Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
szpek_chomik

Koniec partii politycznych?

Rekomendowane odpowiedzi

Narya   

Generalnie to komunizm zakłada, że nie będą potrzebne partie, ani państwa, ani żadne instytucje. Więc z pewnością, tak, partii nie będzie. Bo nie będą potrzebne w komunizmie. :hug:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Czyli "generalnie" zakładasz że w przyszłości komunizm zapanuje na świecie? Już paru w historii z tego błędnego założenia wychodziło i zobacz jakie tego skutki teraz są... No ale to inny temat, a moja teza odnosi się raczej do demokracji liberalnych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Tak, zakładam istnienie komunizmu w przyszłości, a co za tym idzie brak partii politycznych i w ogóle państw (które w dobie komunizmu byłyby zbędne).

Mylisz chyba odłam bolszewicko-leninowski, który zakładał istnienie jednej partii komunistycznej w państwie, jako całe społeczeństwo (tak w wielkim skrócie). Są różne odłamy ruchu komunistycznego (co ciekawe marksiści-leniniści pozostałe odłamy nazywają "rewizjonistami") i nie powinno się generalizować całego ruchu komunistycznego do jednej wielkiej, niezidentyfikowanej masy. To tak jakby wszystkich opozycjonistów w PRL określić jako AWS (w końcu partia Solidarności).

Nie tylko liberałowie głosili hasło (jak to określiłeś - tak to zrozumiałem) braku partii politycznych w przyszłości. Komuniści również, a pisali o tym jeszcze Marks i Engels.

To tak w wielkim skrócie. :hug:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   

Witam,

Nawiązując do komunizmu, to:

Tak, zakładam istnienie komunizmu w przyszłości, a co za tym idzie brak partii politycznych i w ogóle państw (które w dobie komunizmu byłyby zbędne).

Komunizm w zasadzie, tak samo jak i anarchia są utopią, bo (tak w wielkim skrócie), to ich prawidłowego istnienia potrzebna jest w zasadzie jednakowość poglądów i podporządkowanie się społeczeństwa ideologii. Zawsze znajdzie się człowiek, który będzie myślał inaczej, więc IMHO prędzej, czy później komunizm upadnie, a anarchia zmieni się w bezprawie...

Taka jest moja skromna opinia...

że w przyszłości zniknie podział polityków na partie?

Cóż, niestety nie czytałem Twojego artykułu (nie mam czasu, zaraz uciekam), ale nie wydaje mi się to zbytnio realne, gdyż politycy są, mniej lub bardziej, ale odzwierciedleniem społeczeństwa, a jako, że te składa się z wielu różnych osobowości, to różnice istnieć będą cały czas (podczas życia ziemskiego :hug: )...

Pozdrawiam serdecznie :wink

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   

Witam,

Proszę nie łączyć anarchistów z komunistami.

W żadnym wypadku nie łączę, mówię po prostu, że obie te ideologie są nie do rzeczywistego wprowadzenia, a co za tym idzie są ideologiami utopijnymi.

Pozdrawiam :hug:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   
obie te ideologie są nie do rzeczywistego wprowadzenia, a co za tym idzie są ideologiami utopijnymi.

Tu masz rację. :hug:

Ale zakładają w swoich założeniach, że nie będzie partii politycznych. Nie wiem jak anarchizm, ale myślę, że komunizm kiedyś na świecie zapanuje (z tymże że to jest mój pogląd, a ty możesz uważać przecież inaczej) i zniknie walka polityczna a co za tym idzie również partie. :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Granat   
myślę, że komunizm kiedyś na świecie zapanuje (z tymże że to jest mój pogląd, a ty możesz uważać przecież inaczej) i zniknie walka polityczna a co za tym idzie również partie. :)

Ja też tak uważam :] Niestety chyba nie będzie to w najbliższych latach :/ A szkoda bo komunizm to pierwsza ideologia na świecie :) Spójrzcie na komunizm pierwotny - kobiety zbierały owoce i szyły a mężczyźni polowali - ale wszyscy jedli wszystko a jedyna ich własnością było ich ubranie :] Taki ład mi się marzy, a nie liberalizm :P

Ale nawet bez komunizmu może padną partię :] Przecież w końcu ludzie sie zbuntują przeciwko takim wyborom jakie są teraz... Dlaczego jak zagłosuję na pana X to pan Y zyskuje poparcie ( bo jest liderem ) a pan X nawet nie wchodzi do Sejmu ? Nie chcę głosowania na partię tylko na ludzi którym mogę zaufać i wiem że są wystarczająco kompetentni do pełnienia swojego obowiązku.

P.S. Może temacik o ideologiach lub marzeniach :hug:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dziś prawdziwych komunistów już nie ma :hug:

Rozmawiając o ideologiach, to nie tylko sam komunizm jest utopią, ale przede wszystkim utopią jest równość wszystkich ludzi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   
Dziś prawdziwych komunistów już nie ma :) Rozmawiając o ideologiach, to nie tylko sam komunizm jest utopią, ale przede wszystkim utopią jest równość wszystkich ludzi.

...

...

...

Uważam się za prawdziwego komunistę (ale nie rewolucjonistę, a rewolucjonista nie jest tożsamy z komunistą, często niestety [dzięki marksizmowi-leninizmowi] utożsamia się obu).

Uderzyłeś w struny moich poglądów, szpeku. :P To boli. :hug: Wierzę, że ja mam słuszność, że komunizm jest możliwy do realizacji, ale zawsze to podkreślam, że to mój własny pogląd, a określając coś, że jest utopijne, odbieram to jako akt ośmieszający (przepraszam, jeśli źle odebrałem, ale tak odebrałem) komunizmu, a co za tym idzie także moich poglądów. :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie mam zamiaru ośmieszać czyjekolwiek poglądy. Tak samo, jak Ty masz swoje zdanie, tak według mojego, komunizm to marzenie niemożliwe do realizacji.

Nie da się ukryć, że komunizm bolszewicki jest pochodną komunizmu "klasycznego". W związku z tym ideolodzy komunizmu tacy jak Marks czy Engels są współodpowiedzialni za to wypaczenie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Granat   
Nie da się ukryć, że komunizm bolszewicki jest pochodną komunizmu "klasycznego". W związku z tym ideolodzy komunizmu tacy jak Marks czy Engels są współodpowiedzialni za to wypaczenie.

Nie zgodzę się. Czy np. Papież Katolicki ma odpowiadać za to że Arabowie robią zamachy ? Bo przecież w pewnym sensie Islam JEST pochodną Chrześcijaństwa, a Chrześcijaństwo Judaizmu... No i wszystkiemu winni żydzi xD ?

To co zrobili bolszewicy można porównać do wprowadzenia liberalizmu i narzucania coraz to większych podatków...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Szpek mógłbyś założyć osobny temat o komunizmie, bo zdaje się, że robimy OT i nie wiem czy mam ci odpowiadać, a powinienem odpowiedzieć i jednocześnie nie powinienem, bo zrobię OT. Taki moralny dylemat mam. :(

Jak Marks i Engels mogą być współodpowiedzialni, jak długo, długo po ich śmierci pojawił się na scenie dopiero Lenin? :P

Zresztą to Lenin wypaczył myśl Marksa i Engelsa a nie odwrotnie.

Generalnie to ja wierzę w taki komunizm, który przedstawił Marks w swoim dziele, chociaż w komunizm adekwatny do dzisiejszych czasów, a nie realiów XIX wieku.

Wracając do tematu:

Może się zdarzyć koniec partii politycznych, bo zauważcie, że chociażby na polskiej scenie politycznej owoce zbiera polaryzacja tej sceny i czyszczenia z partii. Chociaż.. czy nie dążymy do monopartii?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Jak Marks i Engels mogą być współodpowiedzialni, jak długo, długo po ich śmierci pojawił się na scenie dopiero Lenin?

Jeśli ja założę bombę zegarową, która wybuchnie długo po mojej śmierci, to ja jestem za to odpowiedzialny. Marks stworzył ideę, która stała się podwaliną pod leninizm. W dodatku ideę, która się zmaterializowała politycznie.

Od marksizmu do bolszewiczmu prowadzi linearna historia rozwoju.

Można mówić, że jest się "prawdziwym komunistą", a nie takim złym, radzieckim. Ale przecież Lenin też tak się określał. Bezpośrednio powoływał się na dziedzictwo Marksa.

Generalnie to ja wierzę w taki komunizm, który przedstawił Marks w swoim dziele, chociaż w komunizm adekwatny do dzisiejszych czasów, a nie realiów XIX wieku.

Więc albo jedno, albo drugie ;) Manifest komunistyczny był bardzo silnie osadzony w realiach XIX wieku. Więc jak można wierzyć w komunizm marksowski ale dwudziestowieczny?

pozdrawiam bardzo serdecznie

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.