Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Gnome

Nowe rodzaje broni wpowadzone w I wś

Recommended Posts

Gnome   

No waśnie jakie nowe rodzaje broni zostały zastosowane w I wś i jaką rolę w niej odegrały?

Share this post


Link to post
Share on other sites
widiowy7   

Gaz bojowy- pierwsza broń masowego rażenia.

Samolot-przeniósł walkę w trzecią płaszczyznę.

Czołg- wogóle umożliwił walkę, wtedy antidotum na wszechwładne karabiny maszynowe.

Pistolet maszynowy-miał ułatwić walkę w okopach. W ciasnocie okopu ciężko było operować karabinem.

Share this post


Link to post
Share on other sites
mch90   

Karabin maszynowy- przeniósł walkę do okopów.

Share this post


Link to post
Share on other sites
widiowy7   
Karabin maszynowy- przeniósł walkę do okopów.

No tak, tylko karabin maszynowy pojawiłsię trochę wcześniej. Maximy były używane już w XIX wieku.

Faktem jest że nikt nie przewidział jak będzie wyglądała wojna z masowym zastosowaniem broni maszynowej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie jest to może nowa broń, ale rzadko wspomina się o tym przy rozważaniach o I w.św.

W 1915 r. w swym domu w Waszyngtonie doktor Anton Dilger, będący Amerykaninem niemieckiego pochodzenia począł namnażać otrzymane od rządu niemieckiego kultury bakterii. Wyhodowane kultury (wąglika i nosacizny) zostały rozdane pracownikom w porcie Baltimore, którzy sympatyzowali z Niemcami. Wedle szacunków zarażono tym sposobem około 3,5-4 tys. sztuk koni, mułów i bydła wysyłanego do Europy.

Wedle wywiadu niemieckiego francuscy agenci mieli zarażać konie sprowadzane do Niemiec ze Szwajcarii.

/za: M. Żuber "Agroterroryzm - zagrożenie sektora rolniczego", w: "Katastrofy naturalne i cywilizacyjne. Terroryzm współczesny. Aspekty polityczne, społeczne i ekonomiczne"/

szerzej:

J. Witcover "Sabotage at Black Tom: Imperial Germany's Secret War in America, 1914-1917"

M. Hugh-Jones "Wickham Steed and German Biological Warfare Research", "Intelligence and National Security" 7:4, 1992

M. Prusakowski "Bioterror. Jak nie dać się zabić"

Share this post


Link to post
Share on other sites
jancet   

Niby wątek oklepany, ale coś może warto dorzucić. Zastrzegam się, że na mojej liście mogą znaleźć się niezbyt nowe nowości, czyli rodzaje broni (rozumiane w sensie technicznym), które istniały już wcześniej, ale w latach 1914-1918 zostały wprowadzone do masowego użytku.

Hełm, w szczególności hełm piechoty. W chwili wybuchu wojny tylko część piechoty niemieckiej miała swoje pikielhauby, ale nie był to hełm stalowy w dzisiejszym tego słowa sensie. W trakcie wojny hełmy stalowe wprowadzili Francuzi, Brytyjczycy i Niemcy, w armii austriacko-węgierskiej jedynie częściowo, w rosyjskiej - wcale, a w amerykańskiej - nie mam pojęcia.

Lekkie i ręczne karabiny maszynowe. Ckm-y istniały już wcześniej, ale lżejsze wersje km weszły w użycie podczas wojny. Chodziło z grubsza o to, że atakująca piechota, nawet jeśli dotarła do pierwszej linii okopów npla, dalej musiałaby atakować bez wsparcia broni maszynowej, co było niemal niewykonalne. Przenośne karabiny maszynowe (lkm i rkm) rozwiązywały ten problem. Nota bene o szerokim stosowaniu pistoletów maszynowych w tym czasie - nie czytałem.

Moździerz, a w szczególności przenośny moździerz piechoty. W ogólności moździerze istniały od XV wieku, traktowane najczęściej jako część ciężkiej artylerii oblężniczej i wałowej. Podobnie było i na początku wojny, jednak potem wprowadzono lekkie, przenośne moździerze piechoty, jak np. Stokes-Brandt z 1918 roku.

Taczanka. Czy to wynalazek rosyjski, czy radziecki, ale niech mi kto udowodni, że żadna z nich nie była użyta przed 11.11.1918. Niby można powiedzieć - cóż to za wynalazek, ckm umieszczony na platformie zwyczajnej, rosyjskiej "trojki" czy "dwojki". Pomysłem sowieckim było raczej to, że strzelać można z tego nader skutecznie, i to przy wyciągniętym galopie koni - tyle że wyłącznie w odwrocie. Ale zawsze może być to odwrót pozorowany.

Mam jeszcze kilka pomysłów, ale to jutro lub kiedy indziej.

Edited by jancet

Share this post


Link to post
Share on other sites
redbaron   

Co do moździerzy piechoty, to czytałem, że ich geneza sięga wojny rosyjsko-japońskiej. Ale fakt, że moździerze lekkie pojawiły się w trakcie wojny. I do tego można dodać granatniki.

Należy też wspomnieć o granatach karabinowych - wcześniej chyba nie były znane:

Co do hełmów, to miały je oddziały rosyjskie we Francji - nie wiem, jak w Salonikach. Amerykanie mieli hełmy typu brytyjskiego.

Share this post


Link to post
Share on other sites
gregski   

Zdaje się, że okręt podwodny w czasie IWŚ wypłynął na szerokie wody. (Pomijam tu różne wynalazki na korbę i pedały).

Share this post


Link to post
Share on other sites
ArekII   

A okręty podobne do lotniskowców które na pokładzie mogły mieć samolot/ samoloty i był używany do niszczenia celów nawodnych? Chyba ta wojna dała kierunek rozwoju marynarki.

Share this post


Link to post
Share on other sites
jancet   

No cóż, jeśli to wszystko, co na temat użycia pistoletów maszynowych w I wś. można znaleźć, to dość rozsądna jest konkluzja, że takowe wówczas były używane rzadko, albo wcale nie :) .

Natomiast chciałbym zwrócić uwagę Kolegów, że pojawienie się jakiejkolwiek nowej broni (a tych w owej epoce pojawiło się wiele), powodowało pojawienie się anty-broni.

I tak odpowiedzią na użycie gazów bojowych była maska pegazka.

Odpowiedzią na pojawienie się lotnictwa bojowego były karabiny maszynowe na przeciwlotniczych podstawach i z odpowiednimi przyrządami celowniczymi, a potem artyleria przeciwlotnicza.

Odpowiedzią na okręty podwodne był sonar (szumonamiernik) i bomby głębinowe.

Share this post


Link to post
Share on other sites
redbaron   

Były używane i to raczej dość intensywnie, widziałem niemiecki regulamin ich użycia - fakt, że napisany bodaj w 1920 r. Generalnie planowano wyposażenie w MP 18 dowódców durużyn lkm w kompaniach piechoty. W czasie wojny używano ich trochę inaczej - miało być bodaj 6 na kompanię. Najniższy szczebel to MP-Rotte - strzelający i amunicyjny.

Share this post


Link to post
Share on other sites
gregski   

Coś co nie istniało wcześnie i pojawiło się w czasie Pierwszej wojny to niewątpliwie czołg. No i maszyna ta zrobiła później kolosalną karierę.

Share this post


Link to post
Share on other sites
jancet   

Były używane i to raczej dość intensywnie

W pewnym sensie tak, ale jednak liczby są ważne. Wg przytoczonych przez Areklla danych z Wiki (nie wiem,czy są wiarygodne, tak naprawdę to przetłumaczony fragment z wiki anglojęzycznego), pistoletów maszynowych do końca wojny wyprodukowano w Niemczech ok. 10 000. W czasie I wś. wyprodukowano ponad 170,000 MG 08 i 08/15 (http://en.wikipedia.org/wiki/MG_08) a może 170,000 MG08 i 130,000 MG08/15 - niby duża różnica, ale w sumie ważne, że jest to ponad rząd wielkości więcej.

W innych ramiach I wś. pistolety maszynowe nie były używane nawet na taką skalę, więc jeśli przyjmiemy, że na 100 ckm w armiach walczących pod koniec 1918 roku przypadał 1 pm, to w miarę dobrze oddamy rolę, jaką ta nowa broń odegrała w owej wojnie. Ale pojawiła się - fakt niezbity.

Coś co nie istniało wcześnie i pojawiło się w czasie Pierwszej wojny to niewątpliwie czołg.

Niewątpliwie. A w ślad za nim pociski przeciwpancerne do ckm, artyleria przeciwpancerna oraz zapory przeciwczołgowe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.