Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Pancerny

Sprawa Samuela Zborowskiego

Recommended Posts

Pancerny   

W czasie uroczystości koronacyjnych Henryka I Walezego,Samuel Zborowski w czasie bójki ze sługą kasztelana przemyskiego Andrzeja Wapowskiego,uderzył czekanem w głowę samego Wapowskiego wskutek czego kasztelan zmarł.Samuel Zborowski został skazany na banicję i wyjechał do Siedmiogrodu na dwór Stefana Batorego.Po elekcji Stefana wraca do Polski gdzie spiskuje przeciw królowi.

Ujęty przez Zamojskiego został skazany na śmierć.Wyrok wykonano....

Co Wy myślicie o zaistniałej sytuacji?Jakie było stanowisko szlachty w tej sprawie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Spiskował z Habsburgami przeciwko królowi. Groził zamachem na króla Stefana Batorego.

To czy kara nie była adekwatna do winy?

Szlachta swojego broniła ze strachu przed królem, albo z innych osobistych korzyści. Podobno sam król miał usankcjonować wykonanie wyroku tymi słowami: Canis mortuus non mordet ( Nieżywy pies nie gryzie).

Później przerażona szlachta na sejmie w 1588 r. uchwaliła prawo, co do obrazy majestatu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pancerny   
To czy kara nie była adekwatna do winy?

Kara jak najbardziej adekwatna,tylko dlaczego Zamojski zezwolił na przyjazd Samuela z Batorym.Z tego co wiem banita ma zakaz powrotu po karą utraty gardła.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kara banicji była stosunkowo lekka, za przewinienie zabójstwa ( wprawdzie w afekcie) senatora w obecności króla. Bracia słusznie mogli się spodziewać, iz gdy przyjdą czasy wojenne Samuel będzie się mógł zrehabilitować. Zamoyski nienawidził Zborowskich ,bo byli dla niego konkurencją w polityce. Załatwił sprawę w białych rękawiczkach (banita mógł być zgładzony). Resztę braci rzucił w niebyt polityczny oskarżajac o zdradę. Cała sprawa była zgodna z prawem, ale trudno opszeć się wrażeniu , że tak naprawdę nie za bardzo z etyką wojskową i polityczną szlachty. Ścięcie "obrońcy ojczyzny' spowodowało spadek popularności kanclerza (tyrana?). Trzeba dodać,iż sejm zrehabilitował Samuela (nic dodać, nic ująć).

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   

Czytałem, absolutnie nic, autor pisze o czym mu się zamarzy (jakie wino pił Kochanowski? i takie tam wykłady filozoficzne...), zero "naukowości", jeśli kogoś kręcą takie gawędy, niech czyta. Ja myślałem, że to coś poważniejszego, ale nazwisko autora poznałem dopiero po przeczytaniu ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.