Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Moje miasto a pochodzenie jego nazwy

Rekomendowane odpowiedzi

To znaczy w dialekcie Istryjskim czy Dalmatyńskim, czy też oryginalnym z La Serenissymy?

Nie wiem, tylko tyle zapamiętałem z historii gminy ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Lubliniec - książę opolski Władysław ok 1270 roku polował sobie na terenie dzisiejszego Lublińca, tak spodobała mu się okolica - wzgórza, bory, rzeczki itp, że wyrzekł słowa "Lubi (podoba) tu być", a następnie ufundował tam rezydencję myśliwską i kapliczkę, a w niedługim czasie i miasteczko

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Głogów - nazwa najprawdopodobniej pochodzi od głogu rosnącego w pobliżu grodu.

Z ciekawostek mogę dodać, że podobno Głogów pojawił się na mapach jako Lugidunum. Mowa o mapie Ptolemeusza. Chociaż niektórzy uważają, że chodzi o Legnicę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
podobno Głogów pojawił się na mapach jako Lugidunum. Mowa o mapie Ptolemeusza. Chociaż niektórzy uważają, że chodzi o Legnicę.

Tak właśnie Ja uważam i poparłem to wywodem w moim poście do tego tematu. ;) :razz:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jachu   

Szczecin

Pierwotna nazwa Szczecina jest słowiańskiego pochodzenia. Dokumenty pisane zachowane ze średniowiecza są stosunkowo nieliczne i trudno z nich wyciągnąć konkretne wnioski. Dawniej panowało przekonanie, że nazwa miasta pochodzi po prostu od szczeciny. Inni wywodzili ją od słowa ściek (ponieważ wody odrzańskie w tym rejonie bardzo powoli „ściekają" ku Bałtykowi). Nowsze badania postawiły jeszcze dalsze przypuszczenia, że gród szczeciński otrzymał swą nazwę od szczytu, na którym się wznosił. Stare kroniki wspominają, iż miasto znajdowało się na trzech wzgórzach. Od tych szczytów powstała pierwsza nazwa Szczytno. Marian Gumowski na podstawie badań przeprowadzonych na starych pieczęciach miejskich uważał, iż pierwotna nazwa miasta brzmiała Szczycin.

Na przestrzeni wieków Szczecin wielokrotnie zmieniał nazwy. Najstarsza wzmianka wymieniająca nazwę Stettin pochodzi z 1133, w 1188 Stetyn, w 1251 Stityn a także Stitinum, Stytin , Stiltin i Szczeticinice (za: Wikipedia).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Moja wieś- Tarnów pochodzi od nazwy "tarń" oznaczającą roślinę w rodzaju ciernia. Zaś miasto, które mam oddalone o 1 km- Ząbkowice Śląskie miały swą niemiecką nazwę "Frankenstein". Jest kilka wersji genezy tej nazwy. Albo od połączenia nazw sąsiednich wiosek "Frankenberg" (Przyłęk) i Lowenstein (Koziniec) lub od imion dwóch bohaterów miasta: Franka i Steina ale jest też mnóstwo innych, tyle, że mniej prawdopodobnych wersji.

Właśnie od dawnej nazwy Ząbkowic Śląskich pisarka Mary Shelley najprawdopodobniej wzięła tytuł do swej powieści "Frankenstein". Angielkę do stworzenia samego potwora mogła zainspirować udokumentowana w niemieckiej gazecie afera grabarzy ząbkowickich, którzy preparowali ludzkie zwłoki, tworzyli z nich proszek i śmiertelnie zatruli dwa tysiące mieszczan. Lub (i tutaj mamy alternatywę) pisarka ułożyła fabułę zainspirowana opowieściami o ząbkowickim potworze, Diabelskim Łowcy (Frankensteinie), który zabijał miejscowych ludzi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Rezz - nie mam pojęcia. Chwilowo mam dość tej "twórczości" autorów herbów (ci którzy wymyślali herby i legendy swoich rodów). ;P Zresztą to ciekawe, że wieś ma swój herb. Może to jakiegoś rodu?

Nazwa mojej miejscowości jest prosta, pochodzi prawdopodobnie od zielonych wzgórz, które były winnymi wzgórzami. Od najdawniejszych czasów Grunberg, po 1945 jakiś czas funkcjonowała nazwa Zielonagóra, dopiero potem rozdzielono na Zielona Góra. :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
To herb mojej Wsi. Ciekawe kto zgadnie jakiej.

Coś mi to wygląda na powojenną (albo nawet całkiem niedawną) twórczość herbową. Stawiałbym na Ziemie Odzyskane, okolice Odry, wieś lokowana w czasie akcji kolonizacyjnej na Śląsku (1240). Reszta jest dla mnie tajemniczą tajemnicą :wink: .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ak_2107   
Nazwa mojej miejscowości jest prosta, pochodzi prawdopodobnie od zielonych wzgórz, które były winnymi wzgórzami. Od najdawniejszych czasów Grunberg, po 1945 jakiś czas funkcjonowała nazwa Zielonagóra, dopiero potem rozdzielono na Zielona Góra.

No, takie proste to nie jest....:wink: Zielona Gora ( Grünberg) nie lezy na gorze, tylko w dolinie,

z racji polozenia powinna sie nazywac raczej Zielona Dolina (Grüntal). A winosrosli na wzgorzach

otaczajacych przyszle miasto wtedy jeszcze nie bylo. W XIX wiecznej kronice sa dwie dalsze teorie

dot. nazwy miasta - pierwsza to zniemczenie nazwy polskiego osiedla, ktore lezalo na zboczu jednego

ze wzgorz - Ziegenbergu ( kozia Gora (?)) - to osiedle - folwark - mialo sie nazywac "zielonagora". Pozostaloscia sa nazwy geograficzne- topononimy - z tego okresu zachowane w jezyku niemieckim - "dom" , "podskale".

Dalsza teoria zaklada przyjecie nazwy miejscowosci od nazwiska jednego z kolonizatorow.

Pochodzili oni z rejonu Frankfurtu nad Odra ( a pierwotnie z Frankonii). Wsrod tamtejszej ludnosci

wymieniani sa m.in."Grüninberg", "Grünenberg".

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Rezz112   
Coś mi to wygląda na powojenną (albo nawet całkiem niedawną) twórczość herbową. Stawiałbym na Ziemie Odzyskane, okolice Odry, wieś lokowana w czasie akcji kolonizacyjnej na Śląsku (1240). Reszta jest dla mnie tajemniczą tajemnicą ;) .

Niezbyt Odry ale blisko.

Coś koła Ząbkowic Ślaskich i Kudowy Zdrój.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   
No, takie proste to nie jest....;) Zielona Gora ( Grünberg) nie lezy na gorze, tylko w dolinie,

z racji polozenia powinna sie nazywac raczej Zielona Dolina (Grüntal). A winosrosli na wzgorzach

otaczajacych przyszle miasto wtedy jeszcze nie bylo. W XIX wiecznej kronice sa dwie dalsze teorie

dot. nazwy miasta - pierwsza to zniemczenie nazwy polskiego osiedla, ktore lezalo na zboczu jednego

ze wzgorz - Ziegenbergu ( kozia Gora (?)) - to osiedle - folwark - mialo sie nazywac "zielonagora". Pozostaloscia sa nazwy geograficzne- topononimy - z tego okresu zachowane w jezyku niemieckim - "dom" , "podskale".

Dalsza teoria zaklada przyjecie nazwy miejscowosci od nazwiska jednego z kolonizatorow.

Pochodzili oni z rejonu Frankfurtu nad Odra ( a pierwotnie z Frankonii). Wsrod tamtejszej ludnosci

wymieniani sa m.in."Grüninberg", "Grünenberg".

pozdr

No tak, wiadomo, że nie leży na górze, ale na wzgórzach. :P

W każdym razie w '45 roku przetłumaczono dosłownie z "Grunbergu" na "Zielonągórę". Dopiero z czasem rozdzielono tę nazwę na dwie. :P

No i często w topograficznych źródłach jest Grunberg Schl. czyli Zielona Góra Śląsk, tj. chodzi o to miasto w dzisiejszym województwie lubuskim. ;) Bo podobno jest jeszcze inny Grunberg. :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ak_2107   
W każdym razie w '45 roku przetłumaczono dosłownie z "Grunbergu" na "Zielonągórę". Dopiero z czasem rozdzielono tę nazwę na dwie. (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)

Wczesniej.

Zielona Gora jako Zielona Gora zamiast Grünberg pojawia sie w polskich zrodlach wczesniej - juz chyba

w XVI - XVII w.

No i często w topograficznych źródłach jest Grunberg Schl. czyli Zielona Góra Śląsk, tj. chodzi o to miasto w dzisiejszym województwie lubuskim. (IMG:style_emoticons/default/wink.gif) Bo podobno jest jeszcze inny Grunberg. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Miasto w Hesji.

W ogole miejscowosci o nazwie Grünberg jest na zachod od Zielonej Gory co najmniej kilkanascie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Rezz112   

Podpowiedź:

Pod moją wsią rozegrała się bitwa. Z jednej strony był Rogatka, a zdrugiej nie pamiętam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.