Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
szpek_chomik

Quiz Średniowiecze

Rekomendowane odpowiedzi

Wołodia   

No to w takim razie zmieńmy nieco klimaty i przenieśmy się parę stuleci wstecz:

IN HOC TUMULO REQUIESCAT BONAE MEMORIAE

EBROVACCUS QUI VIXIT ANNIS XIII ET MENSIS

IIII ET TRANSIIT DIE KL SEPTEMBRIS MAVURTIO

VIRO CLARISSIMO CONSULE SUB UNE CONSULE

BRANDOBRIGI REDIMITIONEM A DOMINO

GUDOMARO REGE ACCEPERUNT

Kogo dotyczy to epitafium i gdzie znajduje się nagrobek na którym go wykuto?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W dawnym klasztorze Saint-Ofiange na południowych brzegach jeziora Genewskiego, odkryta w 1835 r., a tyczyć się miał "wykupionego" władcy Godamera.

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dla porządku dodajmy, że kolega Wołodia nie tyle podał inskrypcję, a jedną z prób jej odcyfrowania (ta chyba z M. Bindinga ?).

To ja wrócę na nasze przaśne i swojskie ziemie...

Na trakcie z Jasła do Grybowa rzecz się działa

O nadania chodziło, ot - rzecz to błaha i mała

A jednak ten spokojny kwietniowy dzień

Rzucił na nasz kraj długowieczny cień

Nie myślał nikt, że kiedy Orła "pojmał" Krzyż

Kłopotów i konfliktów przysporzyło to nam tyż

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wołodia   

Pozwolę sobie na taki "lucky guess" czy chodzi o nadanie ziemi chełmińskiej zakonowi krzyżackiemu przez Konrada Mazowieckiego w 1226 r.

Co do źródła to obawiam się, że ja do takiej fachowej literatury nie doroślem;) W suimie jeśli chodzi o historię to jestem laikiem (chociaż pasjonatem) cytat z "Zaginionych Królestw " Normana Daviesa, a on z kolei posłużył się: "Les Burgundes" Odera Perrina

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ano jako żywo: nadanie w Bieczu ziemi chełmińskiej i podarowanie wsi Orłów na Kujawach, choć ja mam datę 23 kwietnia 1228 r.

W twoje ręce...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wołodia   

"Lichwa jest tam gdzie zysk nie pochodzi z rzeczy przynoszącej owoce i nie wymaga ze strony wierzyciela ani pracy ani wydatków ani ryzyka" - kto zatwierdził taką definicję i w którym roku. (tłumaczenie słow - Adolf Nattel)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Który z papieży jako pierwszy wydał indeks zawierający m.in. wyliczenie zakazanych ksiąg jako zawierających błędy religijne, i jaki ów dekret nosił tytuł.

Wymienieni zostali m.in: Akcyusz konstantynopolitański, Novatus, Pryscylian z Hiszpanii, Bonosus ze swymi współtowarzyszami, Ceryntus, Ebion...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wołodia   

Kusiło mnie obstawienie kardynała Caraffy, ale trochę poczytałem i ostatecznie moim typem jest papież Gelazy I (492-496) ze swoim "dziełem" -"De libris recipiendis et non recipiendis" vel "Decretum Gelasianum"

Tak przy okazji dla zainteresowanych załączam treść "Decretum Gelasianum"

http://www.tertullian.org/decretum_eng.htm

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wołodia   

Może to sprawi Ci choć trochę problemów - nie żebym Ci źle życzył;)

Kto kazał sobie wypisać srebrnymi , bądź złotymi (tu nie jestem pewien) literami na pancerzu "wróg Boga, serca i miłosierdzia"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Żaden forumowy mediewista się nie zgłasza...

Werner von Urslingen miał mieć zbroję (pisał o tym Jacob Burckhardt) z podobnym napisem; tu zresztą różne podaje się wersje, m.in. taką (Jan Ptaśnik w Rozprawach Akademii Umiejętności z 1907 r.):

"Jam książę Werner, wódz wielkiej kompanii, nieprzyjaciel Boga, wróg miłosierdzia i litości".

Motyw wykorzystał Herling-Grudziński:

"W dwadzieścia lat później narodziły się dwie przeciwstawne legendy, o których wspominają inni autorzy. Wspólne w nich było to, że dziecko siostrzenicy Burgharda zabrał ktoś z chaty w Kleinbroeden i cudem uratował. Chłopcu nadano imię Wolfgang. Uciekł z domu w wieku piętnastu lat. Długo myślano, że przepadł bez śladu. Potem zaczęły krążyć, powtarzane to z trwogą to z przejęciem, owe dwie legendy.

Według pierwszej stanął na czele bandy młodocianych zbójców. Palili wsie, mordowali ludzi nie oszczędzając starców i dzieci, wpadali do kościołów i niszczyli ołtarze. W ich okrucieństwie, w zaciekłości z jaką wdeptywali w ziemię krucyfiksy i święte obrazy, było coś szaleńczego. Długowłosi, brudni, okryci łachmanami, nosili na piersiach medaliony z napisem "Wróg Boga, litości i miłosierdzia".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Po ponad roku pozwolę sobie na reaktywację tematu - co wspólnego ma z średniowiecznymi wykopaliskami fińskimi Evans, sławny ze względu na działalność na Krecie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.