Jump to content
  • Announcements

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Erinna

Ulubiona kultura prehistoryczna

Recommended Posts

Erinna   

Jaka jest wasza ulubiona kultura prehistoryczna. Moją ulubioną kulturą jest kultura wielbarska. W okresie wczesnorzymskim zajmowała ona Pomorze, Wielkopolskę, i tereny na wschód od dolnej Wisły. W drugiej połowie II wieku nastapiła ekspansja tej kultury na pn – wsch. Ludność kultury wielbarskiej stosowała birytualizm czyli podwójny obrządek pogrzebowy, występowała zarówno kremacja jak i inhumacja. W grobach tej kultury nie spotykane są wyroby z żelazne, nie znamy więc uzbrojenia. Na terenie pojezierza występują cmentarzyska tej kultury posiadające kręgi bądź stelle kamienne, co świadczy o powiązaniach ze Skandynawią. Natomiast z północnego mazowsza znane są kurhany. Kultura wielbarska wykonywała ozdoby w tzw. stylu barokowym – wisiorki, branzoletki, klamerki, rzeczy te były zrobione najczęściej z brązu, srebra lub złota. Kultura ta nie rozwinęła produkcji ceramicznej z zastosowaniem koła. Zanik kultury wielbarskiej nastąpił w V w.n.e.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zgadzam się, Nagada to wspaniała kultura. Uwielbiam ceramikę i gliniane idole z tego okresu. Każdy chyba zna wyjątkowy przykład nagadyjskich malowideł ściennych z grobu 100 w Hierakonpolis.

Share this post


Link to post
Share on other sites
merogne   

Oj, nie każdy zna Aleks. ;)

Ja bym bardzo chętnie zobaczyła, gdybyś mógł gdzieś znaleźć obrazek i wkleić tutaj do obejrzenia. Mały komentarz odnośnie samej kultury też bym chętnie przeczytała ....

Ps. Gdybyś znalazł proszę napisz adres źródłowy. Dla informacji i świętego spokoju jednego z użytkowników. :grin:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Erinna   
Ulubiona, he he he, to słowo nie bardzo mi jakoś pasuje...

W innych działach też występują tytuły tego typu np: "ulubiona cywilizacja starożytna", więc myślę ze nie trzeba go zmieniać.

//JKM następnym razem takie sprawy proszę załatwiać przez pw.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Rozuel   

Moją ulubioną kulturą historyczną a raczej ulubionymi to Majowie, Aztekowie i oczywiście Inkowie.

Tyle rzeczy wynaleźli że aż trudno się nimi nie zainteresować.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Valgard   

Kultura Pulcharów Lejkowatych...miałem z tego egzamin na sesji :tongue:

A tak na poważnie to miło wspominam (z tego co pamiętam z książki) kulturę przedłużycką (za ładną broń) z Epoki Brązu i przedmioty scytyjskie, które przybyły na południowe tereny Polski prawdopodobnie przez Bramę Morawską wraz z inwazją Scytów. :)

Dla osób, które chcą poczytać o tych kulturach od Epoki Kamienia po Epokę Żelaza czyli przybycia Słowian polecam:

P. Kaczanowski, J. Krzysztof Kozłowski, Wielka Historia Polski: Najdawniejsze dzieje ziem polskich (tom 1), Kraków 1998.

Książka zawiera mnóstwo zdjęć z wykopalisk, przedmiotów i rekonstrukcji, a więc miło się czyta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moją ulubioną kulturą archeologiczną kultura ceramiki wstęgowej rytej.

Piękne zdobienia ornamentami rytymi i plastycznymi.Ornament rytych wstęg. Chyba właśnie za ten ornament jest moją ulubioną kulturą :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Od pewnego czasu podoba mi się kultura Otomani-Füzesabony, zwłaszcza znaleziony na jej terenie pancerz z kłów dzika. Kiedyś miałem artykuł ze Światu Nauki (2003 czy 2004 roku), ale więcej nie mogę znaleźć zdjęć tych kłów ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Martinus   

Takie stopniowanie jest chyba niezasadne ale cóż prawo założyciela tematu.

Na pewno jedną z bardziej zagadkowych jednostek jest kompleks kulturowy KaranovoVI-Gumelnista-Cucuteni-Tripolje oraz Kultura Vinca którą jako całość można nazwać ogólnym terminem protocywilizacja Bałkańska.Swietne wyroby krzemienne,ceramiczne a do tego zagadkowe znaki na glinianych tabliczkach z Tartarii interpretowane przez niektórych jako zaczątki pisma czy raczej protopisma.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.