Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Erinna

Ulubiona kultura prehistoryczna

Rekomendowane odpowiedzi

Erinna   

Jaka jest wasza ulubiona kultura prehistoryczna. Moją ulubioną kulturą jest kultura wielbarska. W okresie wczesnorzymskim zajmowała ona Pomorze, Wielkopolskę, i tereny na wschód od dolnej Wisły. W drugiej połowie II wieku nastapiła ekspansja tej kultury na pn – wsch. Ludność kultury wielbarskiej stosowała birytualizm czyli podwójny obrządek pogrzebowy, występowała zarówno kremacja jak i inhumacja. W grobach tej kultury nie spotykane są wyroby z żelazne, nie znamy więc uzbrojenia. Na terenie pojezierza występują cmentarzyska tej kultury posiadające kręgi bądź stelle kamienne, co świadczy o powiązaniach ze Skandynawią. Natomiast z północnego mazowsza znane są kurhany. Kultura wielbarska wykonywała ozdoby w tzw. stylu barokowym – wisiorki, branzoletki, klamerki, rzeczy te były zrobione najczęściej z brązu, srebra lub złota. Kultura ta nie rozwinęła produkcji ceramicznej z zastosowaniem koła. Zanik kultury wielbarskiej nastąpił w V w.n.e.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się, Nagada to wspaniała kultura. Uwielbiam ceramikę i gliniane idole z tego okresu. Każdy chyba zna wyjątkowy przykład nagadyjskich malowideł ściennych z grobu 100 w Hierakonpolis.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
merogne   

Oj, nie każdy zna Aleks. ;)

Ja bym bardzo chętnie zobaczyła, gdybyś mógł gdzieś znaleźć obrazek i wkleić tutaj do obejrzenia. Mały komentarz odnośnie samej kultury też bym chętnie przeczytała ....

Ps. Gdybyś znalazł proszę napisz adres źródłowy. Dla informacji i świętego spokoju jednego z użytkowników. :grin:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Erinna   
Ulubiona, he he he, to słowo nie bardzo mi jakoś pasuje...

W innych działach też występują tytuły tego typu np: "ulubiona cywilizacja starożytna", więc myślę ze nie trzeba go zmieniać.

//JKM następnym razem takie sprawy proszę załatwiać przez pw.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Rozuel   

Moją ulubioną kulturą historyczną a raczej ulubionymi to Majowie, Aztekowie i oczywiście Inkowie.

Tyle rzeczy wynaleźli że aż trudno się nimi nie zainteresować.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Valgard   

Kultura Pulcharów Lejkowatych...miałem z tego egzamin na sesji :tongue:

A tak na poważnie to miło wspominam (z tego co pamiętam z książki) kulturę przedłużycką (za ładną broń) z Epoki Brązu i przedmioty scytyjskie, które przybyły na południowe tereny Polski prawdopodobnie przez Bramę Morawską wraz z inwazją Scytów. :)

Dla osób, które chcą poczytać o tych kulturach od Epoki Kamienia po Epokę Żelaza czyli przybycia Słowian polecam:

P. Kaczanowski, J. Krzysztof Kozłowski, Wielka Historia Polski: Najdawniejsze dzieje ziem polskich (tom 1), Kraków 1998.

Książka zawiera mnóstwo zdjęć z wykopalisk, przedmiotów i rekonstrukcji, a więc miło się czyta.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Moją ulubioną kulturą archeologiczną kultura ceramiki wstęgowej rytej.

Piękne zdobienia ornamentami rytymi i plastycznymi.Ornament rytych wstęg. Chyba właśnie za ten ornament jest moją ulubioną kulturą :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Od pewnego czasu podoba mi się kultura Otomani-Füzesabony, zwłaszcza znaleziony na jej terenie pancerz z kłów dzika. Kiedyś miałem artykuł ze Światu Nauki (2003 czy 2004 roku), ale więcej nie mogę znaleźć zdjęć tych kłów ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Martinus   

Takie stopniowanie jest chyba niezasadne ale cóż prawo założyciela tematu.

Na pewno jedną z bardziej zagadkowych jednostek jest kompleks kulturowy KaranovoVI-Gumelnista-Cucuteni-Tripolje oraz Kultura Vinca którą jako całość można nazwać ogólnym terminem protocywilizacja Bałkańska.Swietne wyroby krzemienne,ceramiczne a do tego zagadkowe znaki na glinianych tabliczkach z Tartarii interpretowane przez niektórych jako zaczątki pisma czy raczej protopisma.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.