Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

ciekawy   
Może HS przywlekli do neandertalczyków zarazę...

A ma Pani jakieś wsparcie (tj. dowody) na tą jakże śmiałą tezę ?

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Neandertalczycy nie wyginęli. ten gatunek do dziś wystepuje na stadionach

Jeszcze raz powtórzę: Proszę nie obrażać Neandertalczyka, w porównaniu z tymi ze stadionów (oczywiście nie wszystkimi) nawet kanibale wypadają dosyć blado. :twisted:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Przepraszam niniejszym wszystkich neandertalczyków.

Sami Ci nie podziękują, z wiadomych przyczyn, więc dziękuję w ich imieniu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ależ przeżył, przeżył Moja Droga - świadczy o tym fakt, że zarówno Ty, jak i ja piszemy, a należymy do tegoż gatunku - Homo sapiens człowiek rozumny)
Wiesz jeżeli ty jesteś homo sapiens to spoko, jak wolisz, ale ja jestem homo sapiens sapiens tak jak reszta ludzi żyjących teraz=)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wiesz jeżeli ty jesteś homo sapiens to spoko, jak wolisz, ale ja jestem homo sapiens sapiens tak jak reszta ludzi żyjących teraz=)

Nie przesadzaj.

Za Wikipedią:

Człowiek rozumny (Homo sapiens) - jedyny występujący współcześnie gatunek z rodzaju człowiek (Homo) zamieszkujący całą Ziemię.

Do tego gatunku zalicza się obecnie[1]:

• człowieka współczesnego (Homo sapiens sapiens)

• człowieka kromaniońskiego (Homo sapiens fossilis czyli Homo sapiens kopalny), którego uważa się za anatomicznie identycznego z człowiekiem współczesnym (jeden podgatunek)

• człowieka współczesnego starszego Homo sapiens idàltu (idàltu oznacza w lokalnym etiopskim języku afar, osobę starszą), który wykazuje pewne nieznaczne różnice z człowiekiem współczesnym i został wyodrębniony jako osobny podgatunek.

Trwają również spory, czy człowiek neandertalski, który zamieszkiwał Europę podczas ostatniego zlodowacenia jest podgatunkiem człowieka rozumnego (i należy go nazywać Homo sapiens neanderthalensis), czy osobnym gatunkiem (Homo neanderthalensis).

Tak więc, chcesz tego czy nie, jesteś Homo Sapiens. :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ale w jakimś stopinu mam rację bo tutaj homo sapiens jest przedstawiony jako grupa a homo sapiens sapiens to podgrupa, czyli człowiekm współczesny... W gruncie rzeczy takie wiadomości wyniosłam ze szkoły...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
Wiesz jeżeli ty jesteś homo sapiens to spoko, jak wolisz, ale ja jestem homo sapiens sapiens tak jak reszta ludzi żyjących teraz=)

Oj. Zabolało. Cóż za zjadliwy ton, czarnowłosa, czarnoskrzydła Waćpanno :roll:

Ale w jakimś stopinu mam rację

Oczywiście, że masz. Bo jakże by mogło być inaczej ?

W gruncie rzeczy takie wiadomości wyniosłam ze szkoły...

I to wszystko tłumaczy.Z ciekawostek powiem ci, iż ok. 35-12 tys. p.n.e. - pojawiają się na terenach współczesnej Polski pierwsi przedstawiciele Homo sapiens (ale nie sapiens sapiens :) ). Dużo wcześniej pojawia się ten "gorszy" przybysz - datowane na ok. 200-38 tys. p.n.e. ,odkryto paleolityczne obozowiska łowców-zbieraczy z gatunku Homo neandertalensis w Polsce - m.in. w okolicach dzisiejszego Radomia i Krakowa.

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o rozmiar mózgu nie ma znaczenia jego rozmiar a waga. Mózg może być mniejszy ale cięższy co znaczy że ma większe zagęszczenie tkanki nerwowej (mózg to nerw oczywiście) i co za tym idzie więcej połączeń nerwowych w mózgu. Co za tym idzie: większa inteligencja, szybsze kojarzenie faktów i takie tam.

Czytałem też o tym że oba gatunki się krzyżowały tworząc hybrydy ale z tego co pamiętam potomstwo było płodne i posiadało więcej cech człowieka współczesnego niż neandertalczyka.

Najmłodsze szczątki neandertalczyka znaleziono na terenach Hiszpanii datowane węglem na 5,5 tysiąca lat p.n.e. A dlaczego wyginą? w większości najnowszych publikacji, z powodu zmian klimatycznych tzn. z powodu ostatniego zlodowacenia. Ci co przetrwali zostali tak rozrzuceni po Europie, że nie byli wstanie już się reprodukować no i jeszcze wszędzie panoszący się człowiek współczesny.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Jeśli chodzi o mózg nie ma znaczenia jego rozmiar a waga

No też nie do końca największe znaczenie ma powierzchnia kory mózgowej, czyli jej pofałdowanie, jeżeli jakiś osobnik będzie miał mózg duży i ciężki, ale gładki jak stół to będzie głupszy od tego z mniejszym i lżejszym, ale mocno pofałdowanym. Z zachowanych śladów wnosi się, że Neandertalczyk miał mózg silnie pofałdowany.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sargon   
w większości najnowszych publikacji, z powodu zmian klimatycznych tzn. z powodu ostatniego zlodowacenia.
Z powodu ostatniego zlodowacenia? To ciekawe - żyli już w czasie poprzedniego glacjału i ostatniego interglacjału, przeżyli niemal cały ostatni glacjał by wyginąc pod jego koniec...

A jakież to są te najnowsze publikacje, które tak twierdzą?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Neandertalczycy wymarli, ponieważ nie potrafili przetrwać coraz cięższych zim - informuje ostatni "New Scientist". Naukowcom trudno jednoznacznie ustalić przyczyny wyginięcia neandertalczyków około 30 tys. lat temu. Do czynników decydujących zaliczano zmiany klimatu i ekspansję ludzi. Ostatnio trzydziestu naukowców opublikowało wspólnie najbardziej jak dotąd jednoznaczną odpowiedź na zagadkę ich wymarcia.

Ich zdaniem neandertalczycy nie umieli przetrwać coraz cięższych zim. Co więcej, pierwsi ludzie współcześni w Europie nie tylko nie wypierali neandertalczyków, ale dzielili ich los.

Archeolodzy, antropolodzy, geolodzy i klimatolodzy, kierowani przez Tjeerda van Andela z Uniwersytetu w Cambridge, powiązali nowe dane biologiczne, środowiskowe oraz społeczne, dotyczące okresu pomiędzy 20 tys. a 40 tys. lat temu (np. dane z analiz osadów, skamieniałości i narzędzi, informacje z archeologicznych stanowisk, wyniki modelowania klimatu i dane ze stanowisk związanych z ludźmi i neandertalczykami).

W efekcie powstały mapy zmian klimatu w tym okresie, mapy populacji zwierząt i roślin oraz sezonowych migracji grup ludzi i neandertalczyków. Analiza map pozwala po raz pierwszy wiarygodnie prześledzić wędrówki obu gatunków hominidów.

Badania wydobytych z Grenlandii rdzeni lodowych wskazują na to, że w ostatniej epoce lodowcowej (zwłaszcza 70-20 tys. lat temu) klimat Europy silnie się zmieniał. Zimne okresy zlodowaceń przeplatały się z ociepleniami. Średnia temperatura mogła rosnąć i opadać w ciągu dekady o kilka stopni. Wpływało to na ówczesną florę i faunę oraz na hominidy.

Analizy nowych map świadczą o tym, że 30 tysięcy lat temu, nie mogąc znieść temperatur spadających zimą do minus 10 st. C, neandertalczycy z północnej Europy parli na południe. Migracja ta nałożyła się na okres wędrówki na południe pokrywy lodowej.

Mapy pokazują także, że również pierwsi ludzie współcześni, przedstawiciele kultury oryniackiej, którzy pojawili się mniej więcej 40 tys. lat temu, nie radzili sobie z zimnem. Cofali się na południe (aż do okresu 25 tys. lat temu), gdzie ich grupy ograniczyły się do kilku azyli, np. na południowym-zachodzie Francji oraz wybrzeżach Morza Czarnego.

Nowe mapy pokazują jednocześnie, że nawet w najsroższym okresie ostatniego zlodowacenia (około 18-22 tys. lat temu), Europę kontynentalną zajmowały rozległe pastwiska, zapewniające paszę dużej liczbie migrujących zwierząt - reniferów i żubrów.

Z prac archeologów wynika, że przez tysiące lat oba gatunki hominidów - H. sapiens oraz neandertalczycy - żyły obok siebie na południu Europy, współzawodnicząc o zasoby. Zimno mogłoby spowodować wymarcie nie tylko neandertalczyków, ale i H. sapiens, gdyby nie pojawienie się "technologicznie" zaawansowanych ludzi kultury graweckiej.

Pojawili się oni na wschodzie Europy 29-30 tys. lat temu, z nowymi narzędziami, np. podobnymi do oszczepu włóczniami i sieciami rybackimi, dzięki którym mogli chwytać bardziej różnorodne zwierzęta. Ubrania chroniły ich przed zimnem. Ludzie ci prawdopodobnie mieli też dość wyspecjalizowane struktury społeczne. Ich zdolność do oparcia się zimnemu klimatowi, który zdominował Europę 18-25 tys. lat temu, odnowiła populację ludzką.

Tymczasem neandertalczycy, których grup nie zasiliła nowa krew i których nie wsparły nowe technologie, nie przetrwali. Wymarli prawdopodobnie około 28 tys. lat temu - informują badacze.

Jak znajdę coś konkretnego jeszcze to oczywiście uzupełnie.

[ Dodano: 2008-06-11, 19:47 ]

Niestety nie mogę znaleźć tego artykułu o najnowszych odkryciach z wyginięciem Neandertalczyków ale jeśli ktoś kupuje "Wiedza i życie" to z tego co pamiętam coś tam też o tym było wspomniane.

[ Dodano: 2008-06-11, 20:06 ]

Spór o przyczyny zagłady neandertalczyków ciągnie się od dziesięcioleci. Najczęściej naukowcy wskazują na wzrastającą konkurencję ze strony naszego gatunku oraz nagłą zmianę klimatu. Tę drugą przyczynę wykluczył właśnie w magazynie "Nature" międzynarodowy zespół naukowców kierowany przez paleoekologa Chronisa Tzedakisa z University of Leeds.

Naukowcy przyjrzeli się klimatowi w trzech okresach, w których mogło dojść do zagłady neandertalczyków: 32-30 tys. lat temu (data tradycyjna), 28 tys. lat temu (data wynikająca z najnowszych badań) i 24 tys. lat temu (również wynik najnowszych badań, ale dużo bardziej kontrowersyjny). By mieć pewność, że wyniki będą poprawne zsynchronizowali daty radiowęglowe, na podstawie których określono te trzy okresy, z dobrze wydatowanym zestawem danych paleoklimatycznych.

Okazało się, że w pierwszych dwóch okresach warunki klimatyczne nie odbiegały od tych, które istniały we wcześniejszych okresach istnienia neandertalczyków. Nie mogły więc być przyczyną ich zagłady. Do nagłego ochłodzenia doszło za to około 24 tys. lat temu, ale wówczas neandertalczycy żyli już tylko w południowej Hiszpanii, a tam warunki były dużo lepsze, zapewne ze względu na ciepły prąd atlantycki.

Na podstawie EurekAlert!

O tym, że nagła zmiana klimatu sprzed 24 tys. lat mogła jednak dobić neandertalcyzków pisałem w lutym: "Neandertalczyków wykończyło nagłe ochłodzenie?".

Osobiście mam wrażenie, że szukając przyczyn zagłady neandertalczyków naukowcy trochę błądzą, koncentrując się na ostatnich chwilach ich istnienia (mowa o chwilach prehistorycznych, czyli liczonych w tysiącach lat). Wydaje mi się, że znikanie neandertalczyków było jednak procesem dużo dłuższym. Około 50 tysięcy lat temu neandertalczycy żyli bowiem w prawie całej Europie, a także na Bliskim Wschodzie. 20 tysięcy lat później ich tereny ograniczały się już właściwie tylko do Półwyspu Pirenejskiego. Coś spowodowało znaczne skurczenie się obszaru ich występowania i wygląda na to, że tym "czymś" był Homo sapiens. Znikanie neandertalczyka synchronizuje się bowiem całkiem nieźle z ekspansją naszych przodków, którzy około 40 tysięcy lat temu wkroczyli do Europy.

niedziela, 16 września 2007, wojciech.pastuszka

[ Dodano: 2008-06-11, 20:10 ]

Około 30 tysięcy lat temu neandertalczycy żyli już tylko na Półwyspie Iberyjskim, gdzie schronili się prawdopdoobnie przed niskimi temperaturami, które panowały w innych rejonach Europy. Jednak jakieś sześć tysięcy lat później silne ochłodzenie dotknęło też Iberię. Na półwyspie zapanowała susza. Ograniczyła ona zasoby pitnej wody i zabiła zwierzęta, na które neandertalczycy polowali.

Tak opisują ostatnie chwile naszych kuzynów naukowcy z Wielkiej Brytanii i Hiszpanii w magazynie Quaternary Science Reviews. Dowody na nagłe ochłodzenie uzyskali dzięki badaniom osadów z dna morskiego niedaleko Balearów. Okazało się, że średnia temperatura spadła wówczas do 8 stopni Celsjusza. Obecnie wynosi ona w tym rejonie 14-20 stopni. Naukowcy stwierdzili też, że drastycznie spadła ilość wody wpadającej do morza z rzek. Ich zdaniem była to najsurowsza zmiana klimatu w ciągu ostatnich 250 tysięcy lat.

Jeszcze kilka miesięcy temu nikt nie obwiniałby tego ochłodzenia o zgładzenie neandertalczyków, bo uważano, że wymarli oni około 30 tysięcy lat temu. Jednak we wrześniu brytyjscy naukowcy poinformowali, że jeszcze 24 tysiące lat temu ostatni neandertalczycy mogli żyć na Gibraltarze. Teraz okazuje się, że prawdopodobnie nie tylko tam.

Na ślady późnego osadnictwa neandertalczyków natknęli się też Hiszpanie w jaskini Carihuela w południowo-wschodniej Hiszpanii. W magazynie Geobios twierdzą oni, że ostatni neandertalczycy mogli żyć tam około 28,440 - 21,430 lat temu. Te uzyskane datowaniem radiowęglowym liczby nie są jednak skalibrowane z datami kalendarzowymi, co utrudnia ich porównanie z datowaniem z Gibraltaru - podkreślają naukowcy.

Na podstawie BBC.

Myślę, że warto niearchelogom wyjaśnić owo zamieszanie z datowaniem radiowęglowym. Polega ono na pomiarze węgla radioaktywnego 14C. Wchłaniają go za życia rośliny i zwierzęta. Od chwili ich śmierci 14C rozpada się ze znaną nam szybkością, co pozwala obliczyć ile czasu upłynęło od śmierci organizmu. Gdy w połowie XX wieku Willard Libby opracował tę metodę był przekonany, że zawartość izotopu 14C w atmosferze była stała. Niestety mylił się. Uzyskane tą metodą daty powyżej 3000 lat coraz bardziej odchylają się od dat astronomicznych, o czym przekonaliśmy się dopiero po porównaniu wyników datowania radiowęglowego z wynikami uzyskanymi innymi metodami. Wszystko przez to, że zawartość izotopu w atmosferze jest zmienna i dawniej była ona trochę wyższa niż teraz, przez co organizmy wchłaniały go więcej. Badające próbki laboratoria podają więc wynik nieskalibrowany, który poźniej archeolodzy muszą skalibrować, czyli za pomocą specjalnych wykresów okreslić właściwą datę astronomiczną. Choć brzmi to prosto, w rzeczywistości jest bardzo skomplikowane zwłaszcza dla okresów powyżej 7-8 tysięcy lat temu. Wiemy jednak, że w tym przedziale czasowym, w którym są daty z Carihuela skalibrowanie dodaje zazwyczaj około trzy tysiące lat, co czyni prawdopodobnym, że ostatnie ślady neandertalczyków w tej jaskini mają około 24 tysiące lat.

czwartek, 22 lutego 2007, wojciech.pastuszka

Muszę się przyznać że sam się myliłem co do czasu kiedy wyginęli Neandertalczycy i przyczyny, którym byliśmy MY, te wiadomości mam ze strony archeowiesci.blox.pl

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Badania amerykańskich i izraelskich naukowców wykazały, że neandertalczycy potrafili polować nie gorzej od człowieka współczesnego. Zakwestionowali tym samym jedną z popularnych teorii dotyczących wyginięcia tego gatunku.

[...] Popularna teoria głosi, że [neandertalczycy] byli mniej inteligentni od Homo sapiens, który odebrał im tereny łowieckie. Przeczą jej tysiące kości upolowanych zwierząt znalezionych w jaskini w dzisiejszej Gruzji, którą kiedyś zamieszkiwali przedstawiciele Homo neanderthalensis. Okazało się, że szczątki nie należały wcale do najsłabszych członków stada. Na podstawie analizy zębów naukowcy stwierdzili, że dwie trzecie z upolowanych zwierząt stanowiły najsprawniejsze osobniki. Neandertalczycy wybierali je celowo ze względu na ich walory odżywcze. Osobniki te były równocześnie najtrudniejsze do upolowania, więc myśliwi musieli używać skomplikowanej taktyki oraz pracować zespołowo. Poznali także i potrafili wykorzystać wiadomości o okresowych migracjach zwierząt. Myśliwi neandertalscy nie różnili się więc niczym od swych konkurentów z gatunku Homo sapiens. Nauka musi zatem dalej szukać odpowiedzi, dlaczego zniknęli w toku ewolucji.

Mówią Wieki, kwiecień 2006, s. 4

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.