Jump to content
  • Announcements

• Jarpen Zigrin

Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Gnome

Okinawa 1945

Recommended Posts

Leuthen   
Według tego, co pamiętam, to zatopić im się udało 26 statków i okrętów wojennych i 13 niszczycieli.

Wg danych zawartych w książce "Wojna na Pacyfiku. Encyklopedia" Jamesa F. Dunnigana i Alberta A. Nofiego (Warszawa 2000) na s. 216 amerykańską flotę desantową pod Okinawą zaatakowało z powietrza ponad 1500 kamikadze i niemal tyle samo zwykłych samolotów. Wskutek tego 21 jednotek zatonęło, 43 zostały uszkodzone w tak poważnym stopniu, że nie zdołano ich wyremontować do końca wojny. Kolejne 23 jednostki musiały spędzić w stoczni ponad 30 dni. Ponadto 151 jedenostek było lekko uszkodzonych. Poległo 4300 marynarzy, a 5400 zostało rannych.

puella   
Według tego, co pamiętam, to zatopić im się udało 26 statków i okrętów wojennych i 13 niszczycieli.

Wg danych zawartych w książce "Wojna na Pacyfiku. Encyklopedia" Jamesa F. Dunnigana i Alberta A. Nofiego (Warszawa 2000) na s. 216 amerykańską flotę desantową pod Okinawą zaatakowało z powietrza ponad 1500 kamikadze i niemal tyle samo zwykłych samolotów. Wskutek tego 21 jednotek zatonęło, 43 zostały uszkodzone w tak poważnym stopniu, że nie zdołano ich wyremontować do końca wojny. Kolejne 23 jednostki musiały spędzić w stoczni ponad 30 dni. Ponadto 151 jedenostek było lekko uszkodzonych. Poległo 4300 marynarzy, a 5400 zostało rannych.

Leuthen, ja podając powyższe dane liczbowe miałam na myśli, te z przeciągu 3 miesięcy walki - czyli podsumowanko akcji "kamikaze" tylko i wyłącznie.

O jakiej akcji desantowej traktujesz? Bo szczerze to nie przypominam sobie takiej, w której jednorazowo wystawili by japońce ponad 1500 "kamikaze". Ustosunkowałabym się jakoś, ale dopiero jak będę wiedziała do czego. :)

Pozdrawiam.

puella   

No co mnie Panie w błąd wprowadzasz tą akcją desantową. ;P Desant jest akcją zmasowanego ataku i przerzutu wojsk,logistyki na terytorium wroga, mające na celu trwałe zajęcie owego terytorium.

Operacja na Okinawie trwała 3 miesiące, więc zdecydujmy się o czym mówimy. ;) Przynajmniej ja to tak rozumuję..;)

amerykańską flotę desantową pod Okinawą zaatakowało z powietrza ponad 1500 kamikadze i niemal tyle samo zwykłych samolotów. Wskutek tego 21 jednotek zatonęło, 43 zostały uszkodzone w tak poważnym stopniu, że nie zdołano ich wyremontować do końca wojny. Kolejne 23 jednostki musiały spędzić w stoczni ponad 30 dni. Ponadto 151 jedenostek było lekko uszkodzonych. Poległo 4300 marynarzy, a 5400 zostało rannych.

I znów mam inne dane - cholera wie, z czego te rozbieżności nam się biorą...

Według mej wiedzy, pod Okinawą zginęło 1900 "kamikaze", w operacjach zarówno morskich i lotniczych ( wliczając w to straty zadane przez "kamikaze" )36 statków i okrętów wojennych zostało zatopionych, uszkodzonych 368 - w tym trzeba wziąć poprawkę, że 39 przez tajfun. Co do samolotów, to amerykańskich zdjęto 763.

Natomiast co do danych "ludzkich", to nie pamiętam jak to było - musiałabym sobie coś przejrzeć...

Pozdrawiam ciepło.

Leuthen   
No co mnie Panie w błąd wprowadzasz tą akcją desantową. Desant jest akcją zmasowanego ataku i przerzutu wojsk,logistyki na terytorium wroga, mające na celu trwałe zajęcie owego terytorium.

Operacja na Okinawie trwała 3 miesiące, więc zdecydujmy się o czym mówimy. Przynajmniej ja to tak rozumuję..;)

Owszem, desant jako taki miał miejsce 1 kwietnia 1945 r., ale przecież nie było tak, że nazajutrz akwen dookoła wyspy pozostał pusty - flota amerykańska nadal na nim przebywała i wspierała żołnierzy walczących na wyspie. Tym samym nadal można ją określać mianem "floty inwazyjnej", tym bardziej, że takiego określenia użyli autorzy wspomnianej encyklopedii walk na Pacyfiku.

I znów mam inne dane - cholera wie, z czego te rozbieżności nam się biorą...

Zmora każdego historyka ;) Nie tylko na ten temat w opracowaniach są rozbieżne informacje. Zależy to często od tego, na czyich danych się opieramy (w tym przypadku mamy do wyboru: japońskie lub amerykańskie). Ja powołałem się na w/w encyklopedię, jako pozycję względnie nową.

ja bym to jakoś ładniej określiła. ;P

A po co określać ładniej? Tu się liczy przedstawienie piekła wojny, a nie romantyczne falbanki! :mrgreen:

Z czym mi się kojarzy bitwa o Okinawę?

Mi z krwawym przemierzaniem w kilkuosobowych grupkach bezimiennego, niekończącego gąszczu i kultowym "Banzai" gdzieś w krzakach...

Andreas   

Tak ciekawy temat - a martwy, szkoda.

Z czym mi się kojarzy Okinawa? Oczywiście, z błotem, ulewnym deszczem i kamikaze. :D Kojarzy mi się z ostatnią wielką bitwą II WŚ i decyzją o zrzuceniu bomb atomowych. I oczywiście - ze śmiercią obydwu głównodowodzących, co stanowi rzadkość, jeśli chodzi o bitwy ostatniej wojny światowej.

Kojarzy mi się z nazwami takimi, jak Yaetake, Głowa Cukru czy Shuri, które wryły się tysiącom żołnierzy w pamięć do końca życia.

Zastanawiające jest to, jak różnie wyglądał maj 1945 roku na różnych frontach. O ile w Europie amerykańscy żołnierze świętowali, tańcząc z roześmianymi dziewczynami w jasno oświetlonym Paryżu, Londynie i Brukseli, popijając whisky i chodząc do kin, ich koledzy tysiące kilometrów dalej siedzieli w zalanych wodą dołkach, ginąc setkami u wrót Japonii w walce z gotowymi na śmierć żołnierzami japońskiego Cesarza.

Eugene Sledge, kompania ''K'', 3. batalion, 7. pułk 1. Dywizja Marines:

8 maja nazistowskie Niemcy podpisały akt bezwarunkowej kapitulacji. Przekazano nam tę podniosłą informację, lecz w zestawieniu z własną niedolą i zagrożeniem nikogo to zbytnio nie obchodziło. Najczęstszy komentarz, jaki słyszałem, brzmiał: >>I co z tego?<< (...) Hitlerowskie Niemcy mogły równie dobrze leżeć na księżycu