Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Albinos

Początki mojego miasta/wsi

Recommended Posts

Albinos   

Kolejny temat o Waszych miejscach zamieszkania. Kiedy po raz pierwszy pojawiają się wzmianki o Waszych miastach/wsiach? Jakie były ich początki?

Share this post


Link to post
Share on other sites
elfo   

Pierwsza wzmianka o Gdyni pojawiłą się w 1209r, ale z nazwy wymieniona została niespełna 50 lat później. W 1124 powstał kościół pw Michała Archanioła w Oksywiu(obecnie dzielnicy Gdyni). Jak powszechnie wiadomo Gdynia uzyskała prawa miejskie w 1926r(dokładnie 10 lutego, stąd nazwa jednej z głównych ulic w centrum mojej mieściny). Pochwalę się jeszcze, że uczęszczałem do jednej z najstarszych szkół w mieście ;) związani z nią byli ludzie zasłużeni dla Gdyni m.in Lucjan Cylkowski - kto chce, niech sprawdzi kim był.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   

Pierwsze ślady osadnictwa na terenie Warszawy, a konkretnie na prawym brzegu Wisły na obszarze dzisiejszych północnych terenów miasta, pojawiają się w końcu IX wieku. W Bródnie Starym, nad strumieniem Brodni leżał gród. Był on stosunkowo niewielki, z podgrodziem pod wałami, gdzie rozwijała się gospodarka rolniczo-hodowlana i rzemieślnicza (m.in. hutnictwo, tkactwo, rogowiarstwo). Są także ślady prowadzenia wymiany handlowej z ziemiami północnymi wschodnimi (świadczą o tym przedmioty z terenów Rusi Kijowskiej i znad Bałtyku). Był to raczej typowy gród dla państwa Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Oprócz sporych ziem na prawym brzegu Wisły, gród kontrolował także tereny dzisiejszego Żoliborza. Z czasem gród podupadł, nastąpiło to na początku XI wieku. Przyczyny takiego stanu rzeczy nie są do końca jasne. Mówi się zarówno zniszczeniu przez najazd z zewnątrz, jak i o tym, że przestał odgrywać rolę w administracji państwa, po tym jak włączono go do dóbr kościelnych po kryzysie w pierwszej połowie XI wieku. W drugiej połowie XI wieku (tak około 1065 roku) najważniejszą osadą na prawym brzegu Wisły staje się Kamion u przeprawy wiślanej. Był to ośrodek dóbr kościelnych, siedziba parafii a może także i miejsce targu (świadczy o tym leżąca niedaleko wieś Targowe). Po drugiej stronie rzeki postała analogiczna osada Solec (nazwa pochodzi niemal na pewno od komory solnej).

Po upadku Starego Bródna tereny dzisiejszej Warszawy podlegały być może Serockowi lub też Zakroczymiowi. Dopiero 23 czerwca 1262 roku pojawi się wzmianka o dworze w Jazdowie, który leżeć miał mniej więcej na terenie dzisiejszych Łazienek. Był to lokalny punkt administracyjny księcia czerskiego. Po pewnym czasie dworek w Jazdowie miał już spore zaplecze rolnicze, a obszar jego oddziaływania wynosił około 14 kilometrów (dane za A. Gieysztorem). W 1262 dochodzi do najazdy księcia litewskiego Mendoga, którego jeden oddział najpierw zdobył Płock, a potem drugi Jazdów (datuje się to właśnie na 23 czerwca 1262 roku). W końcu XIII wieku na północ od Jazdowa powstaje Warszowa.

Pierwsze wzmianki pochodzą albo z 1289 roku (fundacja kościoła św. Jerzego), albo z 1313, kiedy to w dokumentach pojawia się Siemowit II pan warszawski. Warszawa była na Mazowszu jednym z trzech miast, które w XIII wieku otrzymały akty lokacji (Łowicz w około 1298 i mniej więcej w tym samym czasie Płock). Sam dokument nie zachował się, istnieje podejrzenie, że nawet nie było dokumentu pierwszej lokacji (konkretnie dokument na prawie chełmińskim).

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pierwsza wzmianka o Gdyni pojawiłą się w 1209r, ale z nazwy wymieniona została niespełna 50 lat później. W 1124 powstał kościół pw Michała Archanioła w Oksywiu(obecnie dzielnicy Gdyni). Jak powszechnie wiadomo Gdynia uzyskała prawa miejskie w 1926r(dokładnie 10 lutego, stąd nazwa jednej z głównych ulic w centrum mojej mieściny). Pochwalę się jeszcze, że uczęszczałem do jednej z najstarszych szkół w mieście :arrow: związani z nią byli ludzie zasłużeni dla Gdyni m.in Lucjan Cylkowski - kto chce, niech sprawdzi kim był.

Dokładnie tak. Dodam tylko, że pierwotna nazwa Gdynia brzmiała "Gdina", a Oksywie - "Okswe". Chyba kaszubskie... ;)

Lucjan Cylkowski był instruktorem harcerskim, harcmistrzem i z tego co pamiętam organizatorem kompanii ochotniczej złożonej z harcerzy we wrześniu 1939 oraz jednym z członków Tajnego Hufca Harcerzy. Ale mogłem coś pokręcić :roll:

Pozdrawiam.

Share this post


Link to post
Share on other sites
elfo   

Vissegerd, nie chciałem mącić tymi nazwami kaszubskimi. Z Lucjanem Cylkowskim nic nie pokręciłeś, dodam jeszcze, że został stracony w obozie koncentracyjnym Stutthof 12 lipca 1944 roku :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
darkelf   

Pierwsze wzmianki o Łodzi pochodzą z dokumentu z 1332 r. (wieś Lodza). Prawa miejskie otrzymała w 1423 r. Pod koniec XVIII w. populacja zmniejszyła się 170 (30 domów). Gwałtowny rozwój zaczął się w pierwszej połowie XIX w. wraz z rozwojem przemysłu, głównie włókienniczego (duże zasoby wodne i drzewne). To tak w skrócie :) .

Share this post


Link to post
Share on other sites
mefek   

Dzionga -> Ty też jesteś z Zamościa? Ja z Zamościa jestem ale musiałem się wyprowadzić 70 kilosów dalej. Może ktoś słyszałem o miejscowości Mircze 25 kilometrów od Hrubieszowa?

Za 2 lata planuje powrócić do Zamościa do liceum.

Polecam Zamość na weekendowy wypad. Można pozwiedzać renesansowe kamieniczki, czy ratusz i nie tylko.

Share this post


Link to post
Share on other sites
dzionga   

Jestem prawie że z Zamościa ;) A o Mirczu naturalnie słyszałam :) Nareszcie ktoś z moich stron :D

PS. Przepraszam za OT, ale nie mogłam się powstrzymać :P

Share this post


Link to post
Share on other sites
jachu   

Szczecin

W VII-VI wieku p.n.e. istniała na tym terenie osada z okresu kultury łużyckiej. Jest jednak możliwe, że ciągłość udokumentowanej źródłami historii zasiedlenia tego miejsca sięga blisko 1850 lat. W czasach antycznych w okolicach Szczecina istniała miejscowość o nazwie Susudata. Została ona odwzorowana na antycznej mapie Klaudiusza Ptolemeusza z lat 142-147 naszej ery. O tym, że miejscowość ta znajdowała się w sąsiedztwie Szczecina, informuje kompendium Lexicon Universale oraz wynika to z położenia wśród innych zidentyfikowanych miejscowości Pomorza. W IX wieku zbudowany został przez książąt słowiańskich gród otoczony fosą, u którego podnóża rozwinęła się osada handlowo-rybacka.

W 967 Mieszko I przyłączył Pomorze wraz ze Szczecinem do Polski. Ówczesny Szczecin składał się z trzech części: grodu, podgrodzia i portu. Gród wznosił się na wysokiej skarpie odrzańskiej, gdzie dziś znajduje się zamek. Miał owalny kształt, w środku zwężony. Na miejscu zwężonym znajdowała się pogańska świątynia Trygława – bóstwa zachodniosłowiańskiego, wyobrażanego z trzema głowami symbolizującymi władzę nad niebem, ziemią i światem podziemnym. Na zachód od grodu znajdował się mniejszy gródek. W czasie panowania Bolesława Chrobrego miasto dostawało się pod coraz większe wpływy duńskie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tomasz N   

Nazwę mej miejscowości - Pszczyny - wywodzi się albo od wody, która błyszczy - Blyszczyna albo od błota - staropolskie pleso. W sumie jakby nie patrzeć jest to coś grząskiego podmokłego.

W swoim czasie udało mi się w tej teorii namieszać, ale jak to bywa, choć opisane, nie przebija się do powszechnej wiadomości. Na jednej z moich budów zachował się bowiem w bramie wjazdowej do podwórza kamienicy kompletny historyczny profil geologiczny.

Wyglądał on tak:

meandry5-2.jpg

Od góry mamy płytki betonowe podwórza, potem nasypy z gruzu i popiołu.

najciekawszy jest ten styk żółtego z szarym:

meandry5-1.jpg

Widać tu po bokach dwa ślady po słupkach drewnianych. Ale najciekawsza jest ta jednolita szaro brązowa warstwa tuż nad żółtym. To gleba pierwotnego terenu na którym założono miasto. Ponieważ są to okolice rynku to gdzieś na niej może usiadł około roku 1280-go pierwszy Pszczyniak.

Dlaczego to takie ważne ? Bo poniżej mamy nienaruszony grunt żółtych osadów polodowcowych, gliny, piaski bez śladu torfów czy namułów.

Czyli nie powstała na bagnach, tylko na twardej wyspie, wzgórzu wśród bagien.

Edited by Tomasz N

Share this post


Link to post
Share on other sites
FSO   

Witam;

a ja opisze miast trzy:

1. Kraków

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kalendarium_historii_Krakowa osadnictwo było daaawno daaawno temu. W teorii podaje się, że pierwsze osady takie w konkretnym znaczeniu to rok ok. 800 ale tak naprawdę teren Wawelu jest nieprzekopany. Ze względów wiadomych. Panowanie czeskie przyniosło ze sobą wpływy chrześcijańskie i to bardzo mocne. Słynna Katedra Wawelska jest pod podwójnym wezwaniem. To drugie, w Polsce jest nazwijmy to "klasyczne". Św. Stanisław. To pierwsze - klasyczne dla sąsiadów z południa. Św. Wacław. Oznaczać to może [i pewno oznacza tyle, że tak naprawdę osada z sinym ośrodkiem religijnym istniała już w momencie kiedy, te ziemie znalazły się pod panowaniem Piastów. Co ciekawe najstarsze kroniki katedralne twierdzą, że przed Popponem, biskupem z ok. 1000 r. było pięciu jego poprzedników. Oznaczać to może, jak ważną rolę pełniło miasto w państwie czeskim.

W czeskich kronikach, można przeczytać, że istniało na terenie południowej Małopolski silne państwo pogańskie, które w jakichś sposób [hołd? poddanie?] zostało wessane w sferę wpływów władców z Pragi. Taki rozwój historii chrześcijaństwa może oznaczać, że w chwili kiedy Mieszko I był chrzczony, to miasto zostało dawno w nią wciągnięte, być może przez samych Cyryla i Metodego...

Miasto przeżywało kilka swoich odrodzeń:

1. Rok 1257 - lokalizacja na prawie niemieckim. Nie oznaczało to budowy miasta od podstaw, lecz wytyczenie działek, usystematyzowanie praw i obowiązków mieszkańców miasta, organizację sądów i tak dalej. W tym wypadku prawo niemieckie rozumiane jest dosłownie jako magdeburskie. Do dziś w samym rynku i jego okolicach widać jak mocno było rozwinięte miasto przedlokacyjne - po układzie ulic w od Rynku do Grodzkiej i do Wawelu [tzw. osada Okół]

2. Przełom i pocz. XIX - zmiany mające na celu uporządkowanie miasta poprzez wyburzenie części starych zabudowań [m.in. murów miejskich, bram, baszt, szpitala Duchaków [tu gdzie dziś jest Teatr Słowackiego]...

3. W zasadzie okres pomiędzy 1850 a 1915. Wówczas to pożar który strawił część ścisłego centrum miasta, oraz rozbudowa fortecy Kraków zapoczątkowały zmiany, które doprowadziły poprzez rozmaite meandry do tego, że nastąpiło ogromne powiększenie miasta i ostatecznie w 1915 roku [bodajże] powstał tzw. Wielki Kraków, a zniknęły dawne miasta [zachowując część swych przywilejów - n.p. mieszkańcy Zwierzyńca i Półwsi Zwierzynieckich do tej pory mogą na Błoniach wypasać bydło...], uregulowano Wisłę, a miasto stało się rzeczywistą metropolią...

4. 1941 - Kolejne rozszerzenie miasta przeprowadzone przez Niemców, którzy kontynuowali całą masę projektów z czasów II R.P. M.in. należy do nich Most Dębnicki, łącznik kolejowy między Dworcami Głównym i Płaszowem...

5. 1949/57 - Budowa Nowej Huty i włączenie jej do miasta, co sprawiło, że miasto stało się także robotnicze, nie tylko inteligenckie...

Zabrze:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Zabrze#Historia , http://www.um.zabrze.pl/mieszkancy/miasto/historia - najstarsze dokumenty to 1234 - wzmianka o Biskupicach, części dzisiejszego Zabrza, choć osady istniały dużo wcześniej. Sama nazwa to : "Zabrze występuje w nim pod nazwą „Sadbre”, która oznacza miejsce za debrami, czyli porosłymi dołami z płynącym wśród wzgórz strumieniem. Wcześniejsza teoria jakoby nazwa Zabrze powstała od określenia osady „za brzegiem”, w której to nazwie z czasem zatarła się końcówka, zastała w ostatnich latach odrzucona. W początkach istnienia wioski jej usytuowanie było niezwykle malownicze. Na pagórkowatym terenie wokół osady rosły bory i dąbrowy. Obszar Zabrza wynosił w tym czasie 60 dużych łanów, czyli1452 hektary. Część stanowiły ziemie uprawne, część lasy i grzęzawiska. Zabudowania wsi rozciągały się długim rzędem wzdłuż drogi wiodącej w kierunku zachodnim do Gliwic, a we wschodnim do wymienionego w tym samym Rejestrze Zaborza..." Zapisano to w Rejestrzee Ujazdu [Rejestr Wyajsense], dokumencie który datowany jest na przełom XIII i XIV w [okres 1290 / 95 lub 1295/1305]. Pierwsze informacje o Makoszowach - to rok 1498 [z Rejestru wolnych chłopów ziemi bytomskiej].

Miasto - wiek XIX i XX to intensywny rozwój miasta związany głównie z wydobyciem węgla, oraz rozwojem całego Śląska. Prawa miejskie jednakże to dopiero rok 1922, 1 października.

Bytom: http://mojbytom.pl/p,s,historia.html

Pierwsze wzmianki to rok 1123 [zapisy kardynała Idziego o dochodach opactwa tynieckiego], choć osady istniały niemal na pewno w XI wieku. Pierwsze zabudowania powstawały na wzgórzu zwanym Małgorzatka, zaś lokacja na prawnie niemieckim - 1254, mniej więcej tam gdzie dziś jest rynek. Księstwo bytomskie [powstałe w wyniku różnych podziałów terytorialnych w XIII w. poprzez hołd lenny, dostaje się w orbit wpływów czeskich. W wyniku różnych zakrętów historycznych miasto zmienia właścicieli, będąc przez pewien czas m.in w rękach Donnersmarcków. Rozwój i upadek miasta wiąże się z jego bogactwem i przekleństwem. Kopalinami - to dzięki nim miasto bujnie rozwinęło się od XIX w, i obecnie podupada. Najważniejsze zmiany terytorialne wiążą się także z dwudziestoleciem - to wówczas włączono do miasta część nazwaną Rozbark, rokiem '75 - kilka miejscowości wokół miasta - m.in. Sucha Góra i Stolarzowice, oraz '98 - "odpada" Radzionków.

Rozwój obu miast na Śląsku Zabrza i Bytomia - podobnie jak i innych związany jest ściśle z dwoma rzeczami, dwoma okresami historycznymi. Pierwszy - to rozwój tych terenów w okresie tzw. rozbicia dzielnicowego, kiedy Śląsk przynależał do władców czeskich, czy to jako bezpośrednia własność, czy jako księstwa lenne. Okres ten zakończyły wojny husyckie [doszli do Bytomia...]. Wówczas najważniejszym ośrodkiem miejskim były raczej Tarnowskie Góry. Drugim impulsem było odkrycie rud żelaza, węgla i innych. To w wielu wypadkach niekontrolowany, bezplanowy rozwój miasteczek osiedli wokół kopalń, sprawił, po różnych zmianach administracyjnych, że poza ścisłym centrum miasta owe dość często przypominają zlepki osiedli, bywa rozrzuconych bardzo chaotycznie...

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites
Avaritia   

A moje rodzinne miasto, Trzebnica, ma się czym pochwalić :) Znaleziono tu najstarsze w Polsce ślady pobytu homo erecutsa, datowane na ok. 500 000 lat. W V wieku istniała tu słowiańska osada.

Jeżeli zaś chodzi o Trzebnicę w wiekach późniejszych, to pierwszy zapis o moim miasteczku pochodzi z 1138 roku, a w 1202 Henryk Brodaty ufundował tu cysterski klasztor.

Nazwa pochodzi podobno od słowa "trzebić", gdyż na terenie dzisiejszej Trzebnicy znajdowały się bujne lasy, których naturalnie trzeba było się pozbyć, aby móc założyć tu miasto. Od kwietnia do czerwca 1945 roku Trzebnica była siedzibą wojewody dolnośląskiego.

Dziś Trzebnica liczy około 13 000 mieszkańców, jest miastem powiatowym i intensywnie się rozwija. Ale historia obecnego rozwoju jest owiana aferami i niedopowiedzeniami, lecz o tym później/na priv, bo nie chcę sypać nazwiskami, żeby potem mnie nie oskarżono o zniesławienie ;)

Dodam, że Trzebnica jest miejscem urodzenia kilku ważnych osobistości, na przykład Przemysła I księcia wielkopolskiego i Marii Leszczyńskiej, żony Ludwika XV i królowej Francji.

Edited by Avaritia

Share this post


Link to post
Share on other sites

Radomsko. Nazwa pochodzi od rzeki Radomki. Już w X-XI wieku istniało tu grodzisko pierścieniowate. Pierwsza wzmianka w źródłach pisanych w roku 1243, jako miejsce wydania przez Konrada Mazowieckiego przywileju dla dominikanów płockich. Lokacja w roku 1266, za sprawą księcia Leszka Czarnego.

Share this post


Link to post
Share on other sites
kosmaty   

Pierwsza wzmianka o Gdyni pojawiłą się w 1209r, ale z nazwy wymieniona została niespełna 50 lat później. W 1124 powstał kościół pw Michała Archanioła w Oksywiu(obecnie dzielnicy Gdyni). Jak powszechnie wiadomo Gdynia uzyskała prawa miejskie w 1926r(dokładnie 10 lutego, stąd nazwa jednej z głównych ulic w centrum mojej mieściny). Pochwalę się jeszcze, że uczęszczałem do jednej z najstarszych szkół w mieście ;) związani z nią byli ludzie zasłużeni dla Gdyni m.in Lucjan Cylkowski - kto chce, niech sprawdzi kim był.

Fajna stronka o Gdyni: Gdynia - historia miasta na starej pocztówce. Dużo informacji o powstawaniu miasta i to wszystko ilustrowane starą pocztówką plus fotkami z dnia dzisiejszego.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.