Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Narya   

A ten się znowu czepia. I pewnie znowu się przyczepi do szczegółów, ale trudno. Dla mnie było świetnie uchwycone tło historyczne wczesnośredniowiecznej Europy, a zwłaszcza Rzymu. Sama legenda o papieżycy mnie w tym filmie pośrednio zainteresowała.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   
A Ogniomistrz Kaleń ukazuje wszystkie walczące strony w mało korzystnym świetle

W którym momencie ukazuje w mało korzystnym świetle Ludowe Wojsko Polskie i KBW? Ja pamiętam głównie brutalność ''żubrydowców'' i upowców(plus jakże wymowne przymierze).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Spin   

Narya, obejrzałem sobie ten film właśnie,jakoś mi umknął wcześniej.

Jeśli miałbym porównywać tła (ogólnie w filmach) to "Agora" zdecydowanie bije go na głowę,a co do okresu (późniejszego ) to "Joanna d`Arc".

Nieszczególny ten filmik,taki po łebkach, papieżyce też pomijam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
A ten się znowu czepia. I pewnie znowu się przyczepi do szczegółów, ale trudno. Dla mnie było świetnie uchwycone tło historyczne wczesnośredniowiecznej Europy, a zwłaszcza Rzymu. Sama legenda o papieżycy mnie w tym filmie pośrednio zainteresowała.

Zaraz czepia... :)

Po twych objaśnieniach staje się to dla mnie zrozumiały twój osąd.

Dla mnie filmy A. Kurosawy i "Królowa Margot".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
W którym momencie ukazuje w mało korzystnym świetle Ludowe Wojsko Polskie i KBW? Ja pamiętam głównie brutalność ''żubrydowców'' i upowców(plus jakże wymowne przymierze).

Oczywiście- od razu można zauważyć, że po jednej stronie razem do worka wrzuceni są UPA i NSZ a po drugiej LWP. Żubryd był w owym okresie wykreowany na symbol "reakcyjnego" podziemia i tak też został w filmie ukazany. Oglądając Ogniomistrza Kalenia należy wyłapać ową agitkę... Przyjajmiej ukazuje prawdziwy obraz UPA, o co dziś trudno...

Edytowane przez montezuma1985

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Spin, secesjonisto:

Mnie tam w filmie "Papieżyca" urzekł krajobraz rzymski we wczesnym średniowieczu. Monumentalne starożytne ruiny i budynki obok średniowiecznego targu miejskiego. I może to właśnie było przyczyną, że film stał się jednym z moich typów dla najlepszego filmu historycznego roku.

Inny film - też o krajobrazie rzymskim - to "Konklawe". Poza tym dla "laika" film uczy jak się dokonuje konklawe (na 5 sposobów) oraz kilka "wątków" historycznych. Film oparty o dziennika Piusa Piccolominiego (II? IV? Pogubiłem się w numeracji - stąd określiłem go "Piccolominim").

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Ale był tylko jeden Pius z swoimi słynnymi dziennikami. ;-)

Chyba chodziło mi o Piusa II (wybór 1458 r.).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
W którym momencie ukazuje w mało korzystnym świetle Ludowe Wojsko Polskie i KBW? Ja pamiętam głównie brutalność ''żubrydowców'' i upowców(plus jakże wymowne przymierze).

Oj, tu bym lekko polemizował. "Kaleń" oczywiście skierowany był przeciwko żubrydowcom i upowcom, co bynajmniej nie dziwi. Trudno, aby film nakręcony w 1961 r. ich gloryfikował, zresztą i dziś gloryfikacja upowców w polskim filmie raczej nie wchodzi w rachubę. Co innego "Залізна сотня" i podobne dzieła, ale to polskie filmy raczej nie są.

Ale jest w tym filmie parę scen bardzo charakterystycznych. Ogniomistrz Kaleń, zamiast wykazywać wolę walki do końca z faszystowskimi bandami chce do domu, wredny porucznik Matula kopie dołki pod Kaleniem, polska kadra oficerska jest śmiertelnie zmęczona i znudzona (scena jedzenia szklanki), a pościg za upowcami jest prowadzony nader nieudolnie. "Ogniomistrz Kaleń" - w moim mniemaniu - oprócz tego, że jest dobrym filmem "militarnym", oddającym oczywiście także pewną daninę polityczną, jest trochę takim manifestem antywojennym.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Key F   

Najlepszy film historyczny to Braveheart i Patriota, ale bardzo lubię też azjatyckie filmy o tematyce historycznej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Braveheart to akurat bardziej kino przygodowe niźli historyczne, biorąc pod uwagę ilość błędów. Niemniej jednak ogląda się przyjemnie :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Key F   

No wiesz, ale Mel Gibson musiał coś pozmieniać, bo ja słyszałem, że naprawdę poszło o ryby, a nie o dziewczynę. Nie wiem czy to prawda, ale film w którym wybucha rewolta o parę ryb, byłby trochę komiczny.

Po prostu kino z najwyższej dechy :) Ale Mel udowodnił nam już swój talent reżyserski, kręcąc oprócz WS Pasję i nie najgorsze Apocalypto.

Edytowane przez Key F

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A niby czemu komiczne?

Wojna futbolowa też może mieć taki wydźwięk, a jednak zaistniała realnie.

O uchu Jenkinsa nie wspomnę...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

"Faraon" nie jest - moim zdaniem - filmem historycznym. Nie występuję w nim ani jedna postać historyczna. Bolesław Prus wymyślił tego faraona, to była aluzja do czasów caratu.

Moim zdaniem, na miano najlepszego filmu/serialu historycznego zasługuje "Królowa Bona".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.