Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Moje miasto a pochodzenie jego nazwy

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   

Temat w miarę prosty, łatwy i każdy mam nadzieję, będzie miał tutaj coś do powiedzenia. Skąd wzięła się nazwa Waszego miasta/wsi?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Istnieje wiele legend na temat pochodzenia nazwy mojego miasta. Jedna z nich mówi, że na jednym wzgórzu, które było zielone od lasów pewien chłopiec zaczął uprawę winorośli. Z dzisiejszych czasów istnieje podanie, że ów miasto położone jest na górze, a że pełno jest w nim drzew, stąd wydaje się, jakby było zielone. Z samą nazwą legenda o mieście nie wiele ma wspólnego, bardziej związane jest z rzeką o dźwięcznej nazwie "Złota Łączka" (która z nadziemnej rzeczki stała się podziemną). Jednak po 18 latach mieszkania w tym mieście, od kilku lat mieszkam pod nim, tj. w wiosce, której nazwa wywodzi się, jak podaje legenda, od tego, że piekarz piekł takie placki ziemniaczane (albo nie ziemniaczane). :]

Czy zgadnie ktoś z mojego opisu nazwy tych dwóch miejscowości? ;) ;P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

To pierwsze to obstawiam Zieloną Górę, co do drugiego nie mam pomysłu.

Historię o tym jak to nazwa Warszawa wzięła się od Warsa i Sawy, zna chyba każdy. Legenda istotnie piękna (inna sprawa, że Sawa to imię męskie;). Jednak nazwa Warszawa z dużym prawdopodobieństwem pochodzi od imienia osobowego Warsza, które to imię było dość często spotykane wśród rodu rycerskiego Rawiczów-Niedźwiadków. A ów ród posiadał w XII-XIII wieku na terenie dzisiejszej Warszawy (konkretnie w okolicach Mariensztatu) swoje ziemie. Początkowo nazwa Warszowa, później już Warszawa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Legnica, jest zeslawizowaniem pierwotnego substratu językowego pierwotnej nazwy miejsca. Jak wiadomo na nizinie dolnośląskiej na żyznych ziemiech w najwiekszej liczbie w dziejach Polski mieszkali Celtowie. To oni na ziemi gdzie wzgórza wyrastały z bagien Kaczawy, Wierzbiaka, Czarnej zbudowali gród poświęcony celtyckiemu bogu ognia Lugowi, ten gród to Lugidunum. Fakt ten popiera świadectwo istnienia na teranach miasta pozostalasci warsztatów odlewniczych datowanych juz na czasy kultury łużyckiej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Avaritia   

Trzebnica - podobno nazwa pochodzi od trzebienia drzew, których było pełno na terenie mojej dzisiejszej miejscowości. W XII wieku święta Jadwiga Śląska sprowadziła tu cysterki, z którymi bodajże też była związana jakaś legenda, ale nie pamiętam jej. :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Słupsk, ex Stolpsk, ex Stolp

Nazwa pochodzi bowiem od słupów, na których ustawiono kiedyś miasto z powodu podmokłego gruntu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Trzebnica - podobno nazwa pochodzi od trzebienia drzew

A może bardziej od pogańskiego zwyczaju składania ofiary – „trzeby” to wydaje mi się bardziej prawdopodobne, może było tam jakieś miejsce kultu, chociaż nie jest to chyba konieczne.

[ Dodano: 2008-05-06, 20:16 ]

Słupsk, ex Stolpsk, ex Stolp

Nazwa pochodzi bowiem od słupów

Stołp to nazwa wieży (donżonu) a biorąc pod uwagę ze początek temu miastu dała warownia broniąca brodu na rzece Słupi i osady w jej pobliżu to bardziej prawdopodobny wydaje mi się ten źródłosłów dla nazwy Słupska – stołp (wieża) niż mityczne słupy, na których miałoby ono powstać (czyżby Wenecja? :) ).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Czyżbyś Capricornusie pochodził ze Słupska?

Jeśli niedokładnie streściłem historię, to tylko o mojej nieznajomości świadczy, wszak u nas przyjmuje się, że Słupsk to od slupów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Czyżbyś Capricornusie pochodził ze Słupska?

Ze Słupska? Nie, trochę bardziej na południowy wschód, ale jakiś czas temu siedziałem trochę w topomastyce, choć innych terenów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

Zamość-nazwa pochodzi od wsi Zamoście,na której polach Jan Zamoyski wybudował miasto idealne.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wolbrom- pochodzi od imion Wolframa i Hilarem, którym Władysław Łokietek dał prawo wykarczowania lasów na gruntach wsi królewskiej Dłużec. Niedługo później wyrosło na nich miasteczko.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Rustów - miejscowość założył Rus, ale postanowił, że jego państwo byłoby za blisko Lecha, więc pojechał dalej ;)

Niestety, nikt nie wie naprawdę skąd się wzięła nazwa tej metropolii, która jest wielka plamą na wszystkich mapach (propaganda polska przeciw narodowi rustowiańskiemu).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Pawłowiczki od jakiegoś Pawła czy jakoś tam, a "dzielnica" w której mieszkam Rzeczyca od weneckiego słowa oznaczającego brudną zabagnioną rzekę :mrgreen:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Zalesie - jak dotąd nikt nie wymyślił bardziej mądrego i zawiłego tłumaczenia nazwy od tego, który mówi, iż nazwa miejscowości pochodzi od dość dużych obszarów leśnych położonych zarówno w pobliżu jak i we wsi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Rzeczyca od weneckiego słowa oznaczającego brudną zabagnioną rzekę :mrgreen:

To znaczy w dialekcie Istryjskim czy Dalmatyńskim, czy też oryginalnym z La Serenissymy?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.