Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
szpek_chomik

Quiz Średniowiecze

Rekomendowane odpowiedzi

Sulmah   

Gratuluje, bardzo dobrze. Dokładnie to nazwa się wzięła od arabskiego: Dżebel al-Tarik (czyli skała Tarika). Nazwa została skrócona do Dżeb-al-Tar, a potem została zeuropeizowana do Gibraltar.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

"Ale teraz zapytasz mnie "Jak mam myśleć o samym Bogu i czym On jest?" i nie mogę ci odpowiedzieć nic innego niż: "Nie wiem". Bo tym pytaniem doprowadziłeś mnie w tę samą ciemność, ten sam obłok niewiedzy, w którym chcę, żebyś był! Bo chociaż za łaską Bożą możemy wiedzieć w pełni o wszystkich innych, psrawach i myśleć o nich - tak, nawet o dziełach samego Boga - jednak o Bogu samym nie może myśleć żaden człowiek. ....

Uderz w ten gęsty obłok niewiedzy ostrym grotem pragnącej miłości i pod żadnym pozorem nie myśl zrezygnować"

Kto jest autorem dzieła, z którego pochodzi ten fragment i jak brzmi pełny tytuł.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Sulmah   

"Obłok niewiedzy" - autor nieznany.

Dzięki za wytłuszczoną podpowiedź :huh:

(Obłok niewiedzy, ang: Cloud of Unknowing) - anonimowe dzieło mistyczne napisane w Anglii, najprawdopodobniej w latach 1350-1380. Jest pierwszym zapisem doświadczeń mistycznych dokonanym w języku narodowym (w dialekcie północno-wschodnim). Chmura niewiedzy będąca zaadresowanym do młodego adepta praktycznym podręcznikiem życia kontemplacyjnego, zachowała się jedynie w 18 rękopisach, z których najstarszy pochodzi z XV wieku.

A to informacje o powyższym z Wikipiedii.

Edytowane przez Sulmah

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Sulmah   

W Kordobie znajduje się kamień z odbiciem stopy jednego z największych filozofów średniowiecza. Ponoć każdy kto go dotknie, przejmie cząstkę wielkiej mądrości jej autora.

O którego filozofa chodzi?

Dla ułatwienia dodam, że był Arabem.

Edytowane przez Sulmah

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Sulmah   

Ibn Wafid był świetnym botanikiem, jednakże do wielkiego filozofa średniowiecza sporo mu brakowało.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Sulmah   

Zgadza się, Awerroes, no bo któżby inny...... :huh:

Edytowane przez Sulmah

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

W roku 1524 zginął ostatni rycerz "bez skazy i zmazy". Jak się nazywał i od czego zginął.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Tak, wsławił się tym, że sam zatrzymał 200 Hiszpanów (fakt, że w sprzyjających warunkach bo na wąskim moście).

Jeszcze od czego zginął, bo to czyni z tej daty symboliczny koniec średniowiecza i pytanie jest Twoje.

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.