Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Barkman się dokopał do dokładniejszych list popisowych i zamieścił w swojej pracy o gwardii szwedzkiej. Swoją drogą to był niesamowity historyk, do tej pory są dziesiątki jego opracowań które nigdy nie ujrzały światła dziennego, chociaż części z nich użyto jako podstawy do SK.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Barkman się dokopał do dokładniejszych list popisowych i zamieścił w swojej pracy o gwardii szwedzkiej.

Jaki dokładnie tytuł ? I czy jest w sieci.

I czy mógłbyś rozpisać które kompanie z listy Mankellla wchodziły w skład podanych regimentów ?

Albo ile kompanii miały regimenty Mansfelda i Luneburskiego ?

Mam już plan Dahlberga i nie bardzo mogę dopasować niektóre oddziały.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Pracy Barkmana nie ma w sieci, bo wciąż jest objęta szwedzkim prawem autorskim. Tytuł pracy to 'Svea Livgardes historia' (o Kircholmie pisał w tomie II i III).

Na pozostałe pytania odpowiedzi nie znam. Wiem że przynajmniej częściowo podział na regimenty jest w pracy Gustava Petri - skrócona polska wersja to 'Bitwa pod Kircholmem 27 września 1605 r.', która ukazała się w Wypisach do ćwiczeń z historii wojskowej, cz. 1 (Warszawa 1961). Uprzedzając ewentualne pytanie - nie mam tego artykułu w zbiorach :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
marioxb   
Barkman się dokopał do dokładniejszych list popisowych i zamieścił w swojej pracy o gwardii szwedzkiej. Swoją drogą to był niesamowity historyk, do tej pory są dziesiątki jego opracowań które nigdy nie ujrzały światła dziennego, chociaż części z nich użyto jako podstawy do SK.

W Krigsarkivet znajdują się maszynopisy SK (nawiasem mówiąc są tam świetne rzeczy, np. osobne opracowanie oblężenia Rygi w 1621 r. - w SK jest tylko streszczenie). Autorzy wielu z nich to znani szwedzcy historycy, ale w oficjalnym wydaniu SK nie pada w zasadzie żadne nazwisko.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pracy Barkmana nie ma w sieci, bo wciąż jest objęta szwedzkim prawem autorskim. Tytuł pracy to 'Svea Livgardes historia' (o Kircholmie pisał w tomie II i III).

Na pozostałe pytania odpowiedzi nie znam. Wiem że przynajmniej częściowo podział na regimenty jest w pracy Gustava Petri - skrócona polska wersja to 'Bitwa pod Kircholmem 27 września 1605 r.', która ukazała się w Wypisach do ćwiczeń z historii wojskowej, cz. 1 (Warszawa 1961). Uprzedzając ewentualne pytanie - nie mam tego artykułu w zbiorach

Dzięki, wypisy są w gdańskich bibliotekach więc to nie problem, Barkmana może gdzieś znajdę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
marioxb   

Przeglądając ostatnio materiały dotyczące bitwy natrafiłem na nową wzmiankę dotyczącą polskich oddziałów w armii Karola. Chodzi oczywiście o wspomniane już tutaj wcześniej kompanie Påvfela (Pawła) Stilikena (lub Stigelchen) i Tidemana Schro (lub Schrow lub Skrowe). Miały one przebywać w Inflantach już w 1604 r. (prawdopodobnie w Estonii), skąd na zimę udały się do Szwecji.

Natrafił ktoś może na takie nazwiska? Ciekawi mnie, skąd ci oni pochodzili?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
marioxb   

Zauważyłem kilka błędów w podanym przez mnie zestawieniu. Po naniesieniu odpowiednich poprawek, postaram się ponownie go tutaj wrzucić.

W związku z powyższym, proszę o wstrzymanie się z uwagami i wyciąganiem pochopnie wniosków. Za wynikające z tego problemy przepraszam.

Edytowane przez marioxb

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
W końcu się zabrałem za skład i liczebność armii szwedzkiej.

Oto spis wojska szwedzkiego z dnia 23/13 września prawdopodobnie 1605 r.

Wielkie dzięki za wykonaną pracę.

Mam parę pytań:

1. Czy Joen Olofsonn z regimentu Stuarta 167 ludzi jest tożsamy z Jonem Olssonem z listy Mankela oslaniającym działa-wg Mankela 134 ludzi ?

2. czy nie zapomnialeś o 2 kompaniach fińskich-razem 500 ludzi ?

3. czy Anders Stuber z planu Dahlberga to Stuart czy Anderson ?

4. ile kompanii liczyły regimenty najemne Luneburskiego i Mansfelda ?

Edytowane przez Roman Różyński

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
marioxb   

Wielkie dzięki za wykonaną pracę.

Mam parę pytań:

1. Czy Joen Olofsonn z regimentu Stuarta 167 ludzi jest tożsamy z Jonem Olssonem z listy Mankela oslaniającym działa-wg Mankela 134 ludzi ?

2. czy nie zapomnialeś o 2 kompaniach fińskich-razem 500 ludzi ?

3. czy Anders Stuber z planu Dahlberga to Stuart czy Anderson ?

4. ile kompanii liczyły regimenty najemne Luneburskiego i Mansfelda ?

1. Tak, Joen Olofsonn jest tożsamy z Jonem Olssonem. Barkman w przypisie pisze, ze jedna z chorągwi regimentu Stuarta podczas bitwy osłaniała artylerię.

2. Nie, nie zapomniałem, ich po prostu w tym zestawieniu nie ma. Barkman również nie zauważył w innym spisie z 23/13 września fińskiego batalionu, który umieszcza w składzie wojska Karola pod Kircholmem.

3. Tak, Anders Stuber z planu Dahlberga to oczywiście Anders Stuart.

4. Regiment księcia Luneburskiego składał się z 3 chorągwi, a hrabiego Mansfelda z 5.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
marioxb   

Bardzo zacne, wielkie dzięki!

Na razie są to tylko przymiarki do napisania tekstu o składzie, liczebności i szyku obydwu walczących stron.

Byłbym bardzo wdzięczny za wszelkie uwagi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
4. Regiment księcia Luneburskiego składał się z 3 chorągwi, a hrabiego Mansfelda z 5.

A zatem regiment Luneburskiego tworzył czwarty od lewej batalion w trzecim rzucie, a Mansfelda jeden z batalionów z 3 rzutu podpisanych jako siły Mansfelda.

Czy wiadomo czyj był drugi batalion pokazany na planie jako Luneburskiego ?-czyżby regiment Rechenberga ?

1. Tak, Joen Olofsonn jest tożsamy z Jonem Olssonem. Barkman w przypisie pisze, ze jedna z chorągwi regimentu Stuarta

3. Tak, Anders Stuber z planu Dahlberga to oczywiście Anders Stuart.

Czy wiadomo która z kompani tego regimentu nie wzięła udziału w walce-na planie mamy tylko 8 kompanii w tym regimencie ?

Na razie są to tylko przymiarki do napisania tekstu o składzie, liczebności i szyku obydwu walczących stron.

Byłbym bardzo wdzięczny za wszelkie uwagi.

W takim razie moje spostrzeżenie na temat 2 kompanii fińskich-z planu Dahlberga wynika że tworzyły skrajny lewy batalion w I rzucie.

Czyżby regiment Lennartsona tworzył aż 3 bataliony: 2 podpisane jako jego a jeden-może w III jako jeden mansfeldowy ?

Wygląda też na to że regiment Andersona jest w I rzucie podpisany jako Mansfelda, tylko brakuje mu 3 kompanii, a w batalionie Mikaelsona na planie brakuje 1 kompanii, gdzie była ?

Mam jeszcze jeden pomysł-dość karkołomny, dlatego proszę od razu się nie śmiać:

Patrząc na liczebność 3 kompanii Rechcenberga pomyślałem że do bitwy mogły być podzielone na 2 części każda i tak tworzyły wraz z najsłabszą kompanią batalion w grupie Luneburskiego w III rzucie a trzy połówki znalazły się w I rzucie w 2 batalionach Mansfelda tworzonych przez regiment Andersona.

Co do sił polskich ich ustawienie na podstawie planu Dahlberga oprócz centrum opisałem tu:www.historycy.org/index.php?showtopic=76010&st=15

Teraz co do centrum polskiego:

I rzut od lewego skrzydła:

połowa husarii hetmańskiej-150

Elof Sacken nad piechotą Gosiewskiego(200) i Dzikowskiego(150)

Mathiasz von der Reck z rajtarami kurlandzkimi-300

piechota hetmańska Rossa-400

husaria Giedroycia-100

II rzut

usaria Lackiego-200 za kurlandczykami

III rzut:

od lewego skrzydła za chorągwiami jazdy z I rzutu:

Tatarzy Maometa/Achmeta-100

Tatarzy jakiegoś drugiego Zachariasza-liczebność nieznana, może 100 konii

wolontariusze

Edytowane przez Roman Różyński

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
marioxb   

Trudno mi na razie odpowiedzieć na te pytania. Muszę najpierw dojść do ładu, o czym pisałem wyżej, z zestawieniem sił szwedzkich biorących udział w bitwie. Widzę, że wrzucając nieprzejrzaną dokładnie listę z licznymi błędami narobiłem tylko niepotrzebnego zamieszania.

Może na razie nie posługujmy się tą listą.

Edytowane przez marioxb

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Jacek_W   

Witam

Jestem uczestnikiem ekspedycji badawczej stawiającej sobie za cel zbadanie pola Bitwy pod Kircholmem.

Przeczytałem cały wątek poświęcony rozważaniom na temat bitwy i przyznam, że jestem zaskoczony posiadaną przez Was wiedzą.

W związku z tym zwracam się z prośbą o Wasz wirtualny udział w tej ekspedycji i jej merytoryczne wsparcie.

W obecnej chwili staramy się jak najdokładniej umiejscowić bitwę, położenie obozu Polskiego oraz wszystkich innych miejsc, w których spodziewamy się odnaleźć pamiątki pozostawione przez walczące strony. Będziemy eksplorować również dno zalewu ze szczególnym uwzględnieniem wysp.

W obecnej chwili mamy duży deficyt map terenu z XVII, XVIII i XIX wieku. Będziemy wdzięczni za wszelkie materiały pomocne w pracach badawczych.

Za wszelką pomoc serdecznie dziękuję.

Więcej na temat projektu znajdziecie tutaj: www.kircholm.pl

Pozdrawiam

Jacek_W

Ps. Moderatorów przepraszam za off top.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ps. Moderatorów przepraszam za off top.

Nie ma za co przepraszać, toż inicjatywa bardzo zacna :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.