Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Beowulf

Hatszepsut - czym zasłużyła sobie na niepamięć?

Rekomendowane odpowiedzi

Beowulf   

Korzystając z okazji że jest tu kilka osób głęboko "siedzących" w temacie - zapytam się - jak myślicie - co było powodem tego że Totmes kazał zniszczyć pamięć o Hatszepsut, skuwając prawie wszystkie kamienne zapisy w grobowcach, rzeźbach i na stelach? Pozbawienie szansy na życie pozagrobowe to dość radykalny czyn.

Czy miała to być zemsta za to, że macocha niejako "odsunęła" Totmesa od władzy, czy też może wyrażny sprzeciw wobec tego, że Hatszepsut ogłosiła się faraonem - i jako faraon (mężczyzna) została pochowana (mam na myśli sam sarkofag - bo chyba samej mumii do tej pory nie odnaleziono?)?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
napata   

Na ten temat prowadziliśmy już z merogne wymianę pogladów na tym forum. Totmes III mścił się za odsunięcie go od władzy. Hatszepsut zrobiła to w sposób wyrachowany gdyż, przypomnę, po śmierci Totmesa II koronowano na władcę młodziutkiego Totmesa III. Hatszepsut pełniła rolę regentki. Jednak po kilku latach, najwidoczniej za namową żądnych władzy dostojników, odsunęła całkowicie swego pasierba. W zemście Totmesa jest coś... Jego czyny sugeruja nam, że Hatszepsut zachowała się naprawdę "nie fair" ;)

mam na myśli sam sarkofag - bo chyba samej mumii do tej pory nie odnaleziono?

Odnaleziono. Możesz ją zobaczyć tutaj . Została pochowana w grobie KV20 w Dolinie Królów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
merogne   

Ja zaś myślę - w odróżnieniu od mojego znakomitego przedmówcy 8) - że istnienie, a co za tym idzie imię Hatszepsut musiało zostać wymazane, żeby nie stworzyć precedensu.

Historia egipskich władców została "skalana" postacią Króla - kobiety, więc racja stanu wymagała, żeby historię udoskonalić i usunąć treści niepotrzebne, czy wręcz szkodliwe. ;) Czyż ten rodzaj działań, nie przetrwał zresztą do dnia dzisiejszego ;)

Należało zapobiec powtórzeniu się takiego ewenementu w przyszłości i dlatego Hatszepsut musiała "umrzeć" przez pozbawienie imienia, żeby już nigdy żadnej kobiecie nie ubzdurało się, że może zostać wielkim i dobrym faraonem. ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
napata   

No nie... Merogne! Czy ja po to popełniłem taki długi post rozpoczynając temat o kobietach-władczyniach, żebyś Ty teraz pisała o jakimś precedensie...

Egipcjanie nie bali się kobiet, nie wstydzili się widząc je na tronie. Hatszepsut, jak to już wyraźnie napisałem, złamała prawo i dlatego tak ją potraktowali potomni. Bo ja przypomnę, że nie tylko Totmes III za nią nie przepadał.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Hatszepsut uzyskała bezprecedensowy zakres władzy i to władzy nieformalnej, bo udało jej się zdominować brata. Jej rządy trafiły na okres pokoju. Jak nie było z kim walczyć to robi się inne rzeczy wewnątrz... Hatszepsut postawiła na budownictwo i to z rozmachem w tym własnej świątyni w Deir el-Bahari.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.