Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Gnome

Wojna austriacko-pruska 1866

Rekomendowane odpowiedzi

gregski   

Najpierw to muszę ją przeczytać.

Czy jest do osiągnięcia w Matrasie? (mam tam 20% zniżki...)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

A zakupiłem i czytam. Jestem w roku 1866. Książka jest inna niż zwykle się oczekuje od wojennych, bo bohaterem jest naród polski. Ale czyta się dobrze.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Przeczytałem po raz drugi rok 1866 i w sumie zaciekawiły mnie kwestie rozkazów z 26 na 27 czerwca. Bo ciekawi mnie czy wiadomo kiedy Benedek miał pewność, że od Kłodzka idzie 2 Armia ? Ale tak do godziny.

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Kupiłem sobie książkę Wawro i tam podaje, że Benedek wiedział o tym już trzy dni wcześniej nim ruszyła przez granicę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fejszter   

Kupiłem sobie książkę Wawro i tam podaje, że Benedek wiedział o tym już trzy dni wcześniej nim ruszyła przez granicę.

Z tymi książkami to różnie bywa. Poznałem człowieka, który był nagrywany a jego wypowiedzi ubarwione, pisałem o tym ( odnośnie pracy w kamieniołomach czyli kopalni granitu ). Nie napiszę o którą książkę chodziło i nie przytoczę nazwiska autora czy osoby cytowanej, osoba cytowana jak stwierdziła kłamliwie sobie tego nie życzyła. Prawdę poznaję się w rodzinie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Tak se czytam ten temat;

Jest to także przykład totalnej porażki niejakiego Fryderyka Engelsa jako komentatora wojennego. Typował klęskę Prus, bo według niego, opierając się na "naukowych" zasadach, nie miały prawa wygrać .
I znalazłem "perełkę".

Tomasz - Możesz coś więcej na ten temat napisać?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

To jest w krytykowanej książce Deszczyńskiego "Sadowa 1866" On ją napisał po części na podstawie prasy, a nie materiałów wojskowych, za co się go krytykuje, ale co daje tej książce urok. Nadają mu go między innymi te opinie Engelsa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Wiem że naciskam i jestem upierdliwy. ale;

Jakie te "naukowe zasady" mógł sobie wymyślić Fryderyk Engels?

Pomyślmy co autor miał na myśli.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Napoleońskie. Benedek mógł działać po liniach wewnętrznych wobec przeciwnika nadchodzącego w rozproszeniu. No i miał przewagę liczebną.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

No dobra.

Już wiem że nie znasz relacji Engelsa.

A gdyby nawet, to i tak one by tu guzik wniosły.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Źle typujesz. On nie pisał relacji tylko analizy. A pointa tkwi w czymś innym. Jako zwolennik (naukowego) marksizmu nie używał dialektyki do swych prognoz. Jako marksista powinien chyba dostrzec przechodzenie zmian ilościowych w jakościowe ?

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Kierując się Twoją argumentacją, dochodzę do wniosku że np. Związek Radziecki sprzeniewierzył się dialektyce marksistowskiej tworząc armię wielką liczebnie, ale słabą jakościowo.

Karol Marks był marksistą? - Dobre.

Czyżbym ja był Poldasistą?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.