Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
szpek_chomik

Quiz Średniowiecze

Rekomendowane odpowiedzi

Rezz112   

To może Ja :

Kto i na wzór kogo w Wielki Czwartek zapraszał do siebie 12 żebraków , karmił ich , mył im nogi i ubierał w piękne szaty?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Na wzór Jezusa, mandatum jest obrzędem nawiązującym do sceny z Ewangelii św. Jana, w której Chrystus przed spożyciem Ostatniej Wieczerzy przepasał się prześcieradłem i umył stopy 12 apostołom na znak, że jest ich sługą.

"... "Wy mnie nazywacie swym mistrzem i słusznie czynicie, jestem bowiem nim prawdziwie. Jeśli więc ja, który jestem waszym panem i mistrzem, obmywałem wam nogi, to i wy obmywajcie jedni drugim. Dałem wam bowiem przykład, abyście czynili to co ja uczyniłem."

Nie ma odpowiedzi - kto. Zależy gdzie i w jakim okresie. Wiemy o tym z Tertuliana, czy św. Justyna, ale trudno na tej podstawie określić kto tego dokonywał.

Synod w Elwirze ustalił, że stopy tych, którzy przystępują do chrztu nie powinny być obmywane przez prezbitera, ale (prawdopodobnie) przez przygotowujących się do kapłaństwa bądź ludzi świeckich.

Synod w Toledo (694), pod groźbą ekskomuniki, nakazał wszystkim biskupom i przełożonym-prezbiterom liturgiczny obrzęd umywania stóp w Wielki Czwartek.

Od drugiej połowy XII wieku wiemy, że i papież na koniec Mszy umywa nogi dwunastu subdiakonom oraz trzynastu ubogim po posiłku.

Formalnie obrzęd został wprowadzony do Mszału św. Piusa V.

p.s. czynili to nawet królowie:

"W wielki czwartek, co rok bywał obchód kwesty na szpitale tutejsze w zamku w sali audiencyonalnej, gdzie jedna z młodych dam z woreczkiem ozdobnie haftowanym począwszy od króla, zbierała pieniądze z kolei od osób obecnych w okrąg sali stojących. Poczem następowało w kaplicy obmywanie nóg starcom, którzy usadowieni na ławkach i mając rozzutą jedną nogę, tę pobożną od króla odbierali usługę. Jeden z szambelanów polewał z srebrnej nalewki wodą nogę każdego starca, król zaś podaną sobie serwetą tęż nogę przykrywał.

Następnie w sali kolumnowej zasiadali przy nakrytym stole ciż starcy z siwemi brodami, w wieku najmniej lat siedmdziesiąt. Byli oni ubrani w żupany karmazynowe, białym pasem przepasani i w białych płaszczach, w liczbie dwunastu, w towarzystwie podobnież sędziwego kapłana. Cześnika koronnego było obowiązkiem podawać królowi talerze, które on nakładał potrawami i zaproszonych starców traktował, zapytując się prawie każdego: "Jak się waćpan nazywasz? Wiele masz lat?"

/za Antonim Magierą/

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Robert II

Ludwik IX

... wystarczy?

Następnym razem sprecyzuj pytanie ("chodzi mi o pierwszego władcę", "chodzi mi o wymienienie króla Francji" itd.)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Rezz112   

Pytanie twoje.

PS. Następnym razem odpowiedaja normalnie np. Król francji Ludwik IX, na wzór Jezusa, a nie rozpisujesz sie jak na wypracowaniu z polskiego, to quiz a nie szkoła.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

secesjonista udzielił poprawnej, wyczerpującej odpowiedzi, rozszerzając ją nieco. To jest bardzo dobre. Kolejne pytanie zadaje secesjonista, jeśli oczywiście ma taką ochotę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W 1426 roku 13-ego stycznia z Obolca Witold napisał list do Wlk. Mistrza zakonu krzyżackiego prosząc go o przysłanie kogoś/czegoś:

a) o co/kogo chodziło

b) dla kogo

c) dlaczego ten list jest istotny dla historyków dziejów litewskich

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

OK. Mała uwaga na przyszłość do wszystkich. Bardzo proszę aby pytania dotyczyły jednej, konkretnej informacji. Na przykład nie pytać jednocześnie o kogo, o co i dlaczego, ale np. tylko o kogo.

Dlatego secesjonisto bardzo Cię proszę o skonkretyzowanie pytania do quizu. ;)

Z góry dziękuję! Narya

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
W 1426 roku 13-ego stycznia z Obolca Witold napisał list do Wlk. Mistrza zakonu krzyżackiego prosząc go o przysłanie kogoś/czegoś:

a) o co/kogo chodziło

b) dla kogo

c) dlaczego ten list jest istotny dla historyków dziejów litewskich

Na miłą prośbę...

W 1426 roku 13-ego stycznia z Obolca Witold napisał list do Wlk. Mistrza zakonu krzyżackiego prosząc go o przysłanie kogoś lub czegoś. O co lub kogo chodziło?

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Głosów prawidłowych niestety brak...

Witold w swym liście prosił Wlk. Mistrza o przysłanie osobistego lekarza do chorej żony Julianny. Czemu taki epizod może szczególnie interesować historyków? W liście Witold wspomina, że zatrzymał się w Obolcu (pomiędzy Witebskiem a Smoleńskiem) w oktawę Trzech Króli i przyjmuje się, że właśnie tam powstał pierwszy kościół katolicki na tych ziemiach.

Pytanie łatwiejsze:

Co według tradycji winien był papieżowi każdy nowo obrany Wielki Mistrz zakonu Krzyżackiego?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ustawowy czas minął przy głuchym milczeniu.

Chodziło o pierścień, jak dowiadujemy się z listu (1414 r.) prokuratora zakonu do Wlk. Mistrza, w którym ten przypomina, że zgodnie z dawnym obyczajem nowo obrany mistrz ofiarowywał papieżowi pierścień wartości 300-400 guldenów.

Pytanie oddaję zainteresowanym...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

secesjonisto: Nie ma ograniczeń czasowych (chyba, że tak autor pytania zechce). Te 7 dni jest pro forma, aby quiz nie stał w miejscu. Osobiście wziąłbym udział w quizie, ale nie mam za dużo czasu teraz.

Pozdrawiam, Narya

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Oznacza: ??? ????, góra (dżabal) Tarika (Tariq) ibn Zijad;

Pochodzi od imienia dowódcy wojsk muzułmańskich, ktore wkroczyły i podbiły Płw. Iberyjski ok. 711 r.

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.