Rekomendowane odpowiedzi

Zapraszam do zabawy-testu z wiedzy historycznej z średniowiecza!

ZASADY

1. Kto odpowie na pytanie ten zadaje.

2. Użytkownik, który odpowiedział poprawnie na zadane pytanie, (odgadł zagadkę), ma prawo do zadania kolejnego pytania. Jeśli nie zada kolejnej zagadki bądź pytania w ciągu 7 dni, to pytanie może zadać każdy, inny użytkownik.

2.a. Po upływie 7 dni istnieje jednak możliwość aby odpowiedzieć na pytanie, bez zadawania kolejnego.

Kto i kiedy utworzył państwo kościelne ze stolicą w Rzymie??

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Beowulf   

Tak oficjalnie to mówi się o 754 roku i nadaniach Pepina dla Stefana II - i póżniejsze potwierdzenie ich przez K. Wielkiego. Ale mnie zawsze wydaje się że zawdzięczamy to jednak Grzegogorzowi I Wielkiemu - to on w latach 590 - 604 przeprowadził reformy, których efektem było połączenie setek niezależnych majątków i fundacji tworzących Patrymonium św. Piotra w jedną instytucję ;) Mam sentyment do Grześka... ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

JKM jak chcesz ;) zresztą masz rację

Beowulf,

wypowiedź wyczerpująca aż ponadto ;) jeśli nie zadajesz pytania to ja to zrobię :) a na przyszłość ten który odpowie wymyśla :) chyba że nie chce ;)

pytanie:

Na czyim dworze spędził najwięcej życia Zawisza Czarny z Garbowa ??

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Borata   

Związany był z dworem króla Węgier, Zygmunta Luksemburskiego.

No to pytanko

Po kim władzę dziedziczną w Austrii i Styrii przejęli Habsburgowie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
airman   

Po dynastii Babenbergów (znalazłem to jakoś przez przypadek 2 dni temu jak sie uczyłem do olimpiady historycznej:D) ale po jakim władcy konkretnie to nie wiem!

Hmmm a teraz pytanie:

To może kontynujmy tych Habsburgów...Kiedy wygasła ta dynastia?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Od teraz, aby móc zadać kolejne pytanie autor pytania musi potwierdzić poprawną odpowiedzieć, tak jak to ma miejsce w quizie ogólnym i o starożytności.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Borata   

Tak ogólnie - ród Habsburgów wcale nie wygasł - Otto von Habsburg, syn cesarza Karola I (panującego w latach 1916-18) żyje, a co więcej jest eurodeputowanym. Również kilkoro Habsburgów żyje Polsce i Szwecji (linia cieszyńsko-żywiecka).

A tak szczegółowo - Ród Habsburgów wygasł wraz ze śmiercią cesarza Karola VI w 1740 roku. Panująca po nim jego córka, Maria Teresa, wzięła ślub z pochodzącym z dynastii lotaryńskiej Franciszkiem Stefanem, i założyła dom Habsburg-Lorainne.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Borata   

No to z innej beczki (bardzo proste): jak nazywał się pierwszy władca, który panował jednocześnie w Danii, Norwegii i Anglii? Jakie były jego powiązania z Piastami?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Więc wychodzi na to że ja zadaję ? NO więc dobrze oto pytanie:

Gotlandia - wyspa na morzu Bałtyckim została w 1398 roku na krótko częścia Państwa Zakonnego Krzyżaków. Pod czyim panowaniem znajdowała się ona przed tym wydarzeniem??

Ale wymysliłem pytanie :) Mam nadzieję że nie bedzie dla Was za trudne :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Air   

Gotlandia od 1361 była pod panowaniem Dani. Przez 10 lat od momentu przejęcia (spacyfikowania) przez Zakon znajdowała się w ich władaniu a nastepnie przeszła w ręce Szwedów. .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Czytałem że Krzyżacy przejęli władzctwo na tej wyspie od miejscowych piratów - ale być może nominalnie znajdowała się pod panowaniem Danii więc uznaję odpowiedź :) Zadawaj pytanie :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.