Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Pancerny

Powieści historyczne o RON-ie

Rekomendowane odpowiedzi

Pancerny   

Moja wielka miłość do Polski szlacheckiej zapoczątkowana została przez czytanie w szczenięcym wieku powieści historycznych.Jeśli znacie jakieś powieści z okresu wolnej elekcji,to proszę zamieszczajcie je w tym temacie(tytuł i autor -obowiązkowy),bo nawet jeśli jedna osoba,za kilka lat powie,że dzięki naszemu Forum,pokochało historię to chyba warto...

W tej chwili pamiętam:

1- Trylogia - Henryk Sienkiewicz

2- Jeźdźcy Apokalipsy - Kazimierz Korkozowicz

3- Krwawy sztorm - Augustyn Necel

4- Hrabina Cosel - Józef Ignacy Kraszewski

5- Bajbuza - Józef Ignacy Kraszewski

6- Ostatni zwycięzca - Kazimierz Korkozowicz

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Moja wielka miłość do Polski szlacheckiej zapoczątkowana została przez czytanie w szczenięcym wieku powieści historycznych.

To ja mam dokładnie tak samo. Miłość kwitnie do dzisiaj :shy:

Dodam może coś z nowszych dzieł, Jacka Komudy:

"Bohun"

"Czarna szabla"

"Diabeł łańcucki"

Ze starszych rzeczy, to "Paziowie króla Zygmunta" Antoniny Domańskiej.

Czytałem jeszcze parę książek dot. epoki, ale nie mogę za Chiny sobie teraz przypomnieć tytułów i autorów, dawno to było... :ermm:

No i "Trylogia" od 9 roku życia obowiązkowo :wink:

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

"Za króla Stefana"-Artur Gruszecki

Dodam może coś z nowszych dzieł, Jacka Komudy:

"Bohun"

"Czarna szabla"

"Diabeł łańcucki"

Nie znam tego autora, coś ciekawego, warto mu poświęcić czas?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jacek Komuda, herbu Kościesza jest zawodowym historykiem, działa też chyba w stowarzyszeniu "Warchoły i pijanice". Jego książki to beletrystyka oparta na faktach, poprzedzone głębokimi badaniami historycznymi. Lekka ręka, świetnie się czyta, gorąco polecam :lol:

Taka alternatywa do Sienkiewiczowskiej Trylogii. Komuda nie mówi, że przedstawia historię, tylko się na niej opiera. Reszta to jego fantazja. Bardzo ładna zresztą :wink:

Pozdrawiam.

[ Dodano: 2008-04-09, 19:49 ]

Postać co by tu nie mówić, trochę kontrowersyjna - http://www.historycy.org/index.php?showtopic=30348&hl=

Bo mu wciskają przysłowiowe dziecko w brzuch :lol:

Nie czytali jego uwag czy wstępów. Komuda wyraźnie napisał, że nie przedstawia faktów historycznych w swoich książkach (poza pewnymi, oczywistymi), ale snuje powieść osadzoną w tamtych realiach. Wszelkie hipotezy, to jego beletrystyczny wymysł, nie można tego traktować w kategoriach wiedzy. Podobnie było u Sienkiewicza. Jak ktoś w "historykach" traktuje książki Komudy jako podręczniki do historii, to już jego problem :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

"W ręku Boga"-Andrzej Stojowski, dalsza część "Trylogii"- Sienkiewicza.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

"Lisowczycy"Bogusław Sujkowski.O przygodach dwóch chłopców,którzy zaczęli służbe w XVII-sto wiecznej jednostce "Grom".

"Na polu chwały"Henryk Sienkiewicz.Romans,którego akcja toczy się podczas przygotowań Jana III Sobieskiego do odsieczy wiedeńskiej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

"Szwedzi w Warszawie" - powieść historyczna Walerego Przyborowskiego wydana w 1901 roku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
artifakt   

Trylogia B. Królikowskiego "Błażeja Siennickiego..." - opowieść i losy Błażeja Siennickiego, towarzysza pancernego i jazdy lekkiej wplątane w losy XVIIw. Rzeczypospolitej

M. Sadzewicz "Skrzydła i Buńczuki" - opowieść o współczesnym naukowcu, przeniesionym w czasy Sobieskiego i wielkiej wiktorii Chocimskiej.

A. Stojowski "Carskie Wrota" - opowieść o dymitriadach, ułożona w formie spowiedzi uczestniczącego w nich księdza jezuity...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A "Carskie wrota" to zdaje się, że gdzieś mam, tylko muszę wygrzebać ;)

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
artifakt   

Znalazłem jeszcze na półce pierwszą powieść, która mnie zafascynowała:

B. Królikowski - Szable nie rdzewiały. opowieść o Cecorze, Chocimiu i dwóch lisowczykach, z których jeden dostaje się na galerę a drugi dalej walczy...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Z mocno "zakurzonych" pozycji wspomnieć można:

F. Skarbek "Damian Ruszczyc. Powieść z czasów Jana III", "Tarło. Powieść z dziejów polskich"

A. Bronikowski "Jana Kazimierza więzienie we Francji", "Hipolit Boratyński", "Elekcja"

M. Czajkowski "Stefan Czarniecki"

Z. Kaczkowski "Annuncjata", "Powieść ostatniego z Nieczujów", "Bitwa o chorążankę", "Kasztelanice Lubaczewscy"

J. Zachariasiewicz "Marek Poraj", "Tajny fundusz"

W. Łoziński "Opowiadania imć pana Wita Narwoja", "Skarb watażki"

H. Rzewuski "Zaporożec", "Adam Śmigielski", "Rycerz Lizdejko"

T.T. Jeż "Z burzliwej chwili"

W. Przyborowski "Oblężenie Warszawy", "Najazd o cześnikównę", "Arianie".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.